Wiadomości ze świata Protest Grety Thunberg przeciwko organizacji światowej konferencji klimatycznej w Azerbejdżanie

Tbilisi (Gruzja), 11 listopada (AP) Działaczka klimatyczna Greta Thunberg wzięła w poniedziałek udział w wiecu w Gruzji, aby zaprotestować przeciwko zorganizowaniu przez Azerbejdżan corocznych rozmów klimatycznych ONZ.

Thunberg i wielu innych działaczy zgromadzonych w Tbilisi, stolicy kraju Kaukazu Południowego, twierdzili, że Azerbejdżan nie jest godny organizacji rozmów klimatycznych ze względu na swoją represyjną politykę.

Przeczytaj także | Prezydent-elekt USA Donald Trump mianował Stephena Millera na zastępcę szefa polityki w nowej administracji.

Rozmowy klimatyczne ONZ, znane jako COP29, rozpoczęły się w poniedziałek w Baku, stolicy Azerbejdżanu, głównego producenta ropy naftowej, gdzie odwiercono pierwszy na świecie odwiert naftowy.

Thunberg określiła Azerbejdżan jako „państwo represyjne i okupacyjne, które przeprowadziło czystki etniczne i nadal tłumi azerbejdżańskie społeczeństwo obywatelskie”.

Przeczytaj także | Rosyjski wicepremier Denis Manturow wzywa premiera Narendrę Modiego przed kluczowym spotkaniem międzyrządowym (patrz zdjęcia).

Twierdził, że kraje Basenu Morza Kaspijskiego wykorzystały konferencję jako „szansę na wybielenie swoich zbrodni i naruszeń praw człowieka”.

„W tej sytuacji nie możemy dać im legitymizacji, dlatego stoimy tutaj i mówimy „nie” „ekościemnemu” praniu i „nie” reżimowi azerbejdżańskiemu” – powiedział.

Azerbejdżan zaangażował się w projekty w zakresie czystej energii, ale krytycy twierdzą, że oznacza to po prostu większy eksport ropy i gazu.

Ilham Alijew, prezydent Republiki Azerbejdżanu, sprawuje władzę od 2003 roku, kiedy to zastąpił swojego ojca, który zmarł dziesięć lat temu w tym bogatym w ropę kraju. Krytycy zarzucają mu brak tolerancji dla sprzeciwu i wolności słowa.

Na początku tego roku Alijew wygrał kolejną siedmioletnią kadencję prezydencką w wyborach, które zdaniem obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie odbyły się w „restrykcyjnych warunkach” i bez prawdziwej rywalizacji politycznej. Alijew zarządził wcześniejsze głosowanie wkrótce po tym, jak siły azerbejdżańskie odbiły region Karabachu we wrześniu 2023 r. z rąk ormiańskich separatystów, którzy kontrolowali go przez trzydzieści lat.

Po tym, jak Azerbejdżan przejął pełną kontrolę nad Karabachem, większość ze 120 000 mieszkańców Ormian uciekła. Władze Azerbejdżanu oświadczyły jednak, że mogą pozostać i obiecały, że zapewnione zostaną im prawa człowieka.

21-letnia Thunberg zainspirowała światowy ruch młodzieżowy, domagający się wzmożenia wysiłków na rzecz zwalczania zmian klimatycznych po organizowaniu cotygodniowych protestów przed szwedzkim parlamentem od 2018 r.

Europejska Służba Klimatyczna programu Copernicus ogłosiła na początku tego miesiąca, że ​​świat zmierza w tym roku do ocieplenia się o 1,5 stopnia, co oznacza, że ​​będzie to najgorętszy rok w historii.

Na poniedziałkowym wiecu w Tbilisi Thunberg podkreśliła, że ​​najcieplejszy rok w historii nadejdzie po tym, jak w zeszłym roku światowa emisja gazów cieplarnianych osiągnęła rekordowy poziom. Powiedział, że organizowanie konferencji klimatycznej „nie ma sensu w autorytarnym państwie Petro”. (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo