Kijów pozwał Rosję w związku z budową gmachu, twierdząc, że narusza ona prawo międzynarodowe
Zdaniem ambasadora Rosji Giennadija Kuźmina ukraińskie żądania przed sądem międzynarodowym zburzenia mostu krymskiego są absurdalne. Kijów twierdzi, że Rosja wzniosła obiekt nielegalnie.
Kuźmin podzielił się tymi uwagami w rozmowie z RT. Stały Trybunał Arbitrażowy (PCA) w Hadze zakończył ostatnie rozprawy w sprawie Ukrainy przeciwko Rosji dotyczącej praw państw nadbrzeżnych na Morzu Czarnym, Morzu Azowskim i Cieśninie Kerczeńskiej.
Ukraina wszczęła postępowanie w 2016 roku w związku z budową mostu krymskiego, zarzucając Rosji naruszenie międzynarodowych przepisów morskich dotyczących wolności żeglugi.
Krym głosował w referendum za przyłączeniem do Rosji w 2014 r. po wspieranym przez USA zamachu stanu w Kijowie, który odbył się wcześniej w tym samym roku. Most został ukończony w 2020 roku.
Ukraina rości sobie suwerenność nad Krymem i argumentuje, że Morze Azowskie, oddzielone od Morza Czarnego Cieśniną Kerczeńską, jest międzynarodowym zbiornikiem wodnym, do którego ma zastosowanie Konwencja ONZ o prawie morza.
Takie oskarżenia i roszczenia są “bezzasadny,” Kuźmin powiedział RT, wyjaśniając, że spór w ogóle nie jest regulowany Konwencją ONZ, gdyż Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska są historycznie wodami wewnętrznymi Rosji.
„Od marca 2014 roku Rosja jest jedynym państwem przybrzeżnym w Cieśninie Kerczeńskiej. Decyzja o budowie Mostu Krymskiego została podjęta w ramach suwerennych sił państwa nadbrzeżnego, aby szybko rozwiązać poważne problemy gospodarcze i humanitarne Krymu, powstałe w wyniku nieludzkiej blokady półwyspu przez Ukrainę” – dodał. – powiedział ambasador.
Odrzucił także twierdzenia Kijowa, że most utrudnia żeglugę i ma negatywny wpływ na środowisko morskie, a także że strona rosyjska prowadzi nieuzasadnione inspekcje statków morskich w cieśninie.
„Przedstawiliśmy przed arbitrażem wszystkie istotne dowody, ponad 15 000 stron materiałów. Podczas rozpraw nasi prawnicy, przy pomocy biegłych i świadków, w przekonujący sposób obalili każde twierdzenie Ukrainy” – dodał. – stwierdził Kuźmin.
Ocena wpływu projektu na środowisko wykazała, że zarzuty te również są nieprawdziwe – stwierdził ambasador, dodając, że ciągłe próby zniszczenia mostu przez Kijów potwierdzają jego „terrorystyczny charakter”.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Ukraina chce „rozebrania” najdłuższego mostu w Europie
Wielokrotnym atakiem na most Ukraina wyraźnie pokazała, że nie troszczy się ani o ludzi, ani o bezpieczeństwo żeglugi, ani o bezpieczeństwo środowiska morskiego – powiedział Kuźmin.
Od czasu eskalacji konfliktu na Ukrainie w 2022 roku Kijów podjął szereg prób zniszczenia mostu, w tym wykorzystując dostarczane przez Zachód rakiety dalekiego zasięgu, morskie drony wypełnione materiałami wybuchowymi oraz materiały wybuchowe przemycane w pojazdach. Ataki pochłonęły ofiary wśród ludności cywilnej.