Poniedziałek, 4 listopada 2024 r. – 09:02 WIB
Djakarta – Rząd, za pośrednictwem Ministerstwa Koordynującego ds. Gospodarki, odbył spotkanie z koordynowanymi przez siebie ministrami. Spotkanie to miało na celu omówienie programu Quick Win dla sektora gospodarczego promowanego przez rząd Prabowo-Gibran.
Przeczytaj także:
Pracownicy wygrywają test materialny z zakresu prawa tworzenia miejsc pracy w MK, Airlangga zgłosi się do Prabowa
Monitorowaniem lokalizacji, oprócz Ministra Koordynującego Gospodarki Airlanggi Hartarto, byli także Minister Energii i Zasobów Mineralnych Bahlil Lahadalia; Minister BUMN, Erick Thohir; Minister Przemysłu, Agus Gumiwang Kartasasmita; Minister Pracy Yassierli; Minister Inwestycji i Downstreamingu/Szef BKPM Rosan Roeslani; oraz Minister Turystyki Widiyanti Putri Wardhana.
Airlangga wyjaśniła szereg kwestii omawianych na ograniczonym spotkaniu koordynacyjnym. Pierwsza dotyczy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (MK) w sprawach pracowniczych. Airlangga potwierdziła, że regulacje dotyczące prawa pracy są obecnie przygotowywane przez Ministra ds. siły roboczej Yassierli w celu śledzenia zmian w nomenklaturze ministerialnej w Czerwonym i Białym Gabinecie Prabowo-Gibran.
Przeczytaj także:
Minister koordynujący Airlangga powiedziała, że zachęty do pojazdów elektrycznych będą kontynuowane w 2025 r
„W wyniku zmiany nazewnictwa polegającej na oddzieleniu Ministerstwa Sił Roboczych i BP2MI istnieją oczywiście również konsekwencje pod względem legislacyjnym” – stwierdziła Airlangga w rejonie Gatot Subroto w Południowej Dżakarcie, niedziela, 3 listopada 2024 r.
Przeczytaj także:
Airlangga powiedziała, że zachęty do zakupu domów i pojazdów elektrycznych będą kontynuowane w 2025 r
Druga dyskusja, jak stwierdziła Airlangga, dotyczyła wskazówek Prezydenta Prabowa w sprawie wpływów dewizowych z eksportu, których rozporządzenie rządowe (PP) jest obecnie przygotowywane przez Ministerstwo Koordynujące Gospodarkę. Jest to zgodne z przygotowaniem RPP do odpisów i odpisów od banków i instytucji finansowych dla graczy z sektora MŚP.
„Ponadto istnieje również szereg innych dekretów prezydenckich i programów PP, które również są w trakcie rozpatrywania” – powiedział.
Trzecia dyskusja dotyczyła propozycji kontynuacji kilku priorytetowych programów motywacyjnych, które będą kontynuowane w 2025 r. Głównie dotyczyły szeregu zachęt, takich jak podatek od sprzedaży towarów luksusowych (PPnBM) w przypadku nieruchomości oraz podatek VAT ponoszony przez rząd (PPN DTP) w przypadku motocykli i samochody elektryczne.
„Następnie zostanie ukończonych kilka rozporządzeń związanych z kredytem dla przedsiębiorstw ludowych i kredytem na maszyny rolnicze, a proponowane są także nowe dotyczące kredytu inwestycyjnego lub rewitalizacji branż pracochłonnych” – stwierdziła Airlangga.
Czwarta dyskusja dotyczy szeregu programów prac, związanych z rewizją gwarancji utraty pracy i regulaminów platform. A także integrację gotowych programów i kart przed zatrudnieniem.
Po piąte, czyli dyskusja Ministerstwa Przemysłu dotycząca kilku aktualnie realizowanych programów. Na przykład w odniesieniu do przepisów dotyczących importu, ułatwień w zakresie portów importowych, niektórych cen gazu ziemnego dla kilku sektorów przemysłu oraz planu rządu dotyczącego utworzenia grupy zadaniowej (grupa zadaniowa) do szczegółowego omówienia. Oprócz tego dyskutowano także o działaniach zachęcających małe i średnie przedsiębiorstwa do zabezpieczania rynku krajowego przy jednoczesnym zwiększaniu eksportu.
Po szóste, a mianowicie dotyczące programów takich jak KUR, Mekaar i Makmur, do których Ministerstwo BUMN będzie nadal zachęcać. Następnie toczą się dyskusje mające na celu zachęcanie do dalszego przetwarzania aluminium, w tym rozwoju dalszego przetwarzania aluminium w zachodnim Kalimantanie.
Po siódme, a mianowicie kwestia zwiększenia wydobycia ropy i gazu oraz rozszerzenia wykorzystania biopaliw i bioetanolu, które są również przedmiotem dyskusji w Zespole Zadaniowym ds. Dotacji Celowych przy Ministerstwie Energii i Zasobów Mineralnych.
Ósma dyskusja dotyczy inwestycji związanych z wakacjami podatkowymi. Airlangga przyznała, że nadal należy zwiększyć skuteczność tego działania poprzez poprawę OSS w każdym K/L. Mianowicie w tym Ministerstwo Leśnictwa, Ministerstwo Środowiska, Agencja ds. Gruntów, ATR/BPN, PU PERA i 18 innych ministerstw zintegrowanych z systemem OSS.
Dziewiąte dotyczy turystyki, która będzie nadal wspierana w ramach programu Indonezja Podróżowanie lub Turystyka 5.0. Jedną z omawianych kwestii jest kwestia bardziej konkurencyjnych cen biletów lotniczych, która zostanie omówiona w drodze koordynacji międzyresortowej, na przykład pomiędzy Ministerstwem BUMN, Ministerstwem Turystyki, Ministerstwem Transportu i Pertaminą.
„I po dziesiąte, a mianowicie dotyczące umów handlowych z Ministerstwa Handlu. Oprócz zabezpieczenia rynków zagranicznych i krajowych, są też umowy, które wymagają przyspieszenia, czyli IEU-CEPA i proces akcesyjny z BRICS, OECD i CP TPP.” powiedział.
Następna strona
Trzecia dyskusja dotyczyła propozycji kontynuacji kilku priorytetowych programów motywacyjnych, które będą kontynuowane w 2025 r. Głównie dotyczyły szeregu zachęt, takich jak podatek od sprzedaży towarów luksusowych (PPnBM) w przypadku nieruchomości oraz podatek VAT ponoszony przez rząd (PPN DTP) w przypadku motocykli i samochody elektryczne.