Wiadomości z Indii | Manikkam Tagore podkreśla podwyżkę cen podstawowych leków o 50 procent, wzywa Centrum do wyjaśnienia

Nowe Delhi [India]2 listopada (ANI): Poseł Kongresu Manikkam Tagore napisał do premiera Narendry Modiego list, w którym wyraził zaniepokojenie niedawną decyzją Krajowego Urzędu ds. Cen Farmaceutycznych (NPPA) o podwyższeniu cen podstawowych leków o 50 procent.

W swoim liście do premiera Modiego Tagore podkreślił, że wzrost ten sprawi, że miliony rodzin będą polegać na niedrogich lekach w leczeniu astmy, gruźlicy i innych chorób przewlekłych.

Przeczytaj także | Zanieczyszczenie powietrza Delhi-NCR: Stolicę kraju pokrywa gruba warstwa smogu, ponieważ wskaźnik AQI należy do kategorii „biednych”, a najbardziej dotknięty jest Anand Vihar.

„Proszę rząd o bardziej szczegółowe wyjaśnienie nadzwyczajnych okoliczności, które wymusiły tę podwyżkę cen” – stwierdził Tagore w piśmie.

NPPA jako przyczyny tej znaczącej korekty cen ośmiu powszechnie stosowanych leków podała „sytuacje nadzwyczajne” i „interes publiczny”. Tagore podkreślił jednak potrzebę większej jasności i przejrzystości w procesie decyzyjnym.

Przeczytaj także | KC Venugopal atakuje premiera Narendrę Modiego, nazywając go „niekoronowanym bohaterem nadętości” i broni sytuacji społecznej partii jako „niezrównanej”.

https://x.com/manickamtagore/status/1852547638555811896

„Chociaż rozumiem, że rząd jako powody tej podwyżki podał „stan wyjątkowy” i „interes publiczny”, uważam, że bardzo ważne jest wyjaśnienie powodów podjęcia tak ważnej decyzji” – napisał w swoim liście do premiera minister.

Tagore zwrócił uwagę, że te podwyżki cen będą miały wpływ na leki niezbędne w leczeniu astmy, gruźlicy, choroby afektywnej dwubiegunowej i jaskry – schorzeń, które dotykają miliony ludzi w całych Indiach. „Wielu pacjentów i ich rodziny już teraz boryka się z problemami finansowymi w dostępie do niezbędnego leczenia. Nagła podwyżka cen leków może stanowić dla tych osób dodatkowe obciążenie i potencjalnie zagrażać ich zdrowiu” – dodał.

Ponadto, aby zająć się wpływem tych podwyżek cen, Tagore zasugerował utworzenie niezależnej komisji śledczej w celu oceny rzeczywistego wpływu tych podwyżek na pacjentów i świadczeniodawców.

Kongresman powiedział: „Proponuję powołanie niezależnej komisji rewizyjnej w celu oceny prawdziwego wpływu tego wzrostu na pacjentów i podmioty świadczące opiekę zdrowotną”.

Dodał również, że komisja może wydać zalecenia, aby przyszła polityka cenowa uwzględniała potrzeby w zakresie zdrowia publicznego oraz rentowność branży.

Podkreślił także, że przejrzystość jest niezbędna do utrzymania zaufania społeczeństwa do decyzji dotyczących opieki zdrowotnej. „Przejrzystość w procesie decyzyjnym jest niezbędna do utrzymania zaufania publicznego. Kompleksowy przegląd może prowadzić do opracowania świadomych polityk, dzięki którym podstawowe leki będą dostępne i niedrogie dla wszystkich” – stwierdził Tagore.

Na początku października tego roku NPPA zatwierdziła podwyżkę o 50% ostatecznej ceny jedenastu zaplanowanych receptur ośmiu leków w celu zapewnienia ciągłej dostępności na potrzeby zdrowia publicznego. Według Ministerstwa Zdrowia i Opieki Rodzinnej decyzja została podjęta na posiedzeniu pełnego składu w dniu 8 października, przy wykorzystaniu uprawnień nadzwyczajnych przyznanych na mocy art. 19 rozporządzenia w sprawie leków (kontrola cen) z 2013 r.

Jednakże producenci coraz częściej domagają się rewizji cen ze względu na takie czynniki, jak rosnące koszty aktywnego składnika farmaceutycznego (API), rosnące koszty produkcji i wahania kursów walut.

Wiele firm zwróciło się również o zaprzestanie produkcji niektórych preparatów, powołując się na niezrównoważone koszty produkcji i marketingu w ramach obecnych przepisów cenowych. (ANI)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo