Wielka Brytania zezłomuje pięć okrętów wojennych i dziesiątki samolotów – sekretarz obrony

„Konieczne są trudne decyzje”, aby zaoszczędzić wojsku setki milionów funtów, powiedział John Healey

Brytyjskie wojsko zezłomuje kilka okrętów wojennych oraz dziesiątki helikopterów i dronów, próbując załatać wielomiliardową dziurę w swoim budżecie, ogłosił sekretarz obrony John Healey.

W środowym oświadczeniu dla parlamentu Healey przyznał to „konieczne są trudne decyzje” od rządu labourzystowskiego, aby zapewnić krajowi bezpieczeństwo w jego obliczu „rosnące zagrożenia globalne”, w tym te wynikające z konfliktów na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Uznanie „poważne napięcia finansowe w budżecie obronnym”, Healey powiedział, że Wielka Brytania wycofa obecnie łącznie pięć okrętów wojennych, w tym okręty desantowo-desantowe HMS Albion i HMS Bulwark, duże okręty pomocnicze RFA Wave Knight i RFA Wave Ruler, które mogą zapewnić wsparcie logistyczne pozostałej części marynarki wojennej, a także fregata HMS Northumberland.

Ministerstwo Obrony wycofa ze służby także 14 helikopterów transportowych Chinook i 17 Puma oraz 46 dronów Watchkeeper. Ten ostatni, choć wprowadzony na rynek dopiero w 2010 r., zostanie wycofany ze służby w marcu 2025 r. Zamiast dronów zastąpią je „nowe, zaawansowane możliwości”, Healey obiecał.




Według szefa obrony, rząd Partii Pracy „podjął natychmiastowe działania, potwierdzając dodatkowe 2,9 miliarda funtów (3,65 miliarda dolarów) dla budżetu obronności na lata 2025–2026, aby pomóc w rozpoczęciu naprawy podstaw brytyjskiej obronności” dodając, że to „wyznaczy jasną ścieżkę wydatkowania 2,5% PKB na obronę”. Obecnie Wielka Brytania wydaje na wojsko nieco ponad 2% PKB.

Tymczasem Healey zasugerował, że więcej zasobów wojskowych może trafić na deskę do krojenia. „To nie jedyne trudne decyzje, które będziemy musieli podjąć jako nowy rząd, aby uporać się z dziedziczeniem fiskalnym” – dodał. powiedział, dodając, że nowe środki pozwolą brytyjskiemu wojsku zaoszczędzić 150 milionów funtów w ciągu najbliższych dwóch lat i do 500 milionów funtów w ciągu pięciu lat.

Sekretarz Obrony Cienia James Cartlidge skrytykował to posunięcie, argumentując, że rząd laburzystów „osłabia nasze bezpieczeństwo narodowe”.

Nastąpiło to po tym, jak brytyjski Krajowy Urząd Kontroli ostrzegł w grudniu ubiegłego roku, że wojsko ma ogromną dziurę budżetową w wysokości 16,9 miliarda funtów pomimo wzrostu budżetu o 46,3 miliarda funtów w latach 2023–2033. Ponadto parlamentarna Komisja Rachunków Publicznych stwierdziła w marcu, że realny deficyt mogła wynieść nawet 29 miliardów funtów, ponieważ wojsko wykluczyło z zestawienia szereg wniosków rządowych, ograniczając jednocześnie swój budżet do niektórych bardziej przystępnych cenowo pozycji.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo