„Dlaczego popieram przywrócenie starego hymnu narodowego” – prawnik z Abudży

Prawnik i analityk spraw publicznych Frank Tietie zdecydowanie poparł niedawną decyzję o przywróceniu pierwotnego hymnu narodowego używanego podczas uzyskania przez Nigerię niepodległości w 1960 r., argumentując, że oryginalny hymn lepiej odzwierciedla historię i wyzwania stojące przed Nigerią.

Prezydent Bola Tinubu podpisał w środę ustawę o nowej ustawie o hymnie, która skutecznie odrzuciła hymn stworzony lokalnie „Arise O Compatriots” na rzecz „Nigeria We Hail Thee”.

Podzieliła zdanie: niektórzy Nigeryjczycy chwalili prezydenta, inni go potępiali, zwłaszcza szybkość, z jaką przeprowadził proces legislacyjny prowadzący do podpisania ustawy.

Ale w wywiadzie dla GwizdekTietie argumentował, że podjęta w przeszłości decyzja rządu wojskowego o zmianie hymnu była próbą wypaczenia historii i etosu nowo powstałego narodu.

„Hymny to recytacje ideologiczne, które pomagają ludziom być bardziej skoncentrowanymi. Zmiana hymnu była dla wojska niefortunnym wydarzeniem.

„Jeśli sztandar z gwiazdami i słowa „God Save the King” pozostałyby przez stulecia odpowiednio w USA i Wielkiej Brytanii, na jakiej podstawie rząd wojskowy musiał zmienić hymn narodowy kojarzony z niepodległością Nigerii?” – zapytał Frank.

Podkreślił, że pochodzenie hymnu, nawet jeśli został skomponowany przez cudzoziemca, jest nieistotne w porównaniu z jego historycznym znaczeniem i powiązaniem z założeniami założycielskimi państwa.

„Nie miało znaczenia, czy oryginalny (teraz nowy) hymn został skomponowany przez Brytyjczyka. Z tego samego powodu prawa, które obowiązywały w Anglii od 1 stycznia 1900 roku, nadal obowiązują w Nigerii. Tak się tropi fundacje narodowe” – stwierdził.

Tietie dalej skrytykował hymn przyjęty przez reżim wojskowy, argumentując, że jest on nierealistyczny i pełen „kłamstw” na temat jedności narodowej i poświęcenia byłych przywódców.

Powiedział: „Wręcz przeciwnie, zastępczy hymn narodowy był zbiorem sprzeczności i wysoce nierealistycznych recytacji, które pozostały nieosiągalne.

„Hymn, który potwierdza realność podziałów między Nigeryjczykami, jest lepszy niż ten oparty na kłamstwach.

„Takie kłamstwa jak:
Nigeryjczycy to rodacy, którzy kochają swój kraj i chcą mu służyć swoją siłą, jako wyraz wiary, że będzie to wspaniały kraj, którego trudy jego dawnych bohaterów (jak naszych byłych przywódców) nie powinny pójść na marne . I tak służcie krajowi całym sercem i siłą, aby zbudować kraj, którego jedność i pokój definiuje wolność. – Co za kłamstwo!”

Tietie stwierdził ponadto, że pierwsza zwrotka odrzuconego hymnu, która przedstawiała Nigeryjczyków jako zjednoczonych i patriotycznych, była w oczywisty sposób fałszywa, biorąc pod uwagę późniejsze doświadczenia kraju.

„Cała pierwsza zwrotka obecnie odrzuconego hymnu narodowego była zbiorem kłamstw. Doświadczenie ostatnich 45 lat jej przyjęcia może potwierdzić, że tak było. Nigeryjczycy nigdy w to nie wierzyli, bo podświadomie uważali to za kpinę z rzeczywistości.

„Dlatego nic dziwnego, że druga zwrotka obecnie wyrzuconego hymnu, choć jest modlitwą, pozostała bez odpowiedzi po prawie 50 latach, ponieważ Bóg Stworzenia nienawidzi kłamstw, zwłaszcza podstawowych kłamstw, które ludzie świadomie i zbiorowo głoszą. W ten sposób nie można uzyskać odpowiedzi na modlitwę od Wszechmocnego Boga stworzenia” – stwierdził.

Zrodlo