Szczęśliwego dnia wyborów! Czas udać się do urn, zakładając, że jeszcze tego nie zrobiłeś w ramach wcześniejszego głosowania lub nie wysłałeś swojego głosu pocztą. Zanim jednak pójdziesz, upewnij się, że znasz swoje prawa, na wypadek, gdybyś napotkał problemy podczas oddawania głosu.
W ciągu czterech lat od ostatnich wyborów prezydenckich kilka stanów przyjęło nowe ordynacje wyborcze, wiele z nich w imię zwiększenia bezpieczeństwa wyborów. Jednak zwolennicy prawa do głosowania argumentują, że głosowanie było już bezpieczne, a przepisy w rzeczywistości utrudniają głosowanie niektórym prawowitym wyborcom – szczególnie osobom kolorowym i innym społecznościom marginalizowanym.
Na przykład w środę Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zezwolił urzędnikom republikańskim w Wirginii na kontynuowanie tej sprawy plan mający na celu usunięcie 1600 podejrzanych o głosowanie niebędących obywatelami kraju z list stanu przed wyborami. Organizacje praw obywatelskich, wspierane przez administrację Bidena, zakwestionowały plan, twierdząc, że doprowadził on również do skreślenia części legalnych wyborców.
W innych stanach wyborcy borykają się z przeszkodami, takimi jak nowy dowód potwierdzający spełnienie wymagań dotyczących miejsca zamieszkania, skrócone terminy składania wniosków o karty do głosowania korespondencyjnego, eliminacja skrzynek wrzutowych i restrykcyjne wymogi dotyczące dokumentów tożsamości wyborcy.
Zanim udasz się do lokalu wyborczego, upewnij się, że wiesz, dokąd idziesz, masz wszystko, czego potrzebujesz i znasz swoje prawa. Oto kilka wskazówek z Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich, Ochrona wyborów I Zweryfikowane głosowanie.
Poznaj swoje prawa
Sprawdź dokładnie swój lokal wyborczy. The Projekt Informacji o Głosowaniu, który jest prowadzony przez grupę Demokracja działato dobry początek. Możesz wpisać swój adres, aby uzyskać informację o lokalizacji i godzinach głosowania. W przeciwnym razie zadzwoń do lokalnego urzędnika wyborczego lub przejdź bezpośrednio na jego stronę internetową. Uważaj na niechciane e-maile, teksty Lub posty w mediach społecznościowych. Mogą być oszustwo lub część kampanii dezinformacyjnej.
Wiedz, na co musisz głosować. Niektóre stany wymagają identyfikacji. Inni mogą wymagać dowodu tożsamości lub innego dowodu zamieszkania, jeśli głosujesz po raz pierwszy. Wiedz zanim pójdziesz.
Poznaj swoje prawa przy urnach wyborczych. Jeśli będziesz w kolejce po zamknięciu lokali wyborczych, nadal możesz głosować. Jeśli maszyny do głosowania przestaną działać, pozostań w kolejce i poproś o papierową kartę do głosowania. A jeśli się pomylisz, masz prawo poprosić o nową kartę do głosowania.
Co się stanie, jeśli Twojego nazwiska nie będzie na liście wyborców sondażu? Napisz swoje imię i nazwisko, aby upewnić się, że pracownik ankiety dobrze je podaje, radzi ACLU. Poproś pracownika komisji wyborczej, aby dokładnie sprawdził, czy znajdujesz się we właściwym miejscu do głosowania. Jeśli tak, zapytaj pracownika komisji wyborczej, czy istnieje dodatkowa lista wyborców lub czy istnieje ogólnostanowa baza danych, którą może sprawdzić. Jeśli nadal nie mogą znaleźć Twojego nazwiska, nadal masz prawo do tymczasowej karty do głosowania. Dzięki temu możesz głosować, a urzędnicy sprawdzą później, czy masz prawo do głosowania. Jeśli tak, Twój głos zostanie policzony.
Co można uznać za zastraszanie wyborców? Chociaż obserwatorom wolno przebywać w lokalach wyborczych, nie wolno im agresywnie wypytywać wyborców o ich obywatelstwo, przeszłość kryminalną lub inne kwalifikacje uprawniające do głosowania. Zabrania się także fałszywego podawania się za urzędników wyborczych lub rozpowszechniania fałszywych informacji na temat wymogów dotyczących głosowania.
Co jeśli jestem niepełnosprawny lub mam problemy z językiem angielskim? Lokale wyborcze muszą być dostępne dla osób niepełnosprawnych fizycznie lub mających inne problemy z poruszaniem się. Wyborcy niepełnosprawni i mający trudności z czytaniem lub pisaniem po angielsku mają również prawo do otrzymania osobistej pomocy od wybranej przez siebie osoby, z pewnymi ograniczeniami, twierdzi ACLU.
Potrzebujesz pomocy? Jeśli odmówiono Ci udziału w lokalach wyborczych, odmówiono Ci tymczasowego głosowania lub uważasz, że padłeś ofiarą zastraszania wyborców, zadzwoń na infolinię Ochrony Wyborów pod numer 1-866-OUR-VOTE. Przypadki zastraszania wyborców należy także zgłaszać lokalnym urzędnikom odpowiedzialnym za wybory.
Dlaczego to ma znaczenie
Damon Hewitt, prezes i dyrektor wykonawczy ds Komitet Prawników ds. Praw Obywatelskich w świetle prawatwierdzi, że prawo do głosowania jest przedmiotem „bezprecedensowego ataku” w całym kraju, a wysiłki te zbyt często są wymierzone w osoby kolorowe.
„Tłumienie głosów, które dzisiaj obserwujemy, naprawdę odzwierciedla niektóre z najgorszych momentów w historii naszego narodu” – powiedział Hewitt w zeszłym miesiącu podczas telekonferencji z reporterami.
Dodał jednak, że jednocześnie zawsze istnieli przywódcy, organizacje społeczne i zwykli ludzie, którzy starali się chronić prawo do głosowania.
„Stoimy zjednoczeni, walcząc z wysiłkami mającymi na celu zastraszanie, dezorientację i zniechęcanie narodu amerykańskiego do zabierania głosu” – powiedział Hewitt.
W tym roku jego grupa i inne osoby ponownie połączyły siły, tworząc Obronę Wyborów, koalicję grup praw obywatelskich i praw wyborczych, która mobilizuje się, by pomóc, jeśli wyborcy napotkają we wtorek problemy.
Z główną infolinią dla wyborców ds. ochrony wyborów można się skontaktować pod numerem 1-866-OUR-VOTE. Dodatkowe zasoby, w tym numery infolinii pomocy wyborcom w wielu językach, można znaleźć na stronie stronie internetowej grupy.