W izraelskim ataku na libański Almat zginęły 23 osoby, w tym siedmioro dzieci

Według libańskiego Ministerstwa Zdrowia w niedzielnym izraelskim ataku powietrznym na libańską wioskę Almat zginęły co najmniej 23 osoby, w tym siedmioro dzieci, a kilka innych zostało rannych.

Wioska Almat, w której dominują szyici muzułmanie, w dystrykcie Jbeil, znajduje się około 30 km (19 mil) na północ od stolicy Bejrutu i znajduje się na obszarze w większości chrześcijańskim.

Wioska znajduje się poza tradycyjnymi bastionami Hezbollahu w południowym Bejrucie oraz południowym i wschodnim Libanie, który Izrael intensywnie bombardował od końca września w swojej wojnie przeciwko grupie wspieranej przez Iran.

„Izraelski atak wroga na Almat w dystrykcie Jbeil zabił 23 osoby, w tym siedmioro dzieci, co stanowi uaktualnioną, ale nie ostateczną liczbę ofiar” – podało ministerstwo zdrowia w niedzielnym oświadczeniu.

Podała również, że na miejscu wydobyto części ciała i trwa ich identyfikacja.

Donosząc z Bejrutu Imran Khan z Al Jazeery zauważył, że jest to dopiero drugi raz, kiedy ten obszar został zaatakowany od czasu nasilenia się walk Izraela z Hezbollahem.

Dodał, że w niedzielę w izraelskim ataku na Sydon w południowym Libanie zginęło trzech ratowników medycznych.

„Teraz jest bardzo jasne, że główny ciężar zniszczeń, które miały miejsce na południu lub w innych częściach Libanu, ponoszą cywile” – powiedział Khan.

Ministerstwo zdrowia poinformowało również, że trzy osoby zginęły, a dwie inne zostały ranne w izraelskim ataku, który odbył się późnym wieczorem w sobotę wieczorem w Maszgharze, w zachodniej części doliny Bekaa w Libanie. Tymczasem jedna osoba zginęła, a cztery inne zostały ranne w ataku na Sahmar, również w zachodniej części Bekaa, do którego doszło tej samej nocy.

Oficjalne media libańskie podały również, że izraelski atak uderzył w dom we wschodnim mieście Baalbek, który nie został poprzedzony nakazem przymusowego wysiedlenia wydanym przez siły izraelskie.

„Wrogie samoloty zaatakowały dom w dzielnicy al-Laqees” – podała libańska Narodowa Agencja Informacyjna.

Od 27 września izraelskie wojsko wydało kilka ostrzeżeń o ewakuacji, nakazując mieszkańcom opuszczenie swoich domów. Choć izraelskie wojsko twierdzi, że nakazy ewakuacji mają na celu ochronę ludności cywilnej Libanu, w rzeczywistości rozkazy ewakuacji nie zawsze są wydawane.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że podczas swoich ostatnich ataków uderzyło w infrastrukturę Hezbollahu w rejonach Tyru i Baalbek, w tym w bojowników, „mieszkania operacyjne” i magazyny broni.

W odwecie Hezbollah przeprowadził ataki rakietowe na siły izraelskie w mieście Szeba w południowym Libanie i osadzie HaGoshrim w północnym Izraelu. Do ataków doszło w niedzielny poranek.

Izrael walczy z Hezbollahem od października 2023 r., ale od końca września tego roku walka ta dramatycznie się nasiliła. Izrael zintensyfikował i rozszerzył swoją kampanię bombową, a Hezbollah nasilił codzienne ataki rakietowe i dronowe na Izrael.

Od rozpoczęcia wojny w Gazie co najmniej 3136 osób zginęło, a 13 979 zostało rannych w izraelskich atakach w Libanie.

Hezbollah oświadczył, że działa wspierając Hamas i solidaryzując się z ludnością Gazy, gdzie izraelska wojna nadal szaleje. W niedzielnym ataku sił izraelskich na obóz dla uchodźców Dżabalia w północnej Gazie zginęły 33 osoby, w tym 13 dzieci.

Wysiłki mające na celu osiągnięcie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem jak dotąd nie powiodły się, a obie walczące strony obwiniają się.

Katar, kraj, który odegrał kluczową rolę w prowadzeniu rozmów o rozejmie, powiedział w sobotę, że Doha zawiesi wysiłki mediacyjne między Hamasem a Izraelem do czasu, aż strony wykażą „chęć i powagę” zakończenia wojny w Gazie.

W międzyczasie, według saudyjskich mediów państwowych, przywódcy arabscy ​​i muzułmańscy zaczęli przybywać do Arabii Saudyjskiej na zaplanowany na poniedziałek szczyt, który skupi się na wojnach Izraela w Gazie i Libanie.

Według Saudyjskiej Agencji Prasowej oczekuje się, że uczestnicy „omówią ciągłą izraelską agresję na terytoria palestyńskie i Republikę Libańską oraz bieżący rozwój sytuacji w regionie”.

Zrodlo