Wezwij do budowy wagonów metra „przeciw gwałtom” w Berlinie

Wniosek jest następstwem wzrostu liczby brutalnych przestępstw w sieci transportowej stolicy Niemiec

Berlin powinien wprowadzić w miejskim metrze i pociągach wagony przeznaczone wyłącznie dla kobiet ze względu na wzrost brutalnych ataków w sieci transportowej, zasugerowała niemiecka posłanka Antje Kapek w środowym wywiadzie dla gazety Bild.

Rzecznik Zielonych ds. transportu odniósł się do “straszny” sprawa na początku tego roku, kiedy 33-letni podejrzany napadł i zgwałcił 63-letnią kobietę w metrze. On wtedy “spokojnie” opuścił miejsce zdarzenia i został aresztowany kilka tygodni później.

Kobiety są „często narażone na przemoc i posiadające większą potrzebę ochrony”, – powiedział Kapek.

Według danych policji w zeszłym roku w berlińskim metrze, pociągach i autobusach popełniono prawie 4200 brutalnych przestępstw. Jednak w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku liczba ta wzrosła do ponad 5600. Prawie 300 z nich dotyczyło przestępstw na tle seksualnym.




Wagony przeznaczone dla kobiet miałyby znajdować się albo bezpośrednio za maszynistą, albo na końcu pociągu – wyjaśnił Kapek. Propozycja obejmuje także rozszerzony nadzór wideo i skrzynki alarmowe na platformach.

Niemiecki polityk jako przykład podał Japonię. Na większości linii w obszarach metropolitalnych tego azjatyckiego kraju w godzinach szczytu przewożone są wyłącznie kobiety. System wprowadzono około 20 lat temu, aby przeciwdziałać obmacywaniu kobiet w pociągach.

Podobne rozwiązania zastosowano w metrze w Kairze w Egipcie, w metrze w Rio de Janeiro w Brazylii, a także w sieciach kolejowych w Indiach, na Filipinach i w Indonezji.

W odpowiedzi na zapytanie Niemieckiej Agencji Prasowej berlińskie przedsiębiorstwo transportowe BVG stwierdziło, że istniejące środki bezpieczeństwa są wystarczające, a mianowicie przyciski alarmowe w wagonach, a także skrzynki informacyjne i policjanci na każdej stacji.

Prawicowy polityk Rolf Wiedenhaupt z Alternatywy dla Niemiec (AfD), piątej co do wielkości partii w parlamencie krajowym, nazwał ten pomysł “absurdalny.”

„Bezpieczeństwa nie tworzy się poprzez oddzielenie kategorii ofiar, ale poprzez konsekwentne działania przeciwko przestępcom i szybsze wydawanie wyroków skazujących” – stwierdził Wiedenhaupt, cytując „Der Spiegel”.

CZYTAJ WIĘCEJ:
113 niemieckich parlamentarzystów wzywa do wprowadzenia zakazu działalności głównej partii opozycyjnej

W osobnym artykule Bild przeprowadził wywiady z kobietami w różnym wieku, aby poznać ich opinię na temat propozycji. Wszyscy pochwalili pomysł i powiedzieli, że skorzystają z przedziału tylko dla kobiet. Większość przyznała, że ​​nie czuła się bezpiecznie w transporcie publicznym, a także była ofiarą niepożądanych zalotów, takich jak gapienie się lub obmacywanie. Jednakże jeden 83-letni respondent zadał pytanie „Jak to powinno być kontrolowane i czy mężczyźni będą się tego trzymać”.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo