WHO twierdzi, że mpox pozostaje stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym

Agencja ONZ ds. zdrowia twierdzi, że jej decyzja „jest oparta na rosnącej liczbie i ciągłym rozprzestrzenianiu się geograficznym przypadków”.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że w obliczu gwałtownego wzrostu liczby przypadków utrzyma najwyższy poziom alertu dotyczącego mpoxu.

Komitet WHO składający się z kilkunastu niezależnych ekspertów podjął decyzję na spotkaniu w Genewie w piątek, trzy miesiące po tym, jak w sierpniu WHO po raz pierwszy ogłosiła stan nadzwyczajny w zakresie zdrowia publicznego o zasięgu globalnym.

WHO stwierdziła, że ​​​​jej decyzja „była oparta na rosnącej liczbie i ciągłym rozprzestrzenianiu się geograficznym przypadków, wyzwaniach operacyjnych w tej dziedzinie oraz potrzebie podjęcia i utrzymania spójnej reakcji między krajami i partnerami”.

W tym roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby przypadków mpox, głównie w Demokratycznej Republice Konga (DRK) i krajach sąsiadujących.

Pierwsza partia szczepionek została wprowadzona w zeszłym miesiącu i wydaje się, że pomogła w powstrzymaniu przypadków tej wysoce zakaźnej choroby, jednak Agencja Narodów Zjednoczonych czekała na istotne dowody, aby omówić wpływ szczepień.

Organ nadzorujący zdrowie Unii Afrykańskiej ostrzegł pod koniec października, że ​​epidemia mpoxu nadal nie jest pod kontrolą, i wezwał do przeznaczenia większych zasobów, aby uniknąć pandemii, która według niej może być potencjalnie gorsza niż Covid-19.

Wirus ma zazwyczaj łagodny przebieg, ale w rzadkich przypadkach może być śmiertelny.

Uważa się, że w zeszłym roku Mpox spowodował śmierć setek ludzi w DRK i innych miejscach, a także rozprzestrzenił się w Burundi, Kenii, Rwandzie, Nigerii i Ugandzie, powodując stan nadzwyczajny na całym kontynencie.

Choroba może rozprzestrzeniać się poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną, aktywność seksualną lub wdychanie cząstek zakaźnych. Następnie wirus replikuje się i rozprzestrzenia do węzłów chłonnych, powodując ich puchnięcie, a następnie dalsze rozprzestrzenianie się, powodując wysypkę lub zmiany chorobowe.

Zrodlo