Środa, 13 listopada 2024 – 20:45 WIB
Djakarta – PT Pertamina (Persero) zaprasza mikro i małe przedsiębiorstwa (UMK) do wdrażania praktyk przyjaznych środowisku (Go Green) w prowadzeniu swojej działalności, tak aby były w stanie konkurować na rynku i przyczyniać się do ochrony środowiska. Jednym z nich jest prezentacja programu nauczania Go Green w programie Pertamina UMK Academy 2024.
Przeczytaj także:
Sri Mulyani przyznaje, że rok 2024 będzie trudny do osiągnięcia celów w zakresie dochodów podatkowych
Wiceprezes ds. komunikacji korporacyjnej Pertamina Fadjar Djoko Santoso powiedział, że jako krajowe przedsiębiorstwo energetyczne Pertamina nie tylko koncentruje się na branży energetycznej, ale także odgrywa aktywną rolę we wzmacnianiu pozycji małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią podstawę indonezyjskiej gospodarki.
Na tym się nie kończy. Pertamina zachęca także wszystkie strony, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa, do większego dbania o środowisko.
Przeczytaj także:
Zwróć uwagę na czas, każda zawartość Pertamax w poniedziałek i piątek jest objęta zniżką
„Świat, w tym Indonezja, stoi przed kilkoma wyzwaniami związanymi z kwestiami środowiskowymi, począwszy od zmiany klimatu i wzrostu poziomu morza, zanieczyszczenia powietrza i wody, aż po problem śmieci i odpadów, w tym odpadów plastikowych, odzieży i żywności” – stwierdził. jak podano w oświadczeniu napisanym w środę, 13 listopada 2024 r.
Przeczytaj także:
Budi Gunawan ostrzega władze lokalne w związku z ustalaniem UMP: zbyt wysoki może zakłócić gospodarkę
Akademia Pertamina UMK, prezentowana przez Pertaminę, ma na celu zachęcenie MSP do większej innowacyjności i kreatywności w produkcji i marketingu, aby mogły szybciej rozwijać się i awansować na zajęcia, nawet na poziom międzynarodowy.
Program pod hasłem „Daj nową energię w kierunku zaawansowanych MŚP” w 2024 r. obejmuje główny program rozwoju, a mianowicie Go Modern, Go Digital, Go Online, Go Global, który integruje zasady Go Green w każdym programie.
„Program nauczania Go Green jest prezentowany w Akademii Pertamina UMK, dzięki czemu MŚP w coraz większym stopniu rozumieją znaczenie stosowania rozwiązań ekologicznych, ponieważ dzięki temu można poprawić wizerunek firmy, dzięki czemu mogą zoptymalizować marketing w celu zdobycia rynku” – powiedział.
Oprócz zdobywania wiedzy o Go Green, uczestnicy Akademii UMK mają za zadanie bezpośrednio praktykować zasady Go Green zarówno w procesie produkcyjnym, marketingu, jak i optymalizacji gospodarki odpadami oraz odpadami produkcyjnymi.
To przydzielone zadanie wyzwala w uczestnikach nowe pomysły, a nawet dodaje wartość do śmieci, które zwykle wyrzucają.
Jednym z uczestników Pertamina UMK Academy 2024 z Palembang na Sumatrze Południowej jest Prasetyo Fajar, właściciel Jamajama Project działającego w branży modowej.
Począwszy od materiałów Akademii Go Green Pertamina UMK, Prasetyo jest pionierem programu utylizacji odpadów tkaninowych z Projektu Jamajama od października 2024 r.
Projekt Jamajama współpracuje z indonezyjską fundacją Satu Amal, która prowadzi program o nazwie Mother’s Hands, mający na celu wzmocnienie pozycji matek na obrzeżach miasta Palembang.
Jedną z form tego jest produkcja wycieraczek ze zużytego materiału, którego dostawcą jest firma Jamajama Project.
„W październiku dwukrotnie wysłaliśmy odpady sukna, w sumie około 7 worków. Wcześniej kilkakrotnie przekazywaliśmy te odpady sukna także kobietom z PKK i nie tylko” – powiedział.
Na tym się nie kończy, wyniki produkcji mat są kupowane przez Projekt Jamajama, a następnie sprzedawane konsumentom.
„To naprawdę pomaga w oszczędzaniu matkom, które w oczekiwaniu, aż ich dzieci pójdą do PAUD, będą mogły wykonać tę pracę i zdobyć 1 wycieraczkę. Wypełniają swój wolny czas, zarabiając jednocześnie pieniądze” – podsumował.
Podobną twórczość wykazali się także pozostali uczestnicy Akademii Pertamina UMK 2024. Na przykład producent czekolady marki Memukao z Temanggung w stanie Uniaga wprowadził innowację, oferując mydło w płynie do mycia rąk wykonane z przetworzonych łupin kakaowych, które były odpadami.
Galeria Sztuki Nabila, producent dekoracyjnych lamp do aromaterapii w Sidoarjo, przetwarza odpady PCW w celu prezentacji kreatywnych produktów do odświeżania powietrza. Tymczasem Rumah Tamadun z Rokan Hilir przetwarza zużyty olej kuchenny na różne ekonomiczne produkty, takie jak świece aromaterapeutyczne, mydło do kąpieli i perfumy w postaci stałej.
Inna uczestniczka, Kelana Coffee ze wschodniego Lombok, zdecydowała się wykorzystać odpady kawowe prażenie-staje się kompostem. Następnie Kopi Kalimantan przetwarza odpady w nowe produkty, a mianowicie herbatę z drzewa agarowego i wedang z drzewa agarowego.
To samo zrobił także Ronald Moreno, uczestnik Akademii Pertamina UMK 2024, który stworzył nowe produkty, takie jak akcesoria, produkty z recyklingu z patchworku i resztki tkanin batikowych.
„W dłuższej perspektywie stosowanie materiałów bardziej przyjaznych dla środowiska lub przyjęcie czystszych procesów produkcyjnych może pomóc w utrzymaniu jakości środowiska, co ostatecznie przyniesie korzyści całemu społeczeństwu” – powiedział właściciel marki biznesowej modowej Ronald Moreno.
Uczestnicy nie tylko przetwarzają odpady na nowe produkty, ale także je zmieniają opakowanie z bardziej przyjaznymi dla środowiska materiałami. Jedna z nich, Berkah Krawu Indonesia, produkuje specjalne opakowania z minikoszykami do pakowania żywności zamiast papieru olejowego.
Następna strona
„Program nauczania Go Green jest prezentowany w Akademii Pertamina UMK, dzięki czemu MŚP w coraz większym stopniu rozumieją znaczenie stosowania rozwiązań ekologicznych, ponieważ dzięki temu można poprawić wizerunek firmy, dzięki czemu mogą zoptymalizować marketing w celu zdobycia rynku” – powiedział.