Chiński przywódca ostrzegł prezydenta USA przed próbami powstrzymywania rozwoju gospodarczego kraju
Chiński prezydent Xi Jinping określił cztery zestawy granic, których Stany Zjednoczone nie powinny przekraczać, aby zapewnić zrównoważone i zdrowe stosunki między obydwoma krajami.
Podkreślił, że Pekin dąży do kultywowania a „stabilny, zdrowy i zrównoważony” stosunków z Waszyngtonem podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem na forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Limie w Peru w sobotę.
„Jako dwa duże kraje, ani Chiny, ani Stany Zjednoczone nie powinny dążyć do przebudowy drugiego zgodnie z własną wolą, wypierania drugiego z tak zwanej „pozycji siły” lub pozbawiania drugiego uzasadnionego prawa do rozwoju, tak aby utrzymać pozycję lidera”, powiedział Xi.
Ostrzegł przed próbami powstrzymywania rozwoju gospodarczego Chin.
„Nie należy toczyć nowej zimnej wojny i nie można jej wygrać. Powstrzymywanie Chin jest niemądre, niedopuszczalne i skazane na niepowodzenie”.
Chiński przywódca podkreślił, że ważne jest, aby oba kraje traktowały się nawzajem na równi.
Xi przyznał, że chociaż różnice między głównymi mocarstwami są nieuniknione, konieczne jest poszanowanie pewnych podstawowych interesów.
Kwestia Tajwanu, demokracja i prawa człowieka, droga i system Chin oraz chińskie prawo rozwojowe to cztery czerwone linie dla Chin. Nie należy ich kwestionować. Są to najważniejsze poręcze i siatki bezpieczeństwa w stosunkach Chiny-USA.
Pekin i Waszyngton mogą poczynić znaczne postępy, jeśli tak się stanie „traktujcie siebie nawzajem jak partnera i przyjaciela”, i unikać „złośliwa konkurencja”, powiedział Xi.
Stany Zjednoczone oficjalnie realizują politykę jednych Chin, uznając Tajwan za część Chin pomimo jego samorządności od 1949 r. Nawiązują jednak współpracę z Tajwanem, sprzedają broń i deklarują wsparcie militarne przeciwko możliwym chińskim atakom, co Chiny postrzegają jako naruszenie swoją suwerenność.
Chiny są gotowe współpracować z nadchodzącym rządem prezydenta-elekta Donalda Trumpa, powiedział chiński przywódca.
W toku kampanii wyborczej Trump zapowiadał prowadzenie agresywnej polityki protekcjonistycznej, mającej na celu zabezpieczenie interesów gospodarczych USA, zwłaszcza przed Chinami.
Podczas swojej pierwszej prezydentury Trump wdał się w wojnę handlową z Chinami, w ramach której oba kraje nałożyły cła i sankcje. Administracja Bidena kontynuowała to, co Trump rozpoczął podczas swojej pierwszej kadencji, nakładając we wrześniu cła na chiński import wart miliardy dolarów.
Ostatnie spotkanie obu przywódców odbyło się podczas szczytu APEC w 2023 r. w San Francisco, po incydencie z chińskim balonem szpiegowskim. Podczas tej czterogodzinnej dyskusji Biden wyszedł wcześniej, a następnie zadzwonił do Xi a “dyktator” po raz drugi podczas konferencji prasowej.