Centrum Rozwoju Dziecka i Wczesnej Opieki Społecznej im Fundacja na rzecz osób cierpiących na zespół Downa Castellóna (CDIAT), wygłasza wykład dalej „Wpływ pierwszej wiadomości” personelowi medycznemu Szpital Vithas Castellón. Inicjatywa ta, będąca częścią działań porozumienia podpisanego przez obie organizacje w kwietniu, ma na celu wskazanie profesjonalistom, jak radzić sobie w tego typu sytuacjach i jak stanowić doskonałe wsparcie dla rodzin.
W momencie pojawienia się pierwszych wiadomości, kiedy rodzi się dziecko z zespołem Downa, rodzina staje w obliczu nieoczekiwanej sytuacji, w niektórych przypadkach wywołującej emocje, często przeradzające się w złość, strach, zwątpienie lub dezorientację. W tym sensie Edel Isertpsycholog z Centrum Rozwoju Dziecka i Wczesnej Opieki Fundacji na rzecz Zespołu Downa w Castellón, podkreśla znaczenie sposobu komunikowania diagnozy „Musimy wziąć pod uwagę, że przekazanie pierwszej wiadomości jest pierwszym aktem terapeutycznym i sposób, w jaki ją przekazujemy, będzie miał emocjonalny wpływ na rodziców, dlatego tak ważne jest, aby bardzo zadbać o ten moment”i dodaje „Polecam przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, zrobić ją spokojnie, bez pośpiechu, a kiedy zobaczymy dziecko, zatrzymać się, odetchnąć i przygotować się na to, co będziemy mówić i jak to zakomunikujemy”.
Pracownik służby zdrowia może przekazać tę wiadomość w czasie ciąży poprzez diagnostykę prenatalną lub po porodzie w drodze diagnozy klinicznej. Od tego momentu wszyscy profesjonaliści muszą być zaangażowani, muszą wiedzieć, jak wspierać, kierować i doradzać rodzinom. W tym sensie lekarz Maria José Canet Carrascopediatra Vithas Castellónkomentuje to „Jako profesjonalistce zawsze trudno jest stawić czoła złym wiadomościom czy nieoczekiwanemu, niepożądanemu zdarzeniu, w przypadku noworodka jest to szczególnie wrażliwe, ponieważ wiąże się z wieloma emocjami i oczekiwaniami”.
Z drugiej strony, Rocío Tenadyrektor pielęgniarstwa Vithas Castellón pamiętaj o tym „Ważne jest, aby prowadzić te rozmowy, ponieważ choć pracownicy służby zdrowia wiedzą, że w tej sprawie musimy działać w sposób szczególny, dobrze jest, aby pracownicy fundacji przypomnieli nam, jak powinniśmy postępować i przekazali nam pewne wytyczne, jak postępować naszej pracy, od pielęgniarek, asystentów i strażników. „Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dbanie o środowisko emocjonalne rodziców i członków rodziny”..
„Gratulacje, urodziłeś dziecko”.
Psycholog fundacji, Edel Isertzaleca, aby pierwszym wyrażeniem, które należy przekazać rodzicom, było pogratulowanie im, „Ważne jest, aby używać jasnego i prostego języka, możesz im powiedzieć – gratulacje, urodziłaś dziecko – i dodać – jesteśmy tutaj, aby się tobą zaopiekować i pomóc ci we wszystkim, czego potrzebujesz. Chciałabym też porozmawiać z Tobą o czymś ważnym, Twoje dziecko ma zespół Downa.”. Specjalista pamięta, że następną rzeczą jest wysłuchanie rodziców, dostrzeżenie tego, co powinni wiedzieć i zapewnienie im przestrzeni i możliwości wyrażenia swoich uczuć.
Wśród innych zaleceń CDIAT Fundacji na rzecz Zespołu Downa zaleca się, aby przekazywanie pierwszych wiadomości odbywało się w cichym, wygodnym miejscu, bez zakłóceń, a także staranie się, aby oboje byli obecni w tym momencie, razem , a jeśli nie, można poprosić członka rodziny, aby towarzyszył Ci w celu zapewnienia wsparcia emocjonalnego. Specjalista radzi natomiast poczekać i uszanować każdą reakcję rodziców lub członków rodziny, unikać podawania listy zaburzeń z nimi związanych, podawać aktualne informacje, nie wzbudzać realnych nadziei, okazywać szacunek, odpowiadać na wszystkie pytania i dbać o język niewerbalny .