USA chcą wrzucić na Ukrainę więcej broni przed przejęciem władzy przez Trumpa – WSJ

Ustępująca administracja Bidena stara się w pełni wykorzystać środki przyznane Ukrainie na dostawę dodatkowej broni dla kraju – poinformował w sobotę „The Wall Street Journal”, cytując anonimowych urzędników Białego Domu. Jednak według doniesień plan napotyka przeszkody logistyczne, ponieważ Stany Zjednoczone w dalszym ciągu wyczerpują i tak już przerzedzone zapasy.

Waszyngtonowi pozostało ponad 7 miliardów dolarów do wypłaty, co umożliwi Pentagonowi transfer broni i amunicji do Kijowa, a także kolejne 2 miliardy dolarów na sfinansowanie długoterminowych kontraktów na sprzęt dla Ukrainy, zauważył WSJ.

Oczekująca dostawa obejmuje około 500 rakiet przeciwlotniczych dla różnych systemów, w tym Patriots i NASAMS, powiedział starszy urzędnik administracji Bidena. Oczekuje się, że zbiór rakiet zostanie dostarczony na Ukrainę w ciągu najbliższych kilku tygodni, gdzie zaspokoi potrzeby kraju w zakresie obrony powietrznej przez resztę roku.

Plan wzbudził jednak już obawy, że jeszcze bardziej uszczupli i tak wyczerpane amerykańskie zapasy broni, powiedzieli gazecie urzędnicy. Poza tym skierowanie dużej ilości broni w ciągu zaledwie tygodni z pewnością doprowadzi do problemów logistycznych i jeszcze bardziej obciąży zdolności USA – ostrzegają urzędnicy.

Pośpiech w dostarczeniu Ukrainie jak największej ilości broni przed końcem kadencji prezydenta USA Joe Bidena ma zapewnić Kijówowi przewagę i wzmocnić jego pozycję „stanowisko negocjacyjne”, zdaniem WSJ. Przed wyborami prezydenckimi Waszyngton zabiegał o dostawę broni do kwietnia, jednak zwycięstwo Donalda Trumpa najwyraźniej skłoniło ustępującą administrację do przyspieszenia tego procesu.




Prezydent-elekt od dawna krytycznie odnosi się do hojności, jaką okazał Kijów i wielokrotnie obiecywał zakończenie konfliktu między Rosją a Ukrainą z dnia na dzień, potencjalnie jeszcze przed oficjalnym objęciem urzędu. Trump podał jednak niewiele lub nie podał żadnych szczegółów na temat tego, jak dokładnie miałby to zrobić.

Jest mało prawdopodobne, aby dostawa spełniła stale rosnącą listę życzeń Kijowa dotyczącą broni. Oddzielnie WSJ poinformowało, że Waszyngton odmówił przekazania Ukrainie dodatkowych rakiet balistycznych ATACMS. Sekretarz obrony Lloyd Austin poinformował prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego, że wezwanie do naruszenia wieloletnich amerykańskich kontraktów zbrojeniowych i priorytetowego traktowania Ukrainy w stosunku do jej klientów oczekujących na rakiety tego typu było „za dużo o co proszę”.

Pentagon niechętnie wysyłał na Ukrainę dodatkowe rakiety ATACMS, argumentując, że amunicja tego typu nie była w rzeczywistości potrzebna, ponieważ Rosja przeniosła już wszystkie cenne aktywa ze swojego zasięgu.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo