Islamabad [Pakistan]1 listopada (ANI): Projekt ustawy zwiększającej liczbę sędziów Sądu Najwyższego Pakistanu może zostać złożony w Zgromadzeniu Narodowym (NA) w przyszłym tygodniu, podało w piątek ARY News, powołując się na źródła.
Według agencji ARY News w rządzie panuje rozbieżność zdań w sprawie projektu ustawy mającej na celu zwiększenie liczby sędziów Sądu Najwyższego Pakistanu.
Przeczytaj także | Zakaz Google Pixel w Indonezji: w następstwie zakazu Apple dotyczącego iPhone’a 16 władze zakazały sprzedaży telefonów Google ze względu na niespełnianie 40% wymagań dotyczących komponentów pochodzących z lokalnych źródeł.
W związku z brakiem porozumienia rząd zdecydował się odłożyć wprowadzenie przepisów w tej sprawie do przyszłego tygodnia, podają źródła w tej sprawie ARY News.
Prawdopodobnie po osiągnięciu porozumienia projekt ustawy trafi do izby niższej. Jak podaje ARY News, w ramach tego projektu rząd zdecydował się zwiększyć liczbę sędziów SN do 23, w tym CJP z 16.
Przeczytaj także | Masowa strzelanina na Florydzie: 2 osoby nie żyją, 6 zostało rannych, gdy bandyta otworzył ogień podczas imprezy Halloween w Orlando (obejrzyj filmy).
Projekt ustawy przedstawił adwokat Danyal Chaudhary z Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej-Nawaz (PML-N). W celu zatwierdzenia projektu posiedzenie NA, które miało zakończyć się we wtorek, zostało przedłużone do piątku. Jak podaje ARY News, omawiane są także zmiany w Kodeksie postępowania i procedurze.
Wysoki Trybunał w Sindh (SHC) wystosował w czwartek zawiadomienie do Wydziału Rady Ministrów oraz Ministerstwa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie dwóch petycji konstytucyjnych kwestionujących ważność 26. poprawki do konstytucji.
Wcześniej rząd przyjął 26. poprawkę do konstytucji Pakistanu, zmieniającą procedurę powoływania Komunistycznej Partii kraju i ustalającą kadencję do trzech lat.
Jak podaje ARY News, 20 października Senat Pakistanu większością dwóch trzecich głosów przyjął 26. ustawę zmieniającą konstytucję.
Ustawa, której celem jest zapewnienie szybkiego wymiaru sprawiedliwości, spotkała się z ostrym sprzeciwem opozycji, głównie pakistańskiej Tehreek-e-Insafi Imrana Khana, która organizowała różne protesty, twierdząc, że ustawa podważa władzę sądownictwa.
Projekt ustawy składa się z 27 klauzul, zaproponowano zmiany i uzupełnienia poszczególnych artykułów konstytucji. Wprowadzono zmiany zaproponowane przez Ulema-e-Islam-Fazl (JUI-F). JUI-F wcześniej protestowała przeciwko ustawie, ale później została przekonana przez rządzący rząd. (ANI)
(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)