Witamy ponownie na odprawie French Open, gdzie Sportowiec będzie wyjaśniał historie kryjące się za historiami każdego dnia turnieju.
Piątego dnia Roland Garros 2024 odbyła się noc pełna chaosu i wielu dyskusji na temat tłumów.
Jeśli chcesz śledzić nasze fantastyczne relacje z tenisa, kliknij tutaj. Śledź relację na żywo z French Open 2024.
Dramat do późna w całym Rolandzie Garrosie
Utrzymujący się przez ostatnie trzy dni deszcz był na tyle intensywny, że albo całkowicie uniemożliwił wieczorne rozgrywki, albo poważnie je ograniczył, rozkładając mecze singlowe na cały kompleks, aby nie spóźnić się.
Tego nie dało się dzisiaj utrzymać, a ci, którzy chcieli i mogli pozostać, zostali zaproszeni na nocną sesję – tylko nie tę słynną na Philippe-Chatrier.
Flavio Cobolli załamał się, gdy w Barcelonie zmierzył się z Rafaelem Nadalem. Jedno spojrzenie na lawendową opaskę i gotowe. Inaczej jest w przypadku rtęciowego 13. nasienia, Holgera Rune. Po dwóch setach Cobolli rzucił wszystko na Duńczyka, wygrał dwa kolejne sety i doprowadził go do piątego miejsca, w którym obaj gracze pchali się nawzajem na coraz wyższy poziom: Cobolli grający w musującego tenisa z pierwszym uderzeniem; Rune próbuje zrobić to samo, ale często jest zmuszony do wysokiej jakości obrony. Przy stanie 0:5 w dziesięciopunktowej dogrywce decydującej o zwycięstwie Rune wyglądał, jakby się poddał, pokazując kruchość, która naznaczyła jego tenis w tym sezonie. Kiedy Cobolli oddał mocny serwis na bekhend, prawdopodobnie myślał, że to już koniec.
To było. Po prostu nie na jego korzyść.
Rune, przeciągając się w lewą stronę, uderzył oburęcznym backhandem tak szybko, że piłka zniknęła, a determinacja Cobolliego poszła w parze z nią. Zdobył jeszcze dwa punkty, Rune zdobył dziewięć i zwyciężył.
Tymczasem prawie wszyscy uczestnicy losowania mężczyzn zdecydowali, że chcą rozegrać pięć setów, co byłoby wyczynem niezwykłej współpracy. Nicolas Machac i Mariano Navone mieli środkową przerwę, którą Machac wygrał, wykorzystując jego dominację na bekhendzie, podczas gdy Thanasi Kokkinakis przez dwa mecze z rzędu wygrywał pięć razy, tym razem przeciwko Guilio Zepperiemu, który fatalnie przegrywał po dwóch ustawia. Wszędzie był dramat; to nie ustało.
Karen Khachanov, zwykle najbardziej niezawodny boss finałowej 1/8 finału dla wschodzącego gracza, jak zwykle spełniał swoją rolę w Wielkim Szlemie przeciwko szczęśliwemu przegranemu: nr 145 na świecie, Jozefowi Kovalikowi. 6:4, 6:4, 4:2 i było już po meczu. Kovalik zrobił sobie przerwę. Zrobiło się ciekawie. Od tego momentu Chaczanow zamierał, mini rajd w piątym wyścigu został odrzucony kolejną przerwą. Był nieobecny. I to było ledwie tyle. Arthur Rinderknech rozegrał dwa sety przeciwko Tomasowi Martinowi Etcheverry’emu, przegrał ciasną trzecią partię, w czwartym stracił równowagę, z frustracji kopnął słupek, zranił się w stopę i musiał zrezygnować. Casper Ruud i Alejandro Davidovich Fokina spełnili swój obowiązek w Rolandzie Garrosie i zagrali epicko.
Novak Djokovic często znajdował się w centrum dziwnych wydarzeń w ostatnich miesiącach. nie chciał niczego z tego. Po południu minął Roberto Carballesa Baenę i znacznie bardziej przypominał swojego Wielkiego Szlema.
Nie mogło zabraknąć losowania kobiet.
W walce na dwa z najbardziej imponujących forhendów turnieju Peyton Stearns odniósł szokujące zwycięstwo nad dziesiątą rozstawioną Darią Kasatkiną, z nutą niezwykłej cykliczności: spotkali się w zeszłorocznej trzeciej rundzie, kiedy Stearns wygrał tylko jeden mecz. Niemal jednocześnie Bianca Andreescu kontynuowała swój niezwykły powrót po kontuzji – a także transformacyjną ewolucję stylu w celu lepszego zrównoważenia mocy, kreatywności i rzemiosła – pokonując 23. rozstawioną Annę Kalinską, nie dając się onieśmielić po przegranej secie 6:1.
Wyniki te nadeszły po kolejnych wstrząsach, które miały miejsce wcześniej tego dnia: Danielle Collins, Jelena Ostapenko, Marta Kostyuk i Linda Noskova odpadły. Najbardziej zawiedziony mógł być Kostkyuk, który przegrywając z Donną Vukic 0:5, 0:15, przeszedł na 5:5, a potem przegrał seta 7:5 i, co zrozumiałe, słabł w drugim secie. Collins rozmawiała po porażce z kwalifikantką Olgą Danilovic, która zajmowała zaledwie czwarte miejsce w 26 meczach. Sportowiecmówiąc: „Fizjoterapeuta był w stanie pomóc tak bardzo, jak to możliwe, ale ostatecznie problemy z szyją i ramieniem kosztowały mnie wiele.
„Olga była lepszą zawodniczką i cieszę się, że gra świetnie w tenisa. Z przyjemnością będę oglądać jej sukcesy w przyszłości. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do grania przeciwko sobie, więc nie sądzę, żeby było w tym zbyt wiele. Lubię zostawiać wszystko na boisku i zawsze okazuję szacunek każdemu.
Dobrze się złożyło, że ostatni mecz dnia, a raczej nocy, a raczej poranka zakończył się o 1 w nocy niezwykłą, burzliwą bitwą pomiędzy dwoma kontrastującymi stylami, poziomem doświadczenia i wiekiem: ten ostatni był dokładnie podwojony. Dwukrotna mistrzyni Wielkiego Szlema, 34-letnia Wiktoria Azarenka, zmierzyła się z 17-letnią Mirrą Andreevą w walce o agresywne, dominujące uderzenia piłką, zbyt często przemieszane z błędami, przeciwko przebiegłemu, defensywnemu tenisowi przeplatanemu wybuchami geniuszu – a czasem zbyt dużą biernością i bezpieczeństwo.
W ostatnim secie, gdy zmęczenie, rytm dobowy i nerwy bez wątpienia dawały o sobie znać, doszło do sześciu kolejnych przełamań serwisu od 3-2 do 6-5, kiedy Andreeva serwowała mecz; w sumie w meczu doszło do 28 break pointów.
Po tym wszystkim terminarz dobiegł końca, 17 rozstawionych kobiet odpadło z turnieju i drużyny mogły wrócić do domu. Jeśli jutro znów zacznie padać deszcz, być może widzowie będą cieszyć się możliwością powtórzenia tego wydarzenia.
Pilna sprawa dla Eleny Rybakiny?
Elena Rybakina, nr 4 na świecie, nie była w nastroju, by żartować prasie po zwycięstwie nad Greet Minnen we wtorkowe popołudnie. Jej odpowiedzi były w dużej mierze lekceważące, posuwając się nawet do stwierdzenia, że pytania były nieoryginalne i nieciekawe. Wywołało to minireferendum w sprawie wzajemnych oczekiwań tenisistów i mediów i przypomniało, że wraz z rosnącą liczbą filmów dokumentalnych prowadzonych przez graczy, stron fanów i innych źródeł mediów tenisowych, gracze nie są już tak uzależnieni od tradycyjnych źródła narażenia. Fani będą przychodzić oglądać wielkich tenisistów, jeśli spodoba im się ich tenis, osoba lub jedno i drugie – gracze nie potrzebują dziennikarzy, aby uczynić ich interesującymi.
Jak przebiegła jej kolejna konferencja prasowa? No cóż, nie było ani jednej, pomimo jej wysokiej pozycji w rankingu i statusu jednej z pretendentek do turnieju stojącej za Igą Świątek. Często dla zawodnika tej rangi nadal organizuje się konferencję prasową, przy założeniu, że zainteresowanie nadal będzie wystarczające. Nie przy tej okazji – ale Rybakina prawdopodobnie była bardzo szczęśliwa, że jest w drodze i nie musi już stawiać czoła, jak to określiła, „tym samym pytaniom”.
GŁĘBIEJ
Jaki powinien być świat nr 1? Iga Świątek i Naomi Osaka mają pomysł
Co gracze myślą o kibicach?
Dzień po tym, jak Iga Świątek skarciła publiczność za hałasowanie w trakcie meczu z Naomi Osaką, jej koledzy nie byli zbyt zjednoczeni wokół jej sprawy.
Felix Auger-Aliassime mówił o grze na korcie wciśniętym między krzyki Court Suzanne Lenglen a drugim, na którym grał francuski zawodnik, a zespół ryczał pośrodku jego punktów i zagrywek. Paula Badosa powiedziała, że obecnie gra także na małych kortach i słyszy dużo hałasu.
„W tej chwili jestem tak skupiony na sobie i swoim meczu, że tak naprawdę mi to nie przeszkadza. gdyby nie było tej zasady i byłaby ona dozwolona cały czas, myślę, że byśmy się do tego przyzwyczaili. Teraz dzieje się tak, że w 95% meczów i turniejów jest cicho. A potem, kiedy nagle przychodzisz na Roland Garros i tak nie jest, przeszkadza ci to, jest to Wielki Szlem, więc odczuwasz większy stres i nie jest to łatwe.
Daniil Miedwiediew powiedział, że lubi ciszę, a nieoczekiwane zakłócenia mogą zniechęcić graczy, ale jest świat, w którym hałas byłby w porządku. „Powinno być cicho lub bardzo głośno, ale przez cały czas, a potem się do tego przyzwyczaimy” – powiedział.
„Ja też bym się do tego przyzwyczaił i tak naprawdę nie narzekalibyśmy na to”. Podobnie było z Novakiem Djokoviciem. ”
GŁĘBIEJ
Mądrość tłumów: Tricolores, trąby i zadziorność na Rolandzie Garrosie
Strzał dnia
— Adrian Konieczny (@adingh) 30 maja 2024 r
📅 Inne kluczowe wyniki:
- 🇵🇱 Hubert Hurkacz (8) def. 🇺🇸 Brandona Nakashimy, 6:3, 6:3
- 🇪🇸 Paula Badosa def. 🇰🇿 Julia Putincewa, 4-6, 6-1, 7-5
- 🇺🇸 Sebastian Korda (8) def. 🇰🇷 Kwon Soon-woo, 6-3, 1-6, 6-3
- 🇭🇷Donna Vekić def. 🇺🇦 Marta Kostyuk (18), 7-5, 6-4
- 🇨🇦 Felix Auger-Aliassime (21) def. 🇩🇪 Henri Squire (Q), 6-4, 4-6, 6-3, 6-2
- 🇺🇦 Elina Switolina (15) def. 🇫🇷 Diane Parry, 6-4, 7-6(3)
- 🇩🇪 Aleksander Zwieriew (4) def. 🇧🇪 David Goffin, 7-6(4), 6-2, 6-2
- 🇨🇿 Marketa Vondrousova (5) def. 🇺🇸 Katie Volynets, 0-6, 6-1, 6-4
- 🇷🇺 Grigor Dymitrow (10) def. 🇨🇭 Fabian Marozsan, 6:0, 6:3, 6:4
- 🇷🇸 Olga Danilović (Q) def. 🇺🇸 Danielle Collins (11), 6-7(3), 7-5, 6-4
- 🇫🇷 Corentin Moutet def. 🇰🇿 Aleksander Szewczenko, 6-4, 6-2, 0-6, 6-3
- 🇩🇰Klara Tauson def. 🇩🇰 Jelena Ostapenko (9), 7-6(4), 4-6, 6-3
- 🇺🇸 Tommy Paul (14) def. 🇬🇧 Fabio Fognini, 6-1, 6-0, 6-2
- 🇷🇴 Irina-Camelia Begu def. 🇨🇿 Linda Noskova (27), 6-4, 6-2
- 🇮🇹 Lorenzo Musetti (30) def. 🇫🇷 Gaela Monfilsa 7:5, 6:1. 6-4
📅 Jutro najważniejsze wydarzenia:
- 🇺🇸 Coco Gauff (3) vs 🇺🇦 Dayana Yastremska pierwsza na Philippe-Chatrierze
- 🇷🇺 Andrey Rublev (6) vs 🇮🇹 Matteo Arnaldi, drugi na Suzanne-Lenglen
- 🇫🇷 Chloe Paquet vs 🇨🇿 Marketa Vondrousova (5), druga na Simonne-Mathieu
- 🇷🇺 Pavel Kotov vs 🇮🇹 Jannik Sinner (2), drugie miejsce na Philippe-Chatrier
- 🇵🇱 Iga Świątek (1) vs 🇨🇿 Marie Bouzkova, trzecia na Philippe-Chatrier
- 🇵🇱 Hubert Hurkacz (8) vs 🇨🇦 Denis Shapovalov, trzeci na Simonne-Mathieu
- 🇨🇦 Leylah Fernandez (31) vs 🇹🇳 Ons Jabeur (8), trzecia na Suzanne-Lenglen
- 🇺🇸 Sebastian Korda (27) vs 🇪🇸 Carlos Alcaraz (3), nocna sesja na Philippe-Chatrier
Opowiedz nam, co zauważyłeś piątego dnia, gdy sytuacja będzie się toczyć dalej…
(Zdjęcie na górze: Mateo Villalba/Getty Images)