Wyborcy strzeżcie się: FBI ostrzega przed filmami dezinformującymi podczas wyborów

Federalne Biuro Śledcze (FBI) wydało w sobotę ostrzeżenie dotyczące dezinformacji wyborczej w związku z dwoma filmami rzekomo pochodzącymi z FBI.

Pierwszy film „stat[es] FBI zatrzymało trzy powiązane grupy dopuszczające się fałszowania kart do głosowania, a drugą powiązaną z Drugim Dżentelmenem. Drugi Dżentelmen odnosi się do męża wiceprezydenta i kandydatki na prezydenta Kamali Harris, Douga Emhoffa. „Te filmy nie są autentyczne, nie pochodzą od FBI, a treści, które przedstawiają, są fałszywe” – stwierdzono w oświadczeniu opublikowanym w X. FBI konto.

ZOBACZ TAKŻE:

Kiedy dowiemy się, kto wygrał wybory w 2024 roku?

W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w 2024 r. głównym problemem jest dezinformacja i dezinformacja. Fałszywe informacje na temat sfałszowanych maszyn do głosowania, przesuwania dnia wyborów i sfabrykowanych sondaży to tylko kilka przykładów kłamstw szerzących się w mediach społecznościowych. Chociaż niektóre mogą pochodzić od trolli, część może być skoordynowanym wysiłkiem amerykańskich przeciwników mającym na celu wzniecenie niezgody i chaosu.

Zmienna prędkość światła

W piątek 1 listopada FBI wydało wspólne oświadczenie oświadczenie z Biurem Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI) oraz Agencją ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA) na temat dwóch innych filmów wideo uznawanych za dzieło rosyjskich wysiłków dezinformacyjnych.

Pierwsza fałszywie przedstawia „osoby podające się za pochodzące z Haiti i głosujące nielegalnie w wielu okręgach Gruzji”. Sekretarz stanu Gruzji również odrzucił ten film jako fałszywy. Drugie to wyprodukowane w Rosji wideo, w którym „fałszywie oskarża się osobę powiązaną z mandatem prezydenckim Partii Demokratycznej o przyjęcie łapówki od amerykańskiego artysty”.

Agencje uważają, że te filmy stanowią część szerszej strategii mającej na celu podważenie zaufania i zaognienie napięć związanych z wyborami. „W okresie poprzedzającym dzień wyborów oraz w tygodniach i miesiącach po nich KI [Intelligence Community] oczekuje, że Rosja stworzy i opublikuje dodatkowe treści medialne, które będą miały na celu podważenie zaufania do uczciwości wyborów i podziały Amerykanów”.

Oto przypomnienie, aby zachować czujność w przypadku fałszywych informacji i dezinformacji, zwłaszcza obrazów i filmów generowanych przez sztuczną inteligencję, oraz korzystania z nich zaufane źródła w celu uzyskania informacji o wyborach.

Tematy
Polityka cyberbezpieczeństwa



Zrodlo