Gladiatorzy 2 zawiera kilka odniesień do oryginalnego filmu, zarówno w formie powracających postaci, jak i powtarzających się cytatów, co czyni go jedną z silniejszych kontynuacji dziedzictwa ostatnich lat. Fabuła opowiada o Lucjuszu, granym przez Paula Mescala, synu Maksymusa i Lucilli z oryginalnego filmu, z którym był w separacji, który wraca do Rzymu, szukając zemsty za śmierć swojej kochanki z rąk Legionu Rzymskiego. Gladiatorzy 2Historia ma wiele podobieństw do pierwszej, a Ridley Scott wykorzystuje pewne cytaty i wiersze historyczne, aby odzwierciedlić te podobieństwa tematyczne.
Dużo Gladiatorzy 2 koncentruje się wokół dziedzictwa – czy jest to dziedzictwo Marka Aureliusza dla „marzę o Rzymie” lub dziedzictwo Maximusa, któremu stara się teraz sprostać jego syn. To kluczowy wątek tej historii, a Ridley Scott odzwierciedla to, włączając pewne elementy zgodne z prawdą historyczną, aby przedstawić niemal metatekstową analizę dziedzictwa Cesarstwa Rzymskiego wśród współczesnych odbiorców. Chociaż żadne Gladiator film w całości oparty na rzeczywistości, pewne aspekty, takie jak wiersz Lucjusza, nadają mu pewną legitymację do docenienia przez publiczność.
Jaki wiersz recytuje Lucjusz w Gladiatorze 2?
Lucjusz recytuje wiersz cesarzowi Gacie po jego przybyciu do Rzymu
Głównym bohaterem jest Lucjusz Gladiatorzy 2, a większość filmu ściśle śledzi jego dojście do władzy, gdy podróżuje z Afryki Północnej do Rzymu w poszukiwaniu chwały i zemsty. Kiedy jednak przybył do Rzymu, wojownik nie chce rozmawiać z żadnym ze swoich przełożonych, okazując uparty bunt. Po pokonaniu innego gladiatora dla rozrywki cesarzy, jedyną rzeczą, którą Lucjusz jest skłonny powiedzieć w odpowiedzi, jest wyrecytowanie wiersza, którego nauczył się, gdy był młodszy.
Powiązany
Sprzedaż kasowa Gladiatora 2 bije rekord Ridleya Scotta, zanim w ogóle rozpocznie się walka z Wicked
Gladiator II, kontynuacja 24-letniego rzymskiego eposu Ridleya Scotta, pobiła rekord reżysera pod względem międzynarodowego box-office.
Wiersz jest fragmentem słynnego eposu Wergiliusza Eneidaco natychmiast ujawnia cesarzom, że Lucjusz ma wykształcenie w języku łacińskim – czego nie można by się spodziewać po niewolnikach z Afryki. Wiersz pomaga także ponownie zjednoczyć Lucjusza z matkąidentyfikując słowa jego wersetu z tymi, które wyryto na ścianach ich domu, w którym dorastał młody Lucjusz. Stąd odkrywa jego tożsamość i współpracuje z nim, aby urzeczywistnić marzenie jego ojca o dyplomatycznym i demokratycznym Rzymie.
Wyjaśnienie znaczenia Eneidy Wergiliusza
Klasyczny poemat opowiada o założeniu Rzymu
Eneida to słynny wiersz starożytnego rzymskiego poety Wergiliuszauznawany często za ojca poezji łacińskiej. Żył w okresie augustowskim, około 250 lat wcześniej Gladiatorzy 2 ma miejsce. Wiersz jest podzielony na kilka części, z których każda ma własne indywidualne znaczenie i nowatorskie wykorzystanie prozy, ale cała narracja koncentruje się wokół legendarnego bohatera Eneasza, który uciekł do Włoch po upadku Troi. W mitologii Eneidę uważa się czasami za pierwszego Rzymianina.
Ta historia to wielka epopeja, która śledzi podróż Eneasza z ruin Troi do lukratywnego królestwa Włoch, gdzie tworzy dla siebie nowe życie i rozpoczyna budowę nowego imperium, które ostatecznie stanie się Rzymem.
Ta historia to wielka epopeja, która śledzi podróż Eneasza z ruin Troi do lukratywnego królestwa Włoch, gdzie tworzy dla siebie nowe życie i rozpoczyna budowę nowego imperium, które ostatecznie stanie się Rzymem. Gęsta narracja i znaczące powiązania ze starożytną mitologią sprawiają, że film zyskuje bogatszą i bardziej autentyczną oprawę, do czego w dużym stopniu się przyczynił Gladiatorzy 2w większości pozytywne recenzje.
Jak Eneida łączy się z Gladiatorem 2
Lucjusz wybrał ten wiersz z konkretnego powodu
Powód, który cytuje Lucjusz Eneida do cesarzy po sekwencji intensywnej walki jest z natury buntowniczy: to historia, która kwestionuje podstawy Cesarstwa Rzymskiegowychwalając wartości narodowe królestwa i przypominając ludziom, że tak jak imperia mogą powstać z popiołów, tak samo mogą łatwo do nich powrócić. Cesarz Gata najwyraźniej zdaje sobie sprawę z okrucieństwa słów Lucjusza, ale podobnie jak cesarz Kommodus z oryginalnego filmu, puszcza gladiatora z haka, aby uspokoić wiwatujące dla niego tłumy.
Podróż Eneasza Eneida ma również pewne podobieństwa z Maximusem i Lucjuszem w Gladiatorzy 2. Tak jak Eneasz stara się odbudować Troję z kości upadłego imperium, Maksymus i (ostatecznie) Lucjusz chcą wzniecić bunt i odbudować „” Marka Aureliusza”marzę o Rzymie” z popiołów tego, co uważają za upadające imperium. To potężne przesłanie, które umacnia Lucjusza jako następcę jego ojca, jednocześnie wyraźnie ukazując nieufność, jaką żywi do cesarzy.