Waszyngton [US]20 listopada (ANI): W obliczu rosnących napięć między Moskwą a Waszyngtonem i innymi krajami zachodnimi rzecznik Kremla powiedział w środę, że specjalna infolinia Rosja-USA, utworzona po kryzysie kubańskim w 1962 r., nie jest już używana. .
Rosyjska agencja informacyjna TASS zacytowała rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który powiedział, że tym kanałem nie ma komunikacji między obydwoma krajami.
Przeczytaj także | Partner Nokii, Bharti Airtel, zdobył wielomiliardowy kontrakt na sieć 5G od giganta telekomunikacyjnego na jego działalność w Indiach.
Zapytany, czy infolinia jest aktywna, Pieskow odpowiedział: „Nie. Teraz zabezpieczyliśmy specjalny kanał komunikacji między obydwoma prezydentami. Co więcej, [it] Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej istnieje nawet możliwość zorganizowania wideokonferencji.
Jak podaje oficjalna strona Kremla, ostatni kontakt telefoniczny prezydenta Rosji Władimira Putina z jego amerykańskim odpowiednikiem miał miejsce 12 lutego 2022 roku.
Przeczytaj także | Premier Narendra Modi chwali inżyniera-nauczyciela Vedanty Jonasa Masettiego za popularyzację filozofii indyjskiej (patrz zdjęcia).
Gorąca linia Waszyngton-Moskwa, powołana do pilnych negocjacji między przywódcami ZSRR i USA, rozpoczęła działalność 30 sierpnia 1963 r.
W czasie zimnej wojny z tej linii korzystano w sytuacjach awaryjnych, ale w ostatnich latach, gdy było to konieczne, przywódcy republik rosyjskiej i amerykańskiej porozumiewali się bezpośrednio telefonicznie.
Agencja informacyjna TASS podała, że w 2016 roku w mediach pojawiły się doniesienia, że Barack Obama, pełniący obowiązki prezydenta Stanów Zjednoczonych, za pomocą „czerwonego telefonu” omawiał stan cyberingerencji w amerykańskie wybory. Kreml temu jednak zaprzeczył i wyjaśnił, że rozmowa odbyła się za pośrednictwem zwykłej linii zamkniętej.
Rzecznik Kremla powiedział także, że nawet podczas organizacji rosyjsko-amerykańskiego spotkania w Genewie nie miał możliwości skontaktowania się z sekretarzami prasowymi Donalda Trumpa i Joe Bidena.
Podczas gdy prezydent USA Donald Trump ogłosił, że nowym sekretarzem prasowym Białego Domu zostanie rzeczniczka jego kampanii Carolyn Levitt, rzecznik Kremla powiedział, że choć nie zna Levitta, jest otwarty na dialog.
Tymczasem sekretarz prasowa Pentagonu Sabrina Singh podczas codziennej odprawy odmówiła komentarza w sprawie doniesień o użyciu amerykańskich rakiet ATACMS w obwodzie briańskim w Rosji. „Nie mam na ten temat żadnego komentarza” – powiedział.
Singh odmówił także komentarza w sprawie zezwolenia USA na użycie rakiet ATACMS do głębokich uderzeń przeciwko Rosji.
17 listopada „New York Times”, powołując się na swoje źródła, podał, że prezydent USA Joe Biden upoważnił Ukrainę do użycia rakiet ATACMS do głębszych ataków w Rosji.
Zastępca sekretarza stanu USA ds. półkuli zachodniej Brian Nichols potwierdził później tę wiadomość. Najwyższy dyplomata UE Josep Borrell powiedział, że niektóre kraje UE zezwoliły również na użycie swojej broni do uderzeń w głąb Rosji.
Rosja poinformowała we wtorek, że siły ukraińskie wystrzeliły sześć amerykańskich rakiet ATACMS w obwód briański w Rosji, zestrzeliwując pięć rakiet przeciwlotniczych S-400 i Pantsir, z których jeden wylądował w strefie technicznej obiektu wojskowego i zapalił się. .
Warto zauważyć, że incydent nastąpił po decyzji ustępującego prezydenta USA Joe Bidena o upoważnieniu Ukrainy do użycia rakiet dalekiego zasięgu do uderzenia w głąb Rosji, co Rosja stanowczo potępiła jako znaczącą eskalację napięć między Stanami Zjednoczonymi a Stanami Zjednoczonymi potępioną w USA konflikt. .
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych udostępniło artykuł na temat X, pisząc: „Rosyjskie Ministerstwo Obrony: O godzinie 3:25 siły ukraińskie wystrzeliły 6 rakiet ATACMS produkcji amerykańskiej w obwód briański w Rosji”. jeden z nich został uszkodzony, jego fragmenty wpadły w strefę techniczną obiektu wojskowego i spowodowały pożar” – dodało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow również oświadczył na konferencji prasowej o ataku Ukrainy na Briańsk i powiedział: „ATACAMS jest używany przeciwko obwodowi briańskiemu w Rosji. [The missiles] Nie można go stosować bez amerykańskich specjalistów. Potraktujemy to jako jakościowo nową fazę wojny Zachodu z Rosją i odpowiednio zareagujemy”.
Według Al Jazeery Waszyngton dostarczył Ukrainie pierwsze rakiety balistyczne ATACMS w zeszłym roku, ale nie pozwolił Kijówowi wykorzystać ich do ataków w głębi Rosji.
Tymczasem Putin podpisał we wtorek rozporządzenie wykonawcze zatwierdzające zaktualizowaną doktrynę nuklearną kraju, kilka dni po tym, jak prezydent Joe Biden upoważnił Ukrainę do wystrzelenia rakiet taktycznych amerykańskich rakiet ATACMS. do Rosji.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł, że zaktualizowana doktryna nuklearna Rosji przewiduje możliwość nuklearnej odpowiedzi na użycie przez Zachód głowic niejądrowych przeciwko Rosji. Wcześniej powiedział, że decyzja USA zezwalająca Ukrainie na użycie amerykańskich rakiet do głębokiego ataku na Rosję oznacza „jakościowo nową rundę napięcia”. (ANI)
(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)