EKSKLUZYWNY: WTFilms nabyło prawa do międzynarodowej sprzedaży aktualnego dramatu ukraińskiego reżysera i producenta Egora Olesova Córka Akcja rozgrywa się w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Wiadomość o przejęciu pojawia się w chwili, gdy na Ukrainie przypada tysięczny dzień wojny, w której zginęło setki tysięcy ludzi, wysiedlono miliony i zniszczono dziesiątki niegdyś kwitnących miast i miasteczek.
Córka łączy dynamikę rodziny z okropnościami wojny poprzez historię 17-letniej, niedosłyszącej dziewczyny o imieniu Olga, która przebywa z ojcem i jego nową rodziną w niegdyś sennym miasteczku Bucha pod Kijowem, kiedy rosyjska inwazja na Kijów Zaczyna się Ukraina.
Zanim rodzina zdąży uciec, ich dom zostaje zajęty przez rosyjskich żołnierzy, którzy poddają ich terrorowi, łącznie z groźbami śmierci i gwałtu. Olga, która wcześniej kłóciła się ze swoją macochą, zaczyna rozumieć, że musi odłożyć na bok dzielące ją różnice, gdy staje przed niewyobrażalnymi wyborami, by chronić swoich bliskich w walce o przetrwanie.
W obsadzie występują Lisa Kozlova, Akhtem Seitablaiev (Do domu), Anastazja Karpenko (Jak się czuje Katia?), i Myron Szuwałłow.
Film kręcono w Buczy, miejscu rzeczywistych okrucieństw dokonanych przez wojska rosyjskie na ludności cywilnej w lutym 2022 roku, w domu okupowanym przez siły najeźdźców, które miesiąc później zostały zmuszone do wycofania się.
Olesov wykorzystał technologię pojedynczej klatki stosowaną wcześniej przez takich artystów jak Sam Mendes w 1917 i Alejandro González Iñárritu w Ptak-człowieka atmosferę dodatkowo wzmacnia zapadająca w pamięć partytura włoskiego kompozytora Dario Vero z udziałem wiolonczelistki Tiny Guo (Międzygwiezdny, Wydma).
Córkar miał światową premierę na Warszawskim Festiwalu Filmowym w październiku i od tego czasu zdobył nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na Festiwalu Filmowym w Oslo na początku listopada.
Jest to pełnometrażowy debiut reżyserski Olesova, który jest uznanym producentem mającym na swoim koncie m.in. animacje pełnometrażowe Mavka: Leśna piosenkaDiana Maria Olsson” Pozwól mi wrócić do domua także współproducent dramatu Agnieszki Holland z 2019 roku Panie Jonesieo głodzie na Ukrainie w latach trzydziestych XX wieku wywołanym polityką polityczną Józefa Stalina.
„To refleksja nad ludzką zdolnością do przetrwania i przystosowania się, nawet w obliczu niewyobrażalnego. Córka bada, jak znaleźć nadzieję nie w wielkich gestach, ale w najmniejszych aktach odwagi i współczucia” – mówi Olesov o swoim nowym filmie.
Olesov wraz z Olgą Maksiuk wyprodukował także film pod szyldem Heroes Films, oddziału United Heroes Group zajmującego się filmami fabularnymi i serialami scenariuszowymi. Funkcja ma zostać udostępniona na Ukrainie w 2025 roku.
„Dzięki temu przejęciu WTFilms poszerza swoje portfolio, przedstawiając ważną ukraińską historię światowej publiczności, co oznacza rosnące zainteresowanie kinem ukraińskim” – stwierdził Heroes Films w swoim komunikacie.