Włączenie klimatyzacji to świetny sposób na zachowanie chłodu w cieplejsze dni, ale z czasem może stać się kosztowne. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Kiedy nadejdzie czas korzystania z klimatyzacji, upewnij się, że jak najwięcej powietrza pozostaje w pomieszczeniu, aby zapobiec podwyższeniu rachunków za energię. Zwłaszcza jeśli grozi Ci utrata przytomności, ponieważ w niektórych obszarach ostatnio występuje znaczne, powtarzające się ryzyko.
Niezależnie od tego, czy chcesz zaoszczędzić na rachunkach za media, czy kontrolować temperaturę w domu, możesz zaizolować i uszczelnić dom, korzystając z tych trzech wskazówek. Będziesz musiał uszczelnić „kopertę” domu, uszczelnić przewody i dodać izolację poddasza.
Są to najczęstsze problemy z wyciekami powietrza w amerykańskich domach, które mogą mieć duże znaczenie przy niewielkich inwestycjach. A oto jak zacząć korzystać ze wszystkich trzech.
Zamykanie „koperty” powietrzem
Po pierwsze, zacznij od uszczelnienia domu powietrzem. Dzięki temu uzyskasz największą poprawę przy najmniejszych wydatkach. Ważne jest również, aby uszczelnić dom przed wykonaniem jakiejkolwiek izolacji. Inaczej marnujesz czas. Izolacja włóknista potrzebuje bariery powietrznej, aby działać zgodnie z przeznaczeniem, dlatego jest zalecana jako ostatnia.
Mówiąc o uszczelnieniu „otoczki” domu, należy zwrócić uwagę na naturalne zachowanie powietrza w budynku. Układ powietrza wchodzącego i wychodzącego z domu nazywany jest „efektem komina” i wyjaśnia, dlaczego temperatura w domu często jest inna na każdym piętrze. Ciepło unosi się, a zimne powietrze przemieszcza się na niższe poziomy – ciepłe powietrze opuszcza Twój dom przez strych, a zimne wchodzi przez pustkę, niewykończoną piwnicę lub inną nieklimatyzowaną dolną część domu.
Dlatego uszczelnienie wyższych i niższych poziomów domu w połączeniu z izolacją to jeden z najlepszych sposobów walki z wyciekami powietrza.
Kiedy w oknie są przeciągi, dla właściciela domu jest to natychmiast widoczne. Wycieki na strychach lub w pomieszczeniach podłogowych są zazwyczaj gorsze dla równowagi temperatury w domu, ale zazwyczaj są trudniejsze do wykrycia. Te obszary będą najskuteczniejsze w walce z „efektem stosu”. Będziesz chciał uszczelnić listwy okienne, drzwi, otwory wentylacyjne, kanały kominowe i piecowe oraz inne elementy wyposażenia, takie jak rury i przewody, które przenikają przez „otoczkę” domu.
W oknach często występują szczeliny wokół listew i pod parapetem. Aby je uszczelnić, możesz użyć pistoletu do uszczelniania. Odetnij górną część rurki uszczelniającej pod kątem 45 stopni. Użyj szpilki pod pistoletem, aby przełamać uszczelkę i umieścić rurkę w pistoletu do uszczelniania. Ustaw pistolet do uszczelniania i naciśnij spust, przesuwając się wzdłuż ramy. Kąt 45 stopni umożliwia końcówce uformowanie koralika masy uszczelniającej w równą linię podczas jej nakładania, ale nadal może wymagać pewnych poprawek. Można to łatwo zrobić palcem. Nie martw się o dostanie się go na skórę, ponieważ uszczelniacz łatwo spłukuje się wodą.
Pistoletu do uszczelniania można również użyć do takich obszarów, jak wentylator wyciągowy w łazience, otwory wentylacyjne w podłodze i inne szczeliny. Jeśli jednak chodzi o uszczelnienie przewodu kominowego, należy upewnić się, że zamiast tego zastosuje się uszczelkę ognioodporną w obszarach bardziej palnych, aby zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Zanim uszczelnisz przewód kominowy, upewnij się, że piec jest wyłączony i nie pali się ogień/pozwoliłeś mu wystarczająco ostygnąć.
Aby uszczelnić ościeżnicę drzwi przednich lub tylnych, można dodać listwę uszczelniającą. Drzwi te mogą mieć niewielką szczelinę między drzwiami a zewnętrzną częścią, która nie tylko przepuszcza światło, ale także pozwala na przedostanie się powietrza. Możesz kupić zestaw listew pogodowych, który zawiera wszystko, czego potrzebujesz.
Najpierw musisz usunąć całą starą listwę uszczelniającą z ramy drzwi. Następnie możesz zainstalować nową listwę pogodową. Łatwiej jest zacząć najpierw od lewej i prawej strony ramy, a następnie docisnąć górną część. Musisz zmierzyć bok ościeżnicy i przyciąć listwę uszczelniającą, aby pasowała. A kiedy go przetniesz, pamiętaj, aby przeciąć go od metalowej strony – uzyskasz czystsze cięcie.
Przed zamontowaniem listwy uszczelniającej zamknij drzwi i upewnij się, że są zamknięte. Jeżeli zamek nie jest zamknięty i listwa uszczelniająca zostanie zamontowana zbyt blisko, zamek może zostać obciążony zbyt mocno, w wyniku czego może on pęknąć lub wypaść z drewna.
Dopasuj listwę uszczelniającą ściśle do boku ramy, ale nie dociskaj zbyt mocno do drzwi. Za pomocą wiertarki umieść pierwszą śrubę na środku, a następnie wykonaj górę i dół. Teraz wykonaj te same kroki po drugiej stronie i jeszcze raz na górze.
W przypadku niewygodnych miejsc, w których jest większa szczelina lub przewody, można uszczelnić te obszary pianką z puszki. O wiele łatwiej jest po prostu spryskać te otwory pianką i pozwolić jej się rozszerzyć.
Aby użyć pianki z puszki, zamocuj dyszę na górze i postępuj ostrożnie. To nie wyjdzie z twoich ubrań ani dywanu, co oznacza, że nie chcesz popełniać żadnych głupich błędów.
Ponownie, najważniejszymi obszarami, którymi należy się zająć, są nieszczelności na strychu lub w przestrzeni podziemnej. Można więc spryskać pianką z puszki otwory wokół rur i otworów wentylacyjnych oraz szczeliny w pustce i na wierzchołkach wewnętrznych ścian na poddaszu. Jeśli zamiast pustej piwnicy masz niewykończoną piwnicę, możesz użyć masy uszczelniającej lub pianki, aby uszczelnić legarów stropowych i płyty progowe.
Uszczelnianie kanałów
Jeśli Twoje kanały są nieszczelne i znajdują się w przestrzeni bez klimatyzacji (jak poddasze, niedokończona piwnica, piwnica, strych itd.), będziesz dosłownie ogrzewać lub chłodzić na zewnątrz, wydając mnóstwo pieniędzy za darmo i tracąc na orzeźwiające powietrze w Twoim domu. Kiedy go uszczelnisz, więcej ciepła lub klimatyzacji, które miało być wpompowane do Twojego domu, pozostanie w środku.
Nie tylko to, ale uszczelnienie kanałów poprawi także jakość powietrza w pomieszczeniach. Jeśli kanał jest nieszczelny, może przedostawać się do niego brud, kurz, pleśń i prawdopodobnie radon z zewnątrz. Uszczelnienie przewodów umożliwia zasysanie przez kanał wyłącznie powietrza znajdującego się już w domu.
Aby uszczelnić przewody w niższej przestrzeni bez klimatyzacji, można użyć masy uszczelniającej. Mastyks jest dobry do uszczelniania połączeń przewodów, ponieważ jest płynny i może dostać się do trudno dostępnych miejsc. Jest również elastyczny, ponieważ wytrzymuje rozszerzanie i kurczenie się pod wpływem zmian temperatury.
Następna część jest łatwa. Za pomocą gumowej rękawicy możesz dosłownie zanurzyć rękę w wiadrze z mastyksem i rozprowadzić go wzdłuż szwów, połączeń i otworów metalowych kanałów. Uważaj tylko, aby się nie skaleczyć, ponieważ metalowe przewody mogą mieć ostre krawędzie.
Dodanie izolacji poddasza
Na koniec warto zaizolować przestrzeń na poddaszu. Jak wspomniano wcześniej, jeśli zaizolujesz poddasze przed uszczelnieniem podłogi na poddaszu, niewiele to dla ciebie zrobi.
Mówiąc o izolacji poddasza, należy pamiętać, że izolacja i bariera powietrzna powinny być ciągłe i przylegające (co oznacza, że się stykają). Ciągła część polega na tym, że bardziej efektywne jest umieszczenie 6 cali izolacji wszędzie niż 10 cali izolacji w skoncentrowanym miejscu. Część przylegająca znajduje się tam, gdzie znajduje się płyta gipsowo-kartonowa, izolacja powinna jej dotykać. Jeśli się nie dotyka (na przykład, jeśli izolacja znajduje się na górze przewodów, a nie pod nimi), izolacja nie będzie działać.
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że chcesz mieć pewność, że pomiędzy warstwami „matek”, czyli pasków izolacyjnych, nie ma szczeliny powietrznej.
Innymi słowy, chcesz, aby izolacja miała tę samą głębokość co legary, jeśli używasz listew, a nie izolacji luźnej (lub wdmuchiwanej), ponieważ w przeciwnym razie po dodaniu drugiej prostopadłej warstwy powstanie szczelina powietrzna. izolacja.
Jeśli głębokość jest mniejsza niż legar, od drugiej warstwy będzie szczelina powietrzna; jeśli głębokość jest większa niż legar, nadal będzie istniała szczelina powietrzna od legara do drugiej warstwy. Tylko pierwsza warstwa musi mieć tę samą głębokość, druga prostopadła warstwa może być grubsza.
Pierwsza warstwa musi być tak gruba, jak to konieczne, w zależności od wartości R zalecanej przez Energy Star dla Twojej lokalizacji geograficznej. Wartość R jest miarą skuteczności materiału w zapobieganiu utracie ciepła. Im wyższa wartość R, tym lepiej.
Pamiętaj, że izolując poddasze, chcesz mieć pewność, że nosisz sprzęt ochronny i zakrywasz odsłonięte części ciała, aby uniknąć wdychania kurzu i włókna szklanego lub dostania się ich na skórę.
Najpierw musisz wyczyścić wnękę na legary, aby izolacja leżała całkowicie płasko. Następnie włóż kawałek izolacji do wnęki i przytnij ją tak, aby dobrze przylegała. Staraj się wyciąć pałkę tak idealnie, jak to możliwe, ale nie ma nic złego w tym, że coś zepsujesz – pod warunkiem, że równomiernie wypełnisz głębokość zatoki izolacją.
Następnie dodaj drugą warstwę łaty prostopadle do legarów, tak aby izolowane było również drewno, a nie tylko przęsło.
Audyty energetyczne i Program Pomocy w Pogodzie
Te wskazówki mogą pomóc zminimalizować wycieki powietrza i zimne miejsca w domu. Jeśli jednak chcesz uzyskać bardziej dogłębną profesjonalną opinię przed wypróbowaniem niektórych z tych metod, możesz uzyskać audyt energetyczny wykonane w Twoim domu, aby zobaczyć, jakich konkretnych obszarów brakuje w Twoim domu, jeśli chodzi o efektywność energetyczną.
Ponadto Departament Energii USA ma ok Program pomocy w zakresie warunków atmosferycznych na poziomie stanowym i lokalnym, jeśli kwalifikujesz się jako osoba o niskich dochodach, w wieku powyżej 60 lat lub należąca do niepełnosprawnej rodziny. Więcej szczegółów można uzyskać u lokalnego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.
Oto 23 sposoby, aby już teraz zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną
Zobacz wszystkie zdjęcia