Właśnie opublikowano nowe wytyczne dotyczące oglądania filmów dla nastolatków

Stary ogłoszenie o służbie publicznej który kiedyś został wyemitowany przed nocnymi wiadomościami, zadawał rodzicom proste pytanie: „Jest 22:00. Czy wiesz, gdzie są twoje dzieci?”

Podobna podpowiedź dla rodziców XXI wieku, którym zależy na bezpieczeństwie, może brzmieć mniej więcej tak: „Jest godzina 22:00. Czy wiesz, co Twoje dzieci oglądają w Internecie?”

Niektórzy rodzice mogli już dawno zrezygnować z odpowiedzi na to pytanie, nawet jeśli zdawali sobie sprawę, że filmy online mogą narazić nastolatków na nieodpowiednie treści, w tym znęcanie się, samookaleczanie, zaburzenia odżywiania i pornografię.

ZOBACZ TAKŻE:

Instagram pozwoli użytkownikom „zresetować” polecane treści

Nie ma jednak łatwego sposobu śledzenia i monitorowania nawyków nastolatków związanych z oglądaniem filmów, a dostęp do filmów mają oni niemal wszędzie — od YouTube, przez TikTok, po platformy do transmisji strumieniowej zatwierdzone przez rodziców, takie jak Disney+. Nawet używanie oprogramowania do wykrywania określonych typów treści na urządzeniach nie uniemożliwia im oglądania podejrzanych lub niedostępnych filmów na telefonie znajomego.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne ma nadzieję pomóc ludziom poradzić sobie z tą trudną dynamiką dzięki nowemu zestawowi wytycznych dotyczących zdrowego oglądania filmów przez nastolatków.

Zalecenia zawierają wskazówki dla rodziców dotyczące sygnałów ostrzegawczych związanych ze szkodliwymi nawykami oglądania, podkreślając jednocześnie kluczowe obszary budzące obawy, takie jak treści zachęcające do brutalnych lub ryzykownych zachowań, negatywna rola, jaką mogą odegrać osoby wpływowe oraz niebezpieczeństwa związane z materiałami wideo generowanymi przez sztuczną inteligencję.

Dr Mitch Prinstein, współautor wytycznych i dyrektor naukowy APA, podkreśla, że ​​ciężar zapobiegania krzywdom wyrządzanym nastolatkom nie powinien spoczywać wyłącznie na rodzicach. Dlatego też wytyczne zalecają rozważenie zasad zarówno politykom, jak i platformom umożliwiającym oglądanie wideo w Internecie.

Tymczasem oto kluczowe strategie dla rodziców, którzy chcą pomóc swoim nastolatkom w rozwijaniu zdrowych nawyków związanych z oglądaniem filmów, ale nie mogą czekać, aż decydenci i platformy poprawią standardy treści:

1. Oglądaj wspólnie z nimi treści wideo.

Prinstein twierdzi, że idealnie byłoby, gdyby rodzice mogli, jeśli to możliwe, oglądać filmy ze swoim dzieckiem. Treści te mogą i powinny mieć szeroki zakres, obejmować programy telewizyjne i filmy oglądane razem przez rodzinę, filmy ulubionego influencera, najpopularniejszy program telewizyjny oraz krótkie posty na platformach takich jak TikTok i YouTube.

Może się to wydawać przytłaczające, ale rodzice nie muszą narzucać sobie kompleksowego, cotygodniowego lub codziennego nawyku wspólnego oglądania filmów ze swoim nastolatkiem. Zamiast tego obserwuj, co możesz z nimi zrobić, i pamiętaj, aby zadawać pytania dotyczące tego, jakie aspekty filmu im się podobają, a jakie nie.

Najlepsze historie, które można mashować

Otwarte rozmowy na temat treści wideo mogą pomóc nastolatkom lepiej zrozumieć, co oglądają. Ponadto daje rodzicom możliwość porozmawiania o swoich własnych wartościach, najlepiej bez osądzania i dokuczania.

Zamiast tego rodzice powinni zwrócić uwagę, że ukochany film z ich własnego dzieciństwa niekoniecznie jest zgodny ze współczesnymi poglądami na temat przekonań takich jak równość płci.

Prinstein twierdzi, że gdy rodzice oglądają z dziećmi niewłaściwe treści wideo, ale nie rozmawiają o problematycznych scenach lub tematach, może to oznaczać dla nastolatka akceptację tych pomysłów. „Dobrze jest coś powiedzieć, zabrać głos i powiedzieć: «To mogło być zabawne w latach 80., ale dzisiaj się z tym nie zgadzamy»” – mówi Prinstein.

2. Zapoznaj się z zainteresowaniami swojego nastolatka i ulubionymi wpływowymi osobami.

Prinstein zaleca okresowe pytanie nastolatka, co ogląda w Internecie. Jest to szczególnie ważne, jeśli słyszysz o popularnym programie, np. serialu animowanym na YouTube Toaleta Skibidilub niepokojący trend, np. „wygląda maksymalnie”, które mogą promować potencjalnie niebezpieczne praktyki pielęgnacji ciała.

Jeśli Twój nastolatek jest fanem, spróbuj zadać mu pytania o to, co czyni go interesującym lub zabawnym. Jeśli nie mają wiedzy na temat określonych treści wideo, rodzice nadal mogą być ciekawi opinii swoich nastolatków na dany temat.

Ponieważ osoby wpływowe mogą odgrywać ogromną rolę w życiu nastolatków, Prinstein nalega, aby rodzice uważnie monitorowali, kogo obserwują. Może to być tak proste, jak zapisanie imion wpływowych osób, które im się podobają, a następnie wyszukanie w Internecie więcej informacji o tych osobach.

Rodzice powinni rozważyć ograniczenie dostępu nastolatka do treści influencera, jeśli promują one niezdrowe zachowanie. Jednocześnie rodzice mogą również zachęcać nastolatki do nawiązywania kontaktu z wpływowymi osobami, które opowiadają się za pozytywnymi zachowaniami i postawami, takimi jak przeciwstawianie się znęcaniu się i publikowanie treści pozytywnie wpływających na ciało.

3. Zidentyfikuj stałe granice.

Wytyczne nie zalecają ograniczania oglądania wideo do określonej liczby minut lub godzin dziennie. Zamiast tego sugerują szukanie oznak rozproszenia uwagi, samotności i nadmiernego oglądania, które mogą zakłócać sen nastolatka i inne negatywne skutki.

Prinstein twierdzi również, że ta ingerencja nie musi być ekstremalna, aby uzasadniać utworzenie nowych granic. Jeśli na przykład oglądanie filmów uniemożliwia nastolatkowi wykonywanie obowiązków domowych, jest to wystarczający powód, aby rozważyć ograniczenie jego dostępu do treści i urządzeń.

Rodzice powinni także zwracać uwagę na to, że nastolatki są narażone na kontakt z reklamami na platformach do oglądania wideo, gdzie mogą zobaczyć produkty, które nie są dla nich odpowiednie lub bezpieczne. Podobnie wzrost liczby treści generowanych przez sztuczną inteligencję prawdopodobnie skieruje nastolatków w stronę szkodliwych treści wideo w sposób, którego rodzice mogą nie zrozumieć, szczególnie jeśli oglądają wyraźnie fałszywe filmy.

Rodzice mogą rozmawiać z nastolatkami na temat nieoczywistych treści wideo, które nadal mogą być niebezpieczne, a także wyznaczać granice związane z obcowaniem z tymi materiałami, na przykład zakazując korzystania z oprogramowania tworzącego deepfake.

Prinstein twierdzi, że rodzice borykający się z tymi wyzwaniami we własnym gospodarstwie domowym powinni skontaktować się z innymi rodzicami nastolatków. Razem mogą współczuć i zastanawiać się nad sposobami tworzenia standardów w swoich społecznościach, a nawet wywierać presję na polityków i firmy technologiczne, aby dokonali ważnych zmian.

„Wszyscy jesteśmy w tym razem” – mówi Prinstein. „Wszyscy zmagamy się z tym w bardzo podobny sposób i nie powinniśmy mieć poczucia, że ​​musimy się tym wszystkim zająć sami”.

Tematy
Zdrowie psychiczne Dobro społeczne



Zrodlo