BACOLOD CITY — Władze prowincji Negros Occidental przestrzegły społeczeństwo, aby nie krzywdziło, nie łapało ani nie zabijało zagrożonych nietoperzy owocożernych, które prawdopodobnie zasiedliły drzewo baletowe w tej stolicy.
Joan Gerangaya, prowincjonalna urzędniczka ds. środowiska i zasobów naturalnych, powiedziała, że nie wie, skąd pochodzi ta kolonia licząca ponad 1000 latających lisów złotokoronowanych (Acerodon jubatus).
Jednak owoce rosnące w pobliżu drzewa w Purok Paglaum w Barangay 30 mogły przyciągnąć te krytycznie zagrożone gatunki nietoperzy – dodał. „W okolicy rosną drzewa mango, jabłoń gwiazdowa i lomboy (śliwka jawajska)” – powiedział Inquirerowi.
Jak dodał, mieszkańcy zauważyli przybycie nietoperzy w marcu tego roku.
Gerangaya powiedziała, że balet, na którym odpoczywa cała kolonia, znajduje się na terenie prywatnym.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
„Nietoperze prowadzą nocny tryb życia, a w dzień śpią. Ci, którzy zamieszkali przy Barangay 30, prawdopodobnie przyzwyczaili się do miejskiego hałasu” – dodał.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Gerangaya przypomniała społeczeństwu, aby nie przeszkadzali ani nie krzywdzili tych nietoperzy. Zgodnie z ustawą Republiki nr 9147 lub ustawą o ochronie i ochronie zasobów dzikiej przyrody łapanie, zabijanie lub krzywdzenie zagrożonych gatunków, takich jak nietoperze, jest nielegalne.
Zgodnie z tym prawem osobom naruszającym przepisy grozi kara pozbawienia wolności od czterech lat i jednego dnia do sześciu lat i/lub grzywna w wysokości od 50 000 do 500 000 P.
Endemiczny
Według Biura Zarządzania Różnorodnością Biologiczną Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych lisy złotokoronowane są gatunkiem endemicznym Filipin.
Nazywa się je również nietoperzami owocożernymi, a ich zwyczaje żywieniowe odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Jedząc owoce, rozprowadzają nasiona po całym lesie, przyczyniając się do ponownego zalesiania kraju – stwierdził.
PRZECZYTAJ: Camiguin uważa nietoperze wyspiarskie za atrakcje turystyczne
Jednak niszczenie siedlisk i presja łowiecka zagrażają przetrwaniu tego gatunku.
Lis latający złotokoronowany, którego przetrwanie jest zagrożone przez wylesianie i kłusownictwo, został sklasyfikowany jako gatunek zagrożony w Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.