Dyrektor generalny grupy Nigerian National Petroleum Company Limited, Mallam Mele Kyari, powiedział, że współpracując z partnerami, zaangażowanie krajowego koncernu naftowego w realizację projektu gazociągu Nigeria-Maroko jest niezachwiane.
Szef NNPC powiedział to w piątek w Abudży podczas sesji otwierającej Międzyresortowe Spotkanie ECOWAS dotyczące projektu gazociągu Nigeria-Maroko (NMGP).
We wspólnym spotkaniu uczestniczyli Ministrowie Węglowodorów i Energii ECOWAS, z udziałem Maroka i Mauretanii.
Projekt gazociągu Nigeria–Maroko jest inicjatywą rządu federalnego Nigerii i Królestwa Maroka i powstał podczas wizyty króla Maroka Mohammeda VI w Nigerii w grudniu 2016 r.
Umowa o współpracy rurociągowej dla projektu została podpisana w 2017 roku.
Długość rurociągu w ramach projektu wynosi 5300 km od Nigerii do Dakhli (Maroko) i 1700 km (lądem) od Dakhla (Maroko) do północnego Maroka.
Przepustowość rurociągu w ramach projektu wynosi 30 miliardów metrów sześciennych rocznie, co odpowiada 3,0
miliard standardowych stóp sześciennych dziennie.
Podpisano już protokoły ustaleń dotyczące projektu z ECOWAS, SMH z Mauretanii i Petrosen z Senegalu.
Projekt NMGP ma na celu monetyzację obfitych zasobów gazu ziemnego w Nigerii, a tym samym wygenerowanie dodatkowych dochodów dla kraju, dywersyfikację szlaków eksportu gazu z Nigerii oraz eliminację spalania gazu na pochodniach.
Pomoże także w dostawach gazu do Maroka, 13 krajów ECOWAS i Europy, a także w integracji gospodarek subregionu.
W następstwie protokołu ustaleń pomiędzy ECOWAS, NNPC i ONHYM podpisanego 15 września 2022 r. i w oparciu o zalecenie ministrów odpowiedzialnych za węglowodory, Władza Głowów Państw i Rządów ECOWAS przyjęła decyzję A/DEC.2/07/ 23 podczas 63. sesji zwyczajnej, która odbyła się w lipcu 2023 r. w Bissau.
W tym dokumencie prawnym zatwierdzono proces łączenia projektu rozbudowy gazociągu Afryki Zachodniej i projektu gazociągu Nigeria-Maroko w jeden projekt gazociągu biegnącego z Nigerii do Maroka i obsługującego wszystkie państwa członkowskie ECOWAS oraz Mauretanię, z potencjalnym przyszłym rozszerzeniem w kierunku Europa.
W tym samym czasie podpisano protokoły ustaleń pomiędzy promotorami projektu (NNPC i ONHYM) a prawie wszystkimi krajowymi przedsiębiorstwami naftowymi i gazowymi z państw członkowskich ECOWAS i Mauretanii.
Następnie przeprowadzono działania przygotowawcze z udziałem wszystkich zainteresowanych stron (ECOWAS, ONHYM, NNPC Ltd, krajowe przedsiębiorstwa naftowe i gazowe, które podpisały protokoły ustaleń), które doprowadziły do sesji Komitetu Technicznego, Komitetu Sterującego Projektu oraz spotkań z przedsiębiorstwami krajowymi, które podpisały protokoły ustaleń.
To włączające i oparte na konsensusie podejście zaowocowało opracowaniem i przeglądem dokumentów dotyczących zarządzania projektem, a mianowicie Umowy Międzyrządowej (IGA), Traktatu, który ma zostać podpisany przez wszystkie Kraje Projektu oraz Umowy Rządu Gospodarza (HGA), w drodze kilku warsztatów.
Głównym celem piątkowego spotkania w Abudży było przedstawienie ministrom odpowiedzialnym za węglowodory najnowszych wersji tekstów wspólnotowych oraz przedstawienie aktualnych informacji na temat ogólnego postępu w realizacji projektu, co stanowi niezbędny krok w celu skonsolidowania zaangażowania wszystkich państw członkowskich w procesie rozwoju projektu.
W przemówieniu podczas wydarzenia Kyari, reprezentowany przez wiceprezesa wykonawczego ds. energetyki gazowej i nowej energii NNPC Ltd, pana Olalekana Ogunleye, powiedział, że decyzje podjęte na spotkaniu będą kształtować przyszłość projektu gazowego w Afryce Atlantyckiej, zapewniając pozytywny wpływ na ekonomię narodu regionu i życie ludzi.
Opisał to wydarzenie jako bardzo ważny kamień milowy w projekcie gazociągu Nigeria-Maroko, ponieważ potwierdza ono zaangażowanie zainteresowanych stron w realizację projektu.
Wyjaśnił dalej, że NNPC jest dobrze przygotowana do kontynuowania projektu, wykorzystując swoje doświadczenie i możliwości techniczne, począwszy od produkcji, przetwarzania, przesyłu i marketingu gazu, a także ogromne doświadczenie w realizacji dużych projektów infrastruktury gazowej w Nigerii.
Kyari stwierdziła, że od początku projektu aż do tego etapu rząd Nigerii i Królestwa Maroka poczyniły wspólne wysiłki, co doprowadziło do odnotowanych dotychczas godnych pochwały osiągnięć.
Powiedział: „Dzisiaj spotykamy się, aby poczynić znaczące postępy w projekcie gazociągu afrykańskiego Atlantyku, być może największym projekcie afrykańskim i inicjatywie transformacyjnej, która obiecuje połączyć co najmniej 13 narodów afrykańskich we wspólnym dobrobycie i rozwoju.
„Przede wszystkim chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność Jego Ekscelencji, Prezydentowi Federalnej Republiki Nigerii, Prezydentowi Bola Tinubu oraz rządowi Nigerii za powierzenie NNPC Limited tego bardzo strategicznego projektu.
„Decyzje tu podjęte ukształtują przyszłość afrykańskiego projektu gazowego na Atlantyku, zapewniając pozytywny wpływ na gospodarkę naszego narodu i życie naszych obywateli.
„Poczyniono duże postępy w zakresie wstępnego projektu inżynieryjnego, zakończono już drugą fazę badań i trwają prace nad oceną wpływu usług na środowisko i społeczeństwo oraz nabyciem gruntów i przesiedleniem.
„Te osiągnięcia podkreślają nasz wspólny potencjał i determinację w urzeczywistnieniu tego partnerskiego projektu, demonstrując zarówno jego wykonalność, jak i naszą zdolność do skutecznej realizacji.
„Oczywiście, wspierana przez silną współpracę regionalną, którą nadal doceniamy, NNPC jest dobrze przygotowana do kontynuowania tego projektu, wykorzystując swoją wiedzę fachową w zakresie produkcji, przetwarzania, przesyłu i marketingu, a także doświadczenie zdobyte w realizacji podobnych projektów”.
Szef NNPC Ltd powiedział, że dzięki tej współpracy ze swoimi partnerami regionalnymi NNPC zobowiązała się do zapewnienia niezawodnych dostaw gazu, solidnej infrastruktury szkieletowej i innych kluczowych czynników.
„Dlatego liczymy na Wasze ciągłe zaangażowanie i współpracę, aby zapewnić powodzenie projektu gazociągu afrykańskiego Atlantyku” – podsumował.
KOŃCZY