Starcia Izraela z MTK w ciągu ostatniej dekady – kalendarium wydarzeń

Oto podsumowanie konfliktu między Izraelem a MTK od 2015 roku do dnia dzisiejszego w trakcie wojny w Gazie.

W marcu 2021 r. prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Fatou Bensouda ogłosiła rozpoczęcie śledztwa w sprawie rzekomych zbrodni wojennych Izraela w Palestynie.

W odpowiedzi ówczesny szef izraelskiego wywiadu Yossi Cohen zintensyfikował tajną wojnę z sądem, którą Izrael toczy od czasu przystąpienia Palestyny ​​do MTK w 2015 roku.

Bensouda poczuła się „osobiście zagrożona” po tym, jak Cohen zastosował inwigilację i zastraszanie, aby odwieść ją od badania sprawy Palestyny.

Izrael nie jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego MTK ani jego sojusznikiem, Stany Zjednoczone, ale nakaz aresztowania MTK może utrudnić życie jego przywódcom.

Od operacji inwigilacyjnych po publiczne potępienie – oto podsumowanie izraelskich ataków na MTK:

  • 7 stycznia 2015: Ogłoszono, że Palestyna ma stać się stroną MTK, dając MTK jurysdykcję nad tym terytorium. Sfinalizowano to 1 kwietnia 2015 r.
  • 16 stycznia 2015: Prokurator MTK Fatou Bensouda wszczął wstępne dochodzenie w sprawie „sytuacji w Palestynie”.
  • 17 stycznia 2015: Premier Izraela Benjamin Netanjahu określił decyzję Bensoudy jako „absurdalną”.
  • luty 2015: Dwóch nieznanych mężczyzn pojawiło się w rezydencji Bensoudy w Hadze i wręczyło jej gotówkę oraz izraelski telefon, twierdząc, że był to prezent od nieznanej Niemki. Według Guardiana MTK doszedł do wniosku, że prawdopodobnie w ten sposób Izrael powiedział Bensoudzie, że „wie, gdzie mieszka”. dochodzenie opublikowany 28 maja 2024 r.
  • 2017-2019: Delegacja izraelska, pod przewodnictwem wybitnego izraelskiego prawnika i dyplomaty Tala Beckera, przeprowadziła tajne spotkania z MTK, kwestionując jurysdykcję Bensoudy nad Palestyną w związku z dochodzeniem wszczętym w 2015 roku.
  • 20 grudnia 2019: Bensouda ogłosił, że wstępne badanie sytuacji w Palestynie znalazło „rozsądną podstawę” do stwierdzenia, że ​​zarówno Izrael, jak i palestyńskie grupy zbrojne popełniły zbrodnie wojenne na okupowanym terytorium, a sprawa spełnia wszystkie kryteria wszczęcia śledztwa określone w Statucie Rzymskim .
  • 2019-2021: Ówczesny dyrektor Mosadu Cohen zintensyfikował wysiłki, aby przekonać Bensoudę do sprzeciwu wobec śledztwa. Bensouda oficjalnie ujawniła małej grupie w MTK, że grożono jej „osobiście”.
  • 2019-2021: Pięć źródeł zaznajomionych z działalnością Mossadu powiedziało „The Guardian”, że agencja szpiegowska rutynowo podsłuchiwała rozmowy telefoniczne pomiędzy Bensoudą i jej personelem a Palestyńczykami. Izraelscy agenci włamali się także do e-maili grup palestyńskich mających kontakt z MTK. Mossad uzyskał także tajne transkrypcje nagrań męża Bensoudy, marokańskiego biznesmena z Gambii.
  • marzec 2020: Według doniesień delegacja izraelskiego rządu przeprowadziła w Waszyngtonie dyskusje z wyższymi urzędnikami amerykańskimi na temat „wspólnej walki izraelsko-amerykańskiej” przeciwko MTK.
  • czerwiec 2020: Wyżsi urzędnicy amerykańscy zapowiedzieli, że nałożą sankcje na urzędników MTK, twierdząc, że posiadają nieokreślone informacje dotyczące „korupcji finansowej i nadużyć na najwyższych szczeblach prokuratury”.
  • luty 2021: Bensouda ustąpił ze stanowiska, gdy stanowisko to objął prokurator MTK, a Karim Khan.
  • 3 marca 2021 r.: Bensouda potwierdził, że MTK wszczął dochodzenie w sprawie „sytuacji w Palestynie”.
  • 2 kwietnia 2021 r.: Administracja prezydenta USA Joe Bidena zniosła sankcje nałożone na Bensoudę podczas kadencji prezydenckiej poprzednika Donalda Trumpa. Jednakże Stany Zjednoczone dały jasno do zrozumienia, że ​​w dalszym ciągu „zdecydowanie nie zgadzają się z działaniami MTK” dotyczącymi Palestyny.
  • 8 kwietnia 2021 r.: Netanjahu powiedział, że Izrael nie uznaje uprawnień MTK do prowadzenia dochodzeń w sprawie ewentualnych zbrodni wojennych w Palestynie.
  • 30 kwietnia 2024 r.: Netanjahu wezwał „przywódców wolnego świata”, aby sprzeciwili się ewentualnym nakazom aresztowania izraelskich urzędników wydanym przez MTK przed złożeniem wniosków o wydanie nakazu.
  • 20 maja 2024 r.: Dochodzenie rozpoczęte w 2021 r. zakończyło się złożeniem przez następcę Bensoudy Khana wniosku o wydanie nakazów aresztowania Netanjahu i izraelskiego ministra obrony Yoava Gallanta wraz z trzema przywódcami Hamasu: Yahyą Sinwarem, Mohammedem Diabem Ibrahimem al-Masrim i Ismailem Haniyehem. W swoim oświadczeniu Khan powiedział: „Nalegam, aby natychmiast zaprzestano wszelkich prób utrudniania, zastraszania lub niewłaściwego wpływania na urzędników tego sądu”.
  • 21 maja 2024 r.: Netanjahu uznał nakaz aresztowania za „haniebną próbę” ingerencji w wojnę Izraela z Gazą.
  • 29 maja 2024 r.: Netanjahu powiedział, że jest zaskoczony i rozczarowany odmową Bidena poparcia sankcji wobec MTK. Powiedział to w wywiadzie dla programu Sirius XM „The Morgan Ortagus Show”, którego emisja zaplanowana jest na 1 czerwca. Nagrania wywiadu uzyskał: Polityka.

Zrodlo