Wyjaśnienie Capima Fitroha dotyczące rewizji ustawy o Komisji ds. Zwalczania Korupcji, którą uznaje się za osłabienie

Poniedziałek, 18 listopada 2024 – 21:43 WIB

Djakarta – Kandydat na przywódcę KPK Fitroh Rohcayanto przedstawił swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o KPK (UU), która uważana jest za osłabiającą instytucje antykorupcyjne. Ocenił, że nowelizacja prawa nie wpłynęła na utrudnienia w prowadzeniu spraw.

Przeczytaj także:

Poengky Indarti twierdzi, że ma sposób na przywrócenie zaufania społecznego do KPK

Zostało to przekazane przez Fitroha podczas testu kompetencji i reputacji przywódców KPK w Komisji III DPR RI, kompleksie parlamentarnym w środkowej Dżakarcie, w poniedziałek, 18 listopada 2024 r.

„Jaka jest zatem moja odpowiedź w sprawie rewizji ustawy o Komitecie ds. Likwidacji Korupcji? Muszę powiedzieć, chociaż nie jest to czynnik decydujący o osłabieniu Komisji ds. Likwidacji Korupcji. Ale w rzeczywistości jako normę nie widzę niczego istotnego będzie to miało wpływ na utrudnianie prowadzenia spraw” – stwierdził.

Przeczytaj także:

Capim Poengky: KPK jest bardzo zawstydzona przegraną przedprocesową przeciwko Sahbirinowi Noorowi

Tak naprawdę – stwierdził – nowelizacja ustawy ma wartość nadzorczą, mimo że przed nowelizacją istniał już nadzór wewnętrzny. Następnie od korpusu KPK wydzielono także KPK Dewas.

Przeczytaj także:

Szef KPK Poengky Indarti wspiera wdrażanie TPPU w celu odstraszania koruptorów

Ilustracja Komisji Likwidacji Korupcji (KPK)

„No cóż, np. konfiskata zostaje wówczas zwrócona wraz z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, bez konieczności posiadania pozwolenia. Przeszukanie bez pozwolenia. To znaczy, że w niczym nie przeszkadza. Ale jeśli wcześniej było wymagane zezwolenie, to mogłoby to stanowić przeszkodę – powiedział Fitroh.

Dlatego też, kontynuował Fitroh, rzeczywiście nastąpił niewielki wpływ rewizji ustawy o Komitecie ds. Likwidacji Korupcji, ale nie był on znaczący. Podkreślił, że najważniejsze jest, aby instytucje antykorupcyjne zachowały swoją uczciwość wobec społeczeństwa.

„Tak więc wpływ jest, ale nie uważam go za znaczący. Najważniejsze jest to, jak kierownictwo i wszyscy członkowie KPK zachowują swoją uczciwość” – powiedział.

Rzeczniczka KPK Tessa Mahardhika w KPK

Były gubernator południowego Kalimantanu, Sahbirin Noor, jest nieobecny na dochodzeniu KPK bez powodu

Były gubernator Kalimantanu Południowego Sahbirin Noor, alias wujek Birin, nie był obecny na wezwaniu Komisji ds. Likwidacji Korupcji w związku z rzekomą sprawą o korupcję w formie przyznawania opłat za projekt.

tytuł_img

VIVA.co.id

18 listopada 2024 r



Zrodlo