Długo oczekiwane dzieło amerykańskiego niezależnego reżysera Alexa Rossa Perry’ego wideoniebo, świętując sklepy wideo w hollywoodzkim kinie, będzie miał światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie.
Film, nad którym prace trwały ponad dekadę, depcze po piętach Chodnikiktóry zadebiutował w tym roku w Wenecji, a po festiwalowych hitach takich jak m.in Słuchaj Filipie I Jej zapach.
The Wideoniebo światową premierę ogłosił Rotterdam w ramach jednego z czterech wątków Focusa w 54. edycji, trwającej od 30 stycznia do 9 lutego 2025 roku.
Film zostanie zaprezentowany w ramach serii Focus zatytułowanej „Trzymaj wideo w dłoni”, celebrującej ducha wspólnoty kultury VHS.
Inne prace znajdujące się w tej selekcji to m.in. Gyz’s, reżysera z Rotterdamu Biblioteka wideo Marco, dochodzenie w sprawie historii lokalnych sklepów wideo i powiązanych działań audiowizualnych, takich jak telewizja społeczna.
W programie także indyjski dokument Łuk wideo (2011) i najnowsze dzieło Davida Cronenberga Całuny (2024), a także projekty interaktywne zapraszające mieszkańców Rotterdamu do dzielenia się swoimi osobistymi historiami na domowym wideo, tworząc wspólne wrażenia kinowe.
Dwa pozostałe nurty Focusu to retrospektywy poświęcone odpowiednio twórczości chorwacko-niemieckiej dokumentalistki Katji Raganelli i ukraińskiego autora Sergija Masloboishchykowa.
Odbędzie się także fokus tematyczny nawiązujący do 70. rocznicy konferencji w Bandung w Indonezji w 1955 r., która była pierwszą konferencją azjatycko-afrykańską na dużą skalę i zjednoczyła 29 krajów, z których wiele dopiero niedawno uzyskało niepodległość.
„Dzięki tym czterem programom IFFR 2025 stanowi wyjątkową platformę, na której kunszt filmowy spotyka się z dyskursem społeczno-politycznym i refleksją kulturową” – powiedziała dyrektor IFFR Vanja Kaludjercic.
Skupiając się na urodzonej w Chorwacji niemieckiej dokumentalistce Raganelli, rzucimy światło na jej obszerny dorobek w telewizji publicznej, badający historię kobiet w kręceniu filmów, często jednak emitowany tylko raz.
Podczas retrospektywy zostaną pokazane jej portrety reżyserek, w tym Margery Wilson, Valie Export, Delpine Seyrig, Agnès Varda, Márta Mészáros, a także pionierek, takich jak Alice Guy-Blaché i Lotte Reiniger, wraz z tytułami uzupełniającymi autorstwa samych filmowców.
W ramach retrospektywy Masloboishchykova odbędzie się międzynarodowa premiera jego najnowszego dzieła pt. Dlaczego? (2023). Filmy reżysera, zarówno fabularne, jak i dokumentalne, ukazują ewolucję Ukrainy, począwszy od protestów na Majdanie po kronikę trwającej rosyjskiej inwazji
W ramach retrospektywy reżyser powróci do IFFR trzydzieści lat po tym, jak wziął udział w realizacji swojego debiutanckiego filmu fabularnego pt. Josephine, piosenkarka i ludzie myszy (1994), który będzie pokazywany w programie obok tytułów m.in Własny głos (2016).
W ramach części tematycznej konferencji w Bandung zostanie wyświetlony wybór filmów prezentowanych na krótkotrwałym Festiwalu Filmów Afroazjatyckich – zorganizowanym trzykrotnie w Taszkiencie (1958), Kairze (1960) i Dżakarcie (1964) – który powstał w wyniku spotkania w Indonezja.
IFFR stwierdziło, że eksploracja tematyczna wzmocniła jej zaangażowanie w „odkrywanie historii skolonizowanych i wywłaszczonych, przy jednoczesnym świętowaniu wkładu kulturalnego Indonezji, narodu ściśle związanego z różnorodnym dziedzictwem Rotterdamu”.