MANILA, Filipiny – Dwóch członków parlamentu Bangsamoro nalegało na przyjęcie w izbie prawodawczej uchwały zatwierdzającej program zarządzania bronią strzelecką i lekką (BSiL) w celu promowania pokoju w regionie.
BSiL to plan działania Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych stworzony we współpracy ze Wspólnym Komitetem Normalizacyjnym pomiędzy rządem Filipin a Islamskim Frontem Wyzwolenia Moro.
W środowym oświadczeniu poseł do parlamentu (MP) Amir Mawallil uzasadnił uchwałę, którą napisał wraz z posłem Rasolem Mitmugiem Jr.: „Niewłaściwe użycie i niekontrolowane rozprzestrzenianie broni strzeleckiej i lekkiej zagraża nie tylko bezpieczeństwu publicznemu, ale także naszym celom rozwojowym”.
„Ten program, obejmujący dobrowolne oddawanie broni i regulacje dotyczące broni palnej, stanowi proaktywny krok w kierunku tworzenia bezpieczniejszego środowiska dla wszystkich społeczności Bangsamoro” – dodał Mawallil.
W październiku 2023 r. rząd Bangsamoro i doradcy pokojowi uruchomili program pomocy na rzecz bezpieczeństwa, pokoju, integracji i odbudowy na rzecz poprawy bezpieczeństwa ludzi w zakresie BSiL, aby ograniczyć przemoc związaną z bronią palną i pobudzić wzrost społeczno-gospodarczy.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
W proponowanej rezolucji wzywa się do wprowadzenia programu BSiL w celu uregulowania kwestii broni palnej w drodze dobrowolnego wydawania broni, jej rejestracji i znakowania.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
PNP: W VisMin trwa audyt licencjonowanej broni palnej
Zapewnia także „skoncentrowane na społeczności” wsparcie społeczno-gospodarcze, takie jak maszyny rolnicze, obiekty pożniwne, systemy wodociągowe, spółdzielnie, latarnie uliczne zasilane energią słoneczną, podstawowe usługi zdrowotne i „programy deradykalizacji”.
Główni autorzy Mawallil i Mitmug złożyli uchwałę 12 listopada ubiegłego roku.
CZYTAĆ: PNP wyjaśnia ogólnokrajowy audyt licencjonowanej broni palnej przed wyborami w 2025 r
W swoim oświadczeniu Mawalli stwierdził: „Zajęcie się pierwotnymi przyczynami przemocy zbrojnej wykracza poza samą konfiskatę broni palnej”.
„Zapewniając wsparcie, takie jak programy środków do życia i infrastrukturę, stwarzamy możliwości jednostkom odbudowania swojego życia, a społecznościom możliwość rozwoju bez strachu. Dlatego potrzebujemy kompleksowej współpracy pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami” – dodał.