Kluczowe ustalenia
- Tylko 4% dorosłych w USA realistycznie rozważyłoby zakup domu z oprocentowaniem kredytu hipotecznego na poziomie 6%. Ale jeśli oprocentowanie kredytów hipotecznych spadnie do 4% lub poniżej, połowa rozważyłbym to.
- Mniej więcej trzy na dziesięć (29%) Dorośli w USA twierdzą, że nie ma oprocentowania kredytu hipotecznego, które pozwoliłoby im realistycznie rozważyć zakup domu lub refinansowanie.
- Oprócz oprocentowania kredytów hipotecznych, 45% Amerykanów twierdzi, że niższe ceny domów miałyby wpływ na ich decyzję o zakupie domu.
- Więcej niż połowa (53%) dorosłych Amerykanów napotkało w ostatnich latach jakąś przeszkodę w zakupie domu poza rynkiem mieszkaniowym, przy czym 36% uznało inflację za główny czynnik.
Niedawne badanie CNET wykazało, że połowa dorosłych Amerykanów twierdzi, że niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych skłoniłoby ich do realistycznego rozważenia zakupu domu. Gdyby średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło do 4% lub poniżej, stopa ta mogłaby potencjalnie odblokować rynek mieszkaniowy.
Tyle że okazyjne oprocentowanie kredytów hipotecznych nie jest prawdopodobne w najbliższej perspektywie. Eksperci twierdzą, że osiągnięcie rekordowo niskiego poziomu, jaki odnotowaliśmy podczas pandemii, wymagałoby poważnego pogorszenia koniunktury gospodarczej.
Po osiągnięciu szczytowego poziomu powyżej 8% pod koniec 2023 r., średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych przez pewien czas utrzymuje się w średnim przedziale 6%. Do końca roku mogą one spaść blisko 6%, ale to wciąż za mało, aby odciągnąć kupujących od rynku. Zaledwie 4% dorosłych Amerykanów realistycznie rozważyłoby zakup domu lub refinansowanie kredytu hipotecznego przy stopie 6%.
Teraz, gdy Rezerwa Federalna zaczęła obniżać swoją referencyjną stopę procentową, istnieje szansa, że w przyszłym roku oprocentowanie kredytów hipotecznych spadnie o co najmniej jeden punkt procentowy. Jednak nawet wtedy badanie CNET wykazało, że tylko 9% dorosłych Amerykanów rozważyłoby zakup domu lub refinansowanie ze stawką 5%.
Dzisiejszy kryzys przystępności cenowej mieszkań wykracza poza tylko wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Nabywcy domów, a także właściciele domów chcący refinansować istniejące kredyty mieszkaniowe, potrzebują ulgi w obliczu rosnących cen domów i ogólnych wysokich kosztów utrzymania.
Dobra wiadomość, pomimo ograniczonego optymizmu
Badanie CNET wykazało, że 40% dorosłych Amerykanów jest nastawionych nieco lub bardzo pesymistycznie, jeśli chodzi o to, czy oprocentowanie kredytów hipotecznych stanie się przystępne do końca tego roku. W 2023 r. przystępność cenowa mieszkań osiągnęła najniższy poziom od prawie 40 lat.
W dłuższej perspektywie istnieją jednak powody do optymizmu. Teraz, gdy inflacja znacznie się ochłodziła, Fed dokonał pierwszej obniżki stóp procentowych od 2020 r. na wrześniowym posiedzeniu Federalnej Komisji Otwartego Rynku. Bank centralny prawdopodobnie dokona kolejnych obniżek stóp procentowych w ciągu najbliższych 18 miesięcy.
Zwrot Fed w kierunku stopniowych i powolnych obniżek stóp procentowych – po agresywnej podwyżce stóp procentowych w latach 2022 i 2023 – oznacza punkt zwrotny dla rynku mieszkaniowego, który jest szczególnie wrażliwy na rosnące stopy procentowe. Oczekuje się, że oprocentowanie kredytów hipotecznych spadnie, ale nie będzie to liniowe ani szybkie.
Czynniki wpływające na przystępność cenową mieszkań
Drogi rynek kredytów hipotecznych nie jest jedyną przeszkodą dla kupujących domy. Rosnące ceny domów i ograniczone zapasy również sprawiają, że posiadanie domów staje się poza zasięgiem i pogłębiają różnicę w zamożności pokoleń.
Prawie połowa (45%) dorosłych Amerykanów twierdzi, że niższe ceny domów również wpłyną na ich decyzję finansową o zakupie domu. Od 2020 roku ceny domów wzrosły ponad 40%co również utrudnia potencjalnym nabywcom zaoszczędzenie na odpowiednio dużą zaliczkę.
Oprócz spadku cen domów, 31% respondentów badania stwierdziło, że uzyskanie podwyżki lub wyższe zarobki będą miały znaczący wpływ na ich decyzję o zakupie domu. Kiedy koszty utrzymania rosną, ale płace nie nadążają za tym tempem, ludziom trudniej jest oszczędzać na inne koszty związane z posiadaniem domu, takie jak ubezpieczenie.
Kluczowe przeszkody w zakupie domu
Ponad jedna trzecia (36%) Amerykanów stwierdziła, że inflacja i/lub wysokie koszty towarów i usług konsumpcyjnych to największe przeszkody w zakupie domu. Inflacja spowodowała wzrost cen podstawowych towarów i usług, zmniejszenie wartości dolara i zmniejszenie siły nabywczej konsumentów.
Najważniejsze
Zarówno słabsza inflacja, jak i obniżki stóp procentowych przez bank centralny powinny przełożyć się na niższe koszty obsługi kredytów mieszkaniowych. Nie zrównoważy to dzisiejszych wysokich cen domów i ograniczonej podaży domów na sprzedaż. Ale jest to krok we właściwym kierunku dla milionów Amerykanów, którzy zostali wycenieni na rynku mieszkaniowym.
Niższe stopy procentowe zmotywują więcej właścicieli domów do wystawiania swoich nieruchomości na sprzedaż, umożliwią budowniczym domów finansowanie większej liczby prac budowlanych i ułatwią potencjalnym nabywcom, zwłaszcza tym, którzy kupują je po raz pierwszy, postawienie stopy w drzwiach nowego domu.
Więcej porad dotyczących zakupu domu:
Metodologia: Wszystkie dane, jeśli nie zaznaczono inaczej, pochodzą z YouGov Plc. Całkowita wielkość próby wyniosła 2368 osób dorosłych. Prace terenowe przeprowadzono w dniach 19-21 sierpnia 2024 r. Badanie przeprowadzono online. Liczby zostały ważone i są reprezentatywne dla wszystkich dorosłych w USA (w wieku 18+).