Wiadomości ze świata Izrael twierdzi, że przeprowadził atak naziemny na Syrię i pojmał obywatela Syrii powiązanego z Iranem

W niedzielę armia izraelska poinformowała, że ​​podczas operacji lądowej w Syrii schwytała obywatela Syrii powiązanego z irańskimi sieciami. Po raz pierwszy w obecnej wojnie Izrael ogłosił, że jego siły działają na terytorium Syrii.

Syria nie od razu potwierdziła tę wiadomość.

Przeczytaj także | Izrael twierdzi, że przeprowadził atak naziemny na Syrię i pojmał obywatela Syrii powiązanego z Iranem (obejrzyj wideo).

W ciągu ostatniego roku Izrael wielokrotnie przeprowadzał naloty w Syrii, wycelowując w członków libańskiego Hezbollahu i władze Iranu, bliskiego sojusznika Hezbollahu i Syrii. Nie wykryła jednak wcześniej żadnego ataku naziemnego na Syrię.

Izraelskie wojsko stwierdziło, że zajęcie było częścią specjalnej operacji, która „miała miejsce w ostatnich miesiącach”, choć nie określiła, kiedy.

Przeczytaj także | Zanieczyszczenie powietrza w Pakistanie: szkoły w Lahore zostały zamknięte, ponieważ miasto spowija smog.

Ujawnienie tego nalotu następuje w czasie, gdy Izrael rozpoczął w ciągu ostatnich sześciu tygodni intensywną kampanię bombową w Libanie, a także atak naziemny na wspólną granicę obu krajów, co obiecało okaleczenie Hezbollahu, izraelskiego funkcjonariusza wojskowego powiedział w sobotę. Siły przeprowadziły nalot na miasto w północnym Libanie i aresztowały mężczyznę, który według nich jest starszym funkcjonariuszem Hezbollahu.

W niedzielnym oświadczeniu armia nie podała, kiedy i gdzie doszło do ataku. Zatrzymana przez niego osoba nazywała się Ali Sulaiman al-Asi i twierdziła, że ​​mieszka w południowej prowincji Saida w Syrii. Stwierdzono, że mężczyzna od miesięcy znajdował się pod obserwacją wojskową i brał udział w irańskiej operacji wymierzonej w obszary Wzgórz Golan w pobliżu granicy z Syrią.

Materiał z kamery ciała opublikowany podczas nalotu armii pokazuje, jak żołnierze aresztują mężczyznę w białym czołgu wewnątrz budynku. Według wojska mężczyzna został przewieziony do Izraela na przesłuchanie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwiedził w niedzielę granicę z Libanem i powiedział, że koncentruje się na próbie powstrzymania Hezbollahu przed uzbrojeniem się za pośrednictwem „linii tlenowej” irańskiej broni przez Syrię do Libanu. Izrael twierdzi, że jego kampania w Libanie ma na celu wypchnięcie Hezbollahu od granicy i zakończenie trwającej ponad rok strzelaniny tej grupy w północnym Izraelu.

W ubiegłym roku w wyniku izraelskich ataków w Libanie zginęło ponad 2500 osób. W Izraelu od pocisków Hezbollahu zginęło 69 osób.

Tymczasem siły izraelskie kontynuowały operacje w Gazie. W południowej części terytorium izraelski atak uderzył w grupę ludzi zgromadzonych poza wschodnią dzielnicą Khan Younis, zabijając co najmniej ośmiu Palestyńczyków, w tym czworo dzieci i kobietę, podały służby ratunkowe Ministerstwa Zdrowia Gazy. Szpital Miejski Nasir, do którego przyjęto większość ciał, potwierdził te dane.

Izraelski dron uderzył w sobotę w klinikę w północnej Gazie, gdzie dzieci były poddawane testom na polio, raniąc sześć osób, w tym czworo dzieci, podali palestyńscy urzędnicy. Armia izraelska zaprzeczyła odpowiedzialności.

Doktor Munir al-Bursh, dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Gazy, powiedział Associated Press, że quadkopter uderzył w klinikę Szejka Radwana w mieście Gaza kilka minut po opuszczeniu placówki przez delegację ONZ.

Światowa Organizacja Zdrowia i Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Dzieci, znana jako UNICEF, które wspólnie prowadzą kampanię szczepień przeciwko polio, wyraziły zaniepokojenie zgłoszonym strajkiem.

„Doniesienia o tym ataku są tym bardziej niepokojące, że klinika szejka Radwana jest jednym z punktów opieki zdrowotnej, w których rodzice mogą zaszczepić swoje dzieci” – powiedziała rzeczniczka UNICEF Rosalia Bollen.

„Dzisiejszy atak miał miejsce, gdy nadal obowiązywało moratorium na pomoc humanitarną, pomimo zapewnień, że moratorium będzie egzekwowane w godzinach od 6:00 do 16:00”.

Podpułkownik Nadav Shoshani, rzecznik armii izraelskiej, powiedział, że „wbrew twierdzeniom wstępne dochodzenie wykazało, że (armia izraelska) nie zaatakowała tego obszaru w określonym czasie”.

Nie udało się rozwiązać konfliktu kont. Siły izraelskie wielokrotnie atakowały szpitale w Gazie przez całą wojnę, twierdząc, że Hamas wykorzystuje je do celów bojowych, czemu zaprzeczają palestyńscy urzędnicy ds. zdrowia. Bojownicy Hamasu działają także na północy, walcząc z siłami izraelskimi.

Północna Gaza była od roku oblężona przez siły izraelskie i jest w dużej mierze odizolowana. W ostatnich tygodniach Izrael rozpoczął tam kolejną ofensywę, zabijając setki osób i wysiedlając dziesiątki tysięcy.

W sobotę w niektórych częściach północnej Gazy rozpoczęła się masowa kampania mająca na celu wprowadzenie drugiej dawki szczepionki przeciwko polio. W oświadczeniu ONZ stwierdzono, że zostało ono opóźnione od 23 października z powodu braku dostępu, izraelskich bombardowań i nakazów masowej ewakuacji, a także braku gwarancji dotyczących zatrzymań humanitarnych.

Pierwszą dawkę podano we wrześniu w całej Strefie Gazy, w tym w północnej Strefie Gazy, która jest obecnie całkowicie odcięta. Urzędnicy ds. zdrowia powiedzieli, że pierwsza runda kampanii i podanie drugiej dawki w środkowej i południowej Strefie Gazy zakończyły się sukcesem.

W ciągu ostatnich kilku tygodni co najmniej 100 000 osób zostało przeniesionych z północnej Gazy do Gazy, ale w północnych miastach, w tym Jabalia, Beit Lahiya i Beit Hanoun, około 15 000 dzieci poniżej 10 roku życia nie zostało objętych opieką. według ONZ.

Agencje podały, że ostatnia faza kampanii dotyczącej szczepionki przeciwko polio miała dotrzeć do około 119 000 dzieci na północy z drugą dawką doustnej szczepionki przeciwko polio, jednak „ze względu na ograniczenia dostępu cel ten jest obecnie mało prawdopodobny”.

Mówią, że 90 procent dzieci w każdej społeczności powinno zostać zaszczepionych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby.

Kampanię rozpoczęto po pierwszym od 25 lat przypadku polio w Gazie – u 10-miesięcznego dziecka, które ma obecnie sparaliżowane nogi. Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​istnienie jednego przypadku paraliżu wskazuje, że setki innych mogą być zarażone, ale nie mają żadnych objawów.

Wojna rozpoczęła się 7 października 2023 r., kiedy bojownicy pod przywództwem Hamasu zaatakowali południowy Izrael, zabijając około 1200 osób, głównie cywilów, i uprowadzając kolejnych 250. Według władz odpowiedzialnych za służbę zdrowia w Gazie w izraelskim ataku zginęło ponad 43 000 Palestyńczyków. niektórzy z nich byli bojownikami, ale mówią, że ponad połowę z nich stanowiły kobiety i dzieci. (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo