Poniedziałek, 4 listopada 2024 – 04:21 WIB
Djakarta – 8. Prezydent Republiki Indonezji Prabowo Subianto jest zdeterminowany, aby utworzyć czysty rząd. Wielokrotnie przewodniczący generalny Partii Gerindra namawiał urzędników swojego gabinetu, aby stworzyli czysty rząd.
Przeczytaj także:
Khofifah popisuje się, że rząd prowincji Jawa Wschodnia zdobył 700 nagród podczas jego przywództwa
Ekspert prawa konstytucyjnego i działacz antykorupcyjny Zainal Arifin Mochtar ps. Mas Uceng wątpi w determinację Prabowa. Powodów, które sprawiają, że Urceng wątpi w Prabowo, jest kilka.
„Słuchajcie, myślę, że kiedy mówimy o obietnicach prezydenta, naprawdę czujemy się jak de javu. Tę samą obietnicę złożył Jokowi w 2014 roku, wkrótce po inauguracji” – powiedział Uceng w Wiadomości tvOne Evening News zacytowany WIWAT, w poniedziałek 4 listopada 2024 r.
Przeczytaj także:
W spotkaniu Prabowo-Jokowi w Solo wzięły udział dwie pary kandydatów w wyborach regionalnych
Wspomniał, że w 2019 roku po wyborze na RI-1 Jokowi również wygłosił przemówienie, w którym stwierdził, że nie ma żadnych obciążeń z przeszłości. W tym stanie Jokowi powiedział, że jest wolny od wszelkich obciążeń. „Po drugie, obiecał przeprowadzenie kampanii. Okazało się jednak, że nie ma tego, co obiecał” – powiedział Uceng.
Jego zdaniem determinację Prabowa należy przyjąć jako obietnicę. Podkreślił jednak, że trzeba się temu przyjrzeć szczegółowo, bo jest w nim wiele rzeczy.
Przeczytaj także:
Sala konferencyjna Prabowo-Jokowi w Angkringan Solo została wykorzystana do spotkania z Gibranem w 2023 roku
„Po pierwsze, są przesłanki, które umożliwiają Prabowo to zrobić” – stwierdził wykładowca prawa konstytucyjnego na Uniwersytecie Gadjah Mada (UGM).
Urceng zwrócił uwagę na przypadki korupcji, które miały miejsce od czasów reform do chwili obecnej i dotyczyły zamówień na towary i usługi itd. Jednak według niego, jeśli chce się widzieć największą korupcję, to tę, która powstaje na skutek konfliktu interesów.
„Na przykład konflikt interesów polega na tym, że jest on zarówno biznesmenem, jak i władcą. Prowadzi skorumpowaną politykę, która jest opłacalna dla jego świata biznesu” – powiedział Uceng.
„I to pytanie niepokoi nas, że jeśli spojrzymy na gabinet Pak Prabowo, to będziemy mogli powiedzieć, że jest on wolny od konfliktu interesów” – wyjaśnił.
Powiedział, że w rządzie Prabowa było kilku urzędników, u których w ciągu ostatnich 10 lat istniał konflikt interesów. „I bardzo możliwe jest kontynuowanie współpracy w przyszłości” – powiedział Uceng.
Ponadto stwierdził, że wykorzenienia korupcji nie wystarczą słowa. Należy jednak zwrócić uwagę na warunki wstępne, które umożliwiają podjęcie takiego wysiłku.
„Po drugie, jeśli wrócimy do rekord toru wykorzenienie korupcji, gdy te trzy instytucje będą działać skutecznie. „KPK, potem policja i prokuratura” – powiedział Uceng.
Uceng powiedział, że trudno byłoby mieć nadzieję, gdyby np. policja nadal przechodziła proces upolitycznienia i kontynuowania metod ustalonych za czasów Jokowi. Podobnie Prokuratura i Komisja Likwidacji Korupcji (KPK). „Tak samo jak prokuratura. Tymczasem Komisja ds. Likwidacji Korupcji jest bezpłodna” – stwierdził.
Stwierdził, że z instytucjonalnego punktu widzenia trudno wierzyć, że nastąpi przyspieszenie eliminacji korupcji.
„To właśnie sprawia, że trudno uwierzyć, że z instytucjonalnego punktu widzenia istnieje możliwość szybszego wykorzenienia korupcji. To właśnie chcę powiedzieć, ten drugi warunek jest nieco trudny” – powiedział Uceng.
Następnie, w związku z ujawnieniem kilkudziesięciu rzekomych przypadków korupcji na początku rządów Prabowa, udzielił krytycznych argumentów. Powiedział, że żadna sprawa nie została rozpatrzona tak szybko.
„Proces faktycznie trwał długo, ale na tym się zakończył. To, że ujawnienie informacji jest teraz w porządku”, powiedział Uceng.
Krytykował jednak, że trudno uwierzyć, że będzie to przełom w wykorzenieniu korupcji.
„Ale czy to na pewno świadczy o dobrej wierze, czy też jest to przełom? Właściwie trudno w to uwierzyć. Dlaczego? W policji i prokuraturze właściwie nie zaobserwowano żadnych zmian” – stwierdził Uceng.
Następna strona
Urceng zwrócił uwagę na przypadki korupcji, które miały miejsce od czasów reform do chwili obecnej i dotyczyły zamówień na towary i usługi itd. Jednak według niego, jeśli chce się widzieć największą korupcję, to tę, która powstaje na skutek konfliktu interesów.