Wiadomości ze świata Indie wzywają do współpracy transgranicznej z Pakistanem i Bangladeszem w celu zwalczania zanieczyszczeń transgranicznych

Baku, 13 listopada (PTI) Opisując zanieczyszczenie jako problem „graniczny”, Indie wezwały kraje, zwłaszcza Pakistan i Bangladesz, do podjęcia proaktywnych i wspólnych działań w celu zarządzania zanieczyszczeniem powietrza wzdłuż granicy i jego ograniczania.

Apel wystosowano w czasie, gdy północne Indie odnotowują wzrost poziomu zanieczyszczenia, a jakość powietrza w New Delhi po raz pierwszy w tym sezonie osiągnęła „poważny” poziom, a wskaźnik jakości powietrza (AQI) osiągnął w środę 418.

Przeczytaj także | Pakistan: Uwięziony Imran Khan zapowiedział 24 listopada ostatni marsz protestacyjny do Islamabadu.

Ministrowie i szefowie delegacji sześciu krajów z ośmiu krajów najwyżej położonego regionu kriosfery Ziemi spotkali się na spotkaniu zorganizowanym przez premiera Bhutanu Tshering Tobgai drugiego dnia światowej konferencji klimatycznej COP29 w Azerbejdżanie. ICIMOD) – podano w środowym oświadczeniu.

ICIMOD to regionalne międzyrządowe centrum uczenia się i wymiany wiedzy.

Przeczytaj także | Elon Musk odpowiedział po tym, jak „The Guardian” zaprzestał publikowania X, powołując się na rasizm i prawicowe teorie spiskowe.

Podczas spotkania Indie uznały zanieczyszczenie powietrza za pilny i wspólny problem wzdłuż granicy powietrznej Indo-Gangetu.

„Większość naszych krajów podlega temu samemu klimatowi, to znaczy klimatowi Indo-Gangesu. Jest to problem transgraniczny. Wszystkie kraje muszą współpracować, aby uporać się z zanieczyszczeniem powietrza” – powiedział Naresh Pal Gangwar, wspólny sekretarz w Ministerstwie Środowiska i Leśnictwa i Zmian Klimatu.

W oświadczeniu nawoływał te kraje, zwłaszcza Pakistan i Bangladesz, do podjęcia proaktywnych i wspólnych działań w celu zarządzania zanieczyszczeniem powietrza wzdłuż granicy i jego ograniczania.

Na początku tego miesiąca Pakistan obwinił wiatry znad Indii za pogarszanie się jakości powietrza w Lahore i wysyłanie smogu do „niebezpiecznego poziomu”.

Wtorkowe spotkanie odbyło się po wydaniu przez naukowców nowych ostrzeżeń o bezprecedensowych stratach gospodarczych i środowiskowych spowodowanych topnieniem lodu i śniegu oraz ustanowieniu rekordowo niskiego poziomu zapadnięcia się kriosfery do 2023 r.

Region Hindukusz Himalaje (HKH), często nazywany „azjatycką wieżą ciśnień”, zapewnia czystą wodę prawie dwóm miliardom mieszkańców Azji. Jednak ocieplenie spowodowane zmianami klimatycznymi przyspieszyło topnienie lodowców, zagrażając bezpieczeństwu wodnemu, żywnościowemu i energetycznemu milionów ludzi w regionie.

Podkreślając pilność tej kwestii, premier Bhutanu Tobgai powiedział: „Region HKH to gorący punkt pod względem różnorodności biologicznej i składowisko jednych z największych rezerw lodu na świecie. Ponieważ globalne temperatury szybko zbliżają się do granicy 1,5°C, musimy już teraz działać wspólnie, aby złagodzić zbliżające się katastrofy, które dotkną zarówno populacje górskie, jak i 1,6 miliarda ludzi żyjących w dole rzeki”.

Podobne obawy wyrazili także inni przywódcy regionu.

Minister lasów i środowiska Nepalu, Ain Bahadur Shahi Thakuri, przypomniała niedawne katastrofy, w tym powódź, która zmiotła wioskę w himalajskim kraju, i wezwała do globalnej solidarności, aby zaradzić bezbronności regionu.

Pakistańska koordynatorka premiera ds. zmian klimatycznych Romina Khurshed Alam wezwała do silniejszej jedności i wsparcia międzynarodowego, podkreślając, że przyszłość regionu ChRL zależy od trwałych i nieustających wysiłków wykraczających poza poszczególne kraje.

Bangladesz przychylił się do tych wezwań, podkreślając, że skutki kryzysu klimatycznego rozciągają się ponad granicami i wymagają zaangażowania regionalnego.

Farhina Ahmed, Minister Środowiska, Leśnictwa i Zmian Klimatu Bangladeszu, ostrzegła, że ​​„jeśli będziemy kontynuować dotychczasowe działania, problem tylko się pogorszy”, podkreślając zaangażowanie kraju w rozszerzenie programu klimatycznego PDP na poziomie krajowym i regionalnym.

ICIMOD w Katmandu określił konkretne strategie poradzenia sobie z narastającym kryzysem.

Dyrektor generalny ICIMOD Pema Gyamtsho podkreślił potrzebę zwiększonej gotowości na wypadek klęsk żywiołowych, zwiększonego finansowania na rzecz adaptacji i trwałej koordynacji polityki.

„W całym regionie rodziny stoją przed trudnym wyborem: przystosować się do bezprecedensowych zmian klimatycznych lub porzucić domy swoich przodków” – powiedział Gyamtsho, wzywając do zapewnienia ukierunkowanego finansowania w celu wsparcia wysiłków adaptacyjnych i kompleksowej polityki w zakresie strat i szkód.

Sekretarz Bhutanu ds. Energii i Zasobów Naturalnych Karma Tshering zaproponowała współpracę regionalną w kluczowych kwestiach, w tym w monitorowaniu ryzyka kriosfery, gotowości na wypadek katastrof, kontroli zanieczyszczenia powietrza i ochronie różnorodności biologicznej.

Tsering podkreślił także znaczenie wzmocnienia zdolności regionu do zabezpieczenia finansowania z inicjatyw globalnych, takich jak Fundusz Adaptacyjny i Zielony Fundusz Klimatyczny.

Opowiadał się za organizowaniem spotkań ministerialnych co dwa lata jako mechanizmu zapewniającego ciągłe zwracanie uwagi na obawy PDP i dostosowanie się do porozumień zawartych na górskim szczycie ministerialnym w 2020 r.

Region HKH, obejmujący osiem krajów, w tym Indie, Nepal, Pakistan i Bangladesz, ma kluczowe znaczenie dla równowagi ekologicznej i zasobów, z których utrzymuje się prawie jedna czwarta światowej populacji.

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo