W ponad połowie szkół publicznych PH brakuje wykwalifikowanych dyrektorów

LEKCJA DNIA Nauczycielka w szkole podstawowej General Roxas w Quezon City przygotowuje swoich uczniów do codziennych lekcji na zdjęciu wykonanym w lutym 2024 r. — INQUIRER file photo/Grig C. Montegrande

MANILA, Filipiny — Ponad 24 000 szkół publicznych w całym kraju działa bez wykwalifikowanych dyrektorów ze względu na niski wskaźnik zdawalności egzaminów potrzebnych na to stanowisko oraz politykę zatrudniania Departamentu Edukacji (DepEd), która jest obecnie uważana za przestarzałą.

Jest to jedno z najnowszych ustaleń Komisji ds. Edukacji Drugiego Kongresu (Edcom 2) wynikającej z jej bieżącej oceny sektora.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Najnowsze dane DepEd pokazują, że spośród 45 918 szkół publicznych w całym kraju tylko 20 718, czyli 45 procent, ma dyrektorów, którzy zdali egzaminy kwalifikujące na to stanowisko.

CZYTAĆ: EdCom II i przyszłość jakości nauczycieli

Niskie wskaźniki zdawalności

Co najmniej 5904 zdających nie uzyskało jeszcze awansu nawet po zdaniu Krajowych Egzaminów Kwalifikacyjnych dla Dyrektorów Szkół (NQESH) w latach 2021 i 2023.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

NQESH, zwany także testem dyrektorów, jest obowiązkowym egzaminem dla kandydatów na dyrektora i jego zastępców.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Jednak historycznie niski wskaźnik zdawalności egzaminów NQESH również wyjaśnia ten smutny obraz.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Tylko 36 procent i 26 procent zdających przeszło egzaminy odpowiednio w 2021 i 2023 roku.

W raporcie Edcom odnotowano również fatalny odsetek zdawalności w 2018 r. (0,68 proc.), 2017 r. (25 proc.) i 2016 r. (2 proc.).

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

– Nie panikujesz?

W latach 2019, 2020 i 2022 nie przyznano żadnego NQESH.

Najnowsze ustalenia Edcom ujawniły także skutki polityki z 1997 r., która ogranicza zatrudnianie dyrektorów na podstawie liczby personelu nauczycielskiego w szkole.

Członkowie Edcom wyrazili zaniepokojenie danymi liczbowymi podczas piątkowego przesłuchania z udziałem urzędników oświatowych i zainteresowanych stron.

„Poważnie brakuje nam dyrektorów. Nie panikujesz?” Przedstawiciel miasta Pasig i współprzewodniczący Edcom Roman Romulo powiedzieli urzędnikom DepEd, jak cytuje się w oświadczeniu Edcom opublikowanym w piątkowy wieczór.

Podsekretarz ds. edukacji Wilfredo Cabral powiedział, że agencja jest w trakcie rewizji parametrów ustalonych w 1997 r., zgodnie z którymi dyrektorzy mogą być mianowani wyłącznie w szkołach publicznych, w których pracuje co najmniej dziewięciu nauczycieli w przypadku szkół podstawowych i sześciu nauczycieli w szkołach średnich.

Zajęcia z mniejszą liczbą personelu nauczycielskiego są prowadzone wyłącznie przez „nauczycieli odpowiedzialnych”, którym, jak stwierdził Cabral, „często brakuje ustandaryzowanego szkolenia i wsparcia”.

Dodał, że te „standardy kadrowe w szkołach” obowiązują do dziś.

DepEd opracowuje obecnie nową politykę, która będzie zakładać, że na szkołę przypada jeden dyrektor, ale osiągnięcie takiego ideału będzie wymagało znacznych środków finansowych, powiedział Cabral.

„Obecnie finalizujemy prace nad nowymi standardami przy pomocy Edcom, ponieważ będzie to miało wpływ na budżet” – dodał.

Ponowne przydziały

Według senatora Sherwina Gatchaliana, przewodniczącego Edcom, inną polityką DepEd wymagającą przeglądu jest rozporządzenie departamentu nr 7 wydane w 1999 roku.

Zgodnie z DO dyrektorzy szkół są przenoszeni do innej szkoły co trzy do pięciu lat.

Wszelkie zmiany, które mają zostać wprowadzone w zasadach dotyczących dyrektorów, powinny uwzględniać ich wpływ na środowisko uczenia się uczniów, powiedział dyrektor wykonawczy Edcom, Karol Yee.

„Nasze własne konsultacje pokazują, że dyrektorzy szkół mają ogromny wpływ na zachowanie nauczycieli, pracę zespołową, satysfakcję z pracy i naukę uczniów” – stwierdziła Yee.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się pomyślnie.

„W wielu odwiedzonych przez nas szkołach było jasne, że jednym z głównych czynników poprawy jakości edukacji jest posiadanie dobrego dyrektora szkoły”.



Zrodlo