Wiele postaci na świecie chce uczyć się tolerancji w Indonezji

Poniedziałek, 11 listopada 2024 r. – 20:30 WIB

Djakarta – Założyciel i członek Rady Muslimin Hukama (MHM), Quraish Shihab, ujawnił, że wiele osobistości religijnych różnych wyznań na świecie jest zainteresowanych badaniem praktyki tolerancji w Indonezji, którą uważa się za skuteczną w zarządzaniu różnorodnością.

Przeczytaj także:

Dialog MHM, Kurajszyt Shihab wyjaśnia błędne przekonania na temat zrozumienia tolerancji

Kurajszyt złożył to oświadczenie, gdy uczestniczył w kilku spotkaniach międzynarodowych osobistości międzywyznaniowych jako przedstawiciel muzułmańskiej Rady Hukama, organizacji kierowanej przez Wielkiego Szejka Al Azhara Ahmeda Al Tayeba.

„Kiedy rozmawiałem z przyjaciółmi w Radzie Hukama, wielu wyraziło podziw dla Indonezji i powiedziało, że chce studiować w Indonezji” – powiedział Quraish Shihab w dialogu z mediami w Dżakarcie, poniedziałek 11 listopada 2024 r.

Przeczytaj także:

Ważna rola przywódców religijnych w ruchu na rzecz przezwyciężenia problemów związanych ze zmianami klimatycznymi

Według Kurajszytów tolerancja nie oznacza ciągłego ulegania, ale raczej wyciąganie do siebie ręki, pomaganie sobie nawzajem bez dyskryminacji ze względu na religię, pochodzenie etniczne czy kolor skóry.

„Musimy podkreślić, że różnice są częścią życia. Bez różnic życie nie będzie przebiegać tak, jak powinno” – stwierdził.

Przeczytaj także:

300 przywódców i wysokich urzędników z całego świata zebrało się w Azerbejdżanie. Oto, o czym rozmawiali

Kurajsz dodał również, że przywódcy religijni przyznali, że Indonezja skutecznie zarządza różnorodnością i ma wyjątkowe zalety w zachęcaniu do działań humanitarnych. Kraj tak różnorodny jak Indonezja ma ogromny potencjał wzmacniania harmonii międzywyznaniowej.

Dialog indonezyjskiej muzułmańskiej Rady Prawa i Sprawiedliwości w Dżakarcie.

Przypomniał także wizytę Wielkiego Szejka Al Azhara Ahmeda Al Tayeba w Indonezji, gdzie Wielki Szejk wyraził chęć odbycia w Indonezji kolejnego spotkania w celu omówienia roli religii w gospodarce.

„Wielki Szejk wyraził chęć powrotu do Indonezji i podjęcia dialogu na temat gospodarki jako dowodu na to, że religia i ekonomia mogą iść w parze” – wyjaśnił Quraish.

Z kolei członek Komitetu Wykonawczego Rady Muslimin Hukama, TGB M. Zainul Majdi, stwierdził, że MHM koncentruje się na budowaniu kultury pokoju. Według niego kulturę pokoju można osiągnąć jedynie otwierając przestrzeń dla dialogu, a nie zachowując postawę ekskluzywną.

TGB Zainul Majdi podkreśliło również, że jednym ze znaczących wysiłków MHM było podpisanie Dokumentu Ludzkiego Braterstwa przez Wielkiego Szejka Al Azhara Ahmeda Al Tayeba i papieża Franciszka, co świadczy o silnym zaangażowaniu w tolerancję i współpracę dla dobra ludzkości.

„Dokument ten jest jednym z najbardziej wpływowych stwierdzeń w historii, potwierdzającym wspólne zaangażowanie na rzecz tolerancji i współpracy dla dobra ludzkości” – dodał.

Następna strona

Przypomniał także wizytę Wielkiego Szejka Al Azhara Ahmeda Al Tayeba w Indonezji, gdzie Wielki Szejk wyraził chęć odbycia w Indonezji kolejnego spotkania w celu omówienia roli religii w gospodarce.

Następna strona



Zrodlo