Wojna w Sudanie zbliża się do końca dwóch lat, a cierpienie ludności w Sudanie trwa nadal.
Gdy dwóch potężnych, uzbrojonych rywali rozdziera kraj w ramach tzw. „bitwy egzystencjalnej”, miliony ludzi musiały uciekać ze swoich domów, setki tysięcy zginęło, a niezliczona liczba innych głoduje lub doświadcza przemocy.
15 kwietnia 2023 r. Sudan pogrążył się w konflikcie, gdy długotrwałe napięcie między szefem armii Abdelem Fattahem al-Burhanem a przywódcą paramilitarnych Sił Szybkiego Wsparcia (RSF) Mohamedem Hamdanem „Hemedtim” Dagalo przerodziło się w wojnę.
Prawie 9 000 zarejestrowanych ataków
Według danych projektu danych o lokalizacji i zdarzeniach konfliktów zbrojnych między 15 kwietnia 2023 r. a 25 października 2024 r. walczące strony przeprowadziły łącznie 8942 ataki, średnio 16 dziennie.ACLED), organizację zajmującą się mapowaniem sytuacji kryzysowych.
Pod względem geograficznym trzy czwarte wszystkich ataków skupiało się wokół trzech głównych regionów:
Chartum
Ponad połowa wszystkich ataków, czyli 4858, czyli 54 procent wszystkich zarejestrowanych incydentów, została udokumentowana w okolicach stolicy, Chartumu.
W ostatnich miesiącach armia Sudanu rozpoczęła tam wielką ofensywę, mającą na celu odzyskanie obszarów zajętych przez RSF na początku konfliktu.
Stan Gezira
W Gezirze, rolniczym centrum Sudanu na południe od Chartumu, doszło do 1077 ataków, co stanowi około 12 procent zarejestrowanych incydentów.
Północny Darfur
Darfur – zachodni region podzielony na pięć państw – i jego mieszkańcy od dawna cierpią z powodu wewnętrznych konfliktów. W Darfurze Północnym doszło do co najmniej 818 ataków, co stanowi 9 procent wszystkich zarejestrowanych incydentów.
Reszta Sudanu
Pozostałe 25 procent walk toczy się po całym kraju, w tym w Darfurze Południowym (361 ataków), Kordofanie Północnym (335 ataków) i Darfurze Zachodnim (269 ataków).
Poniższa mapa pokazuje lokalizacje tych ataków.
Dziesiątki tysięcy zabitych
Według ACLED w całym Sudanie zginęło co najmniej 24 000 osób, chociaż rzeczywista liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa – szczególnie jeśli uwzględni się zgony pośrednie, takie jak rozprzestrzenianie się chorób, niedożywienie i brak odpowiedniej opieki zdrowotnej.
Około jedna trzecia zarejestrowanych zgonów miała miejsce w Chartumie, który ma najwyższy wskaźnik ofiar.
Na drugim miejscu znajduje się Darfur Zachodni z 17 procentami, a Darfur Północny z 15 procentami, co podkreśla poważne żniwo ciągłej przemocy na tych obszarach.
Wymiana ognia
Według ACLED armia Sudanu przeprowadziła 4805 ataków, co stanowi 54 procent zgłoszonych incydentów.
RSF przeprowadziło 3069 ataków, co stanowi 34 procent wszystkich zarejestrowanych incydentów.
Inne grupy, w tym milicja społeczna Darfuru, milicja arabska Darfuru, Ludowy Ruch Wyzwolenia Sudanu, milicja klanu Twic i inne, stoją za pozostałymi 1068 (12%) ataków.
Kalendarium ataków
Po miesiącach napięć, 15 kwietnia 2023 r. w Chartumie, liczącym 10 milionów ludzi, wybuchły ciężkie strzelaniny i eksplozje.
Strzały słychać było w pobliżu dowództwa armii i Ministerstwa Obrony, pałacu prezydenckiego i międzynarodowego lotniska w Chartumie.
Do końca sierpnia 2023 r. ataki osiągnęły najwyższą intensywność – odnotowano 675 połączonych ataków.
W tym miesiącu ONZ podała, że z kraju uciekło milion osób, a liczba przesiedleń wewnętrznych przekroczyła 3,4 miliona.
Po krótkim spadku liczby ataków w styczniu 2024 r. przemoc ponownie się nasiliła.
Do tego czasu ONZ podała, że wojna spowodowała wysiedlenie ośmiu milionów ludzi, gdy w całym kraju panował głód.
26 września 2024 r. armia sudańska przeprowadziła naloty na pozycje RSF w stolicy, co było największym tego typu atakiem od miesięcy.
Kto kontroluje co w Sudanie?
Konflikt w Sudanie podzielił trzeci co do wielkości kraj Afryki, podzielony głównie pomiędzy armię, RSF i kilka mniejszych grup zbrojnych.
RSF, których baza sił znajduje się w Darfurze, w dużej mierze wyparła armię z tego regionu i obecnie kontroluje większość tego regionu.
Głównym wyjątkiem jest el-Fasher, stolica Darfuru Północnego, która pozostaje pod kontrolą byłych grup rebeliantów.
W międzyczasie obie grupy w dalszym ciągu walczyły o Chartum, a armia utrzymywała północną część stolicy, a także kilka strategicznych pobliskich obszarów, w tym stany Nil Biały, Nil Błękitny i Gadarif.
14 milionów osób wysiedlonych
ONZ ostrzegła, że Sudan stoi w obliczu najgorszego na świecie kryzysu związanego z wysiedleniami, ponieważ wojna trwa i nie widać jej końca.
Około 30 procent z 48-milionowej populacji Sudanu – ponad 14 milionów ludzi – zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu wojny.
Według najnowszych danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji co najmniej 11 milionów z nich zostało przesiedlonych w obrębie kraju (IOM).
Co najmniej trzy miliony ludzi przekroczyło granice międzynarodowe, co stanowi ogromne obciążenie dla krajów sąsiadujących, takich jak Czad, Sudan Południowy i Egipt.
Główne regiony pochodzenia wysiedleńców to:
- Chartum: 3,7 miliona wysiedlonych (33 procent ogółu)
- Darfur Południowy: 2,1 miliona wysiedleńców (19 procent)
- Darfur Północny: 1,6 miliona wysiedleńców (14,3 procent)
Główne kierunki podróży osób wewnętrznie przesiedlonych to:
- Darfur Południowy: 1,8 miliona wysiedlonych (17 procent ogółu)
- Darfur Północny: 1,5 miliona wysiedleńców (14 procent)
- Gedaref: około miliona wysiedleńców (9 procent)
Pomimo licznych prób wynegocjowania zawieszenia broni, przemoc nie wykazuje oznak słabnięcia, przez co miliony osób pilnie potrzebują pomocy.