Uprawy opium w Afganistanie odradzają się po ucisku talibów

Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych, sadzenie maku pozostaje znacznie poniżej poziomu sprzed wprowadzenia zakazu, pomimo wzrostu o 19 procent rok do roku.

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych uprawa maku lekarskiego w Afganistanie wzrosła w 2024 r. pomimo zakazu nałożonego przez talibów.

Jak wynika z raportu opublikowanego w środę przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), uprawy wzrosły w tym roku o około 19 procent.

Pomimo wzrostu uprawa maku lekarskiego – źródła surowca do produkcji większości światowej heroiny – pozostaje znacznie poniżej poziomu osiągniętego przed represjami talibów w 2022 r.

Tegoroczna powierzchnia upraw wyniosła zaledwie 12 800 hektarów (31 629 akrów), co stanowi gwałtowny spadek w porównaniu z 232 000 hektarów (573 284 akrów) uprawianych przed wprowadzeniem zakazu.

Według UNODC zakaz uprawy narkotyków wprowadzony w kwietniu 2022 r. spowodował spadek upraw opium o 95% do 2023 r.

„To ważny kolejny dowód na to, że uprawy opium rzeczywiście zostały ograniczone, co zostanie przyjęte z zadowoleniem przez sąsiadów Afganistanu, region i świat” – powiedziała Roza Otunbayeva, specjalna przedstawicielka sekretarza generalnego i szefowa Misji Wsparcia ONZ w Afganistanie .

W raporcie zauważono również, że uprawy przeniosły się z tradycyjnego południowo-zachodniego centrum do północno-wschodnich prowincji, gdzie w 2024 r. odbyło się 59% upraw.

W 2023 r. uprawy w tych prowincjach wzrosły o 381 procent, szczególnie w Badakhshan, który odpowiadał za większość produkcji opium w regionie.

Zrównoważony

W raporcie zauważono również, że zakaz doprowadził do gwałtownego wzrostu cen opium, co oznacza, że ​​uprawa maku pozostaje kuszącą perspektywą dla borykających się z problemem Afgańczyków.

Ceny ustabilizowały się na poziomie około 730 dolarów za kg, w porównaniu ze średnią przed wprowadzeniem zakazu wynoszącą około 100 dolarów i znacznie powyżej „20-letniego szczytu” wynoszącego 408 dolarów odnotowanego w sierpniu 2023 r.

Otunbayeva podkreśliła, że ​​należy wspierać społeczności wiejskie pozbawione kluczowego źródła dochodu, jakim jest mak lekarski.

„Desperacko potrzebują międzynarodowego wsparcia, jeśli chcemy, aby ta transformacja była trwała” – stwierdziła.

Wielu rolników w Afganistanie, jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, ucierpiało finansowo wskutek zakazu i nie byli w stanie czerpać takich samych zysków z upraw alternatywnych.

Według Międzynarodowej Grupy Kryzysowej, która twierdzi, że należy skoncentrować się na tworzeniu miejsc pracy w sektorach pozarolniczych, nawet legalne uprawy są jedynie rozwiązaniem krótkoterminowym.

W maju w wyniku starć między rolnikami a brygadami wysłanymi w celu zniszczenia ich pól maku zginęło kilka osób w Badakhshan, górzystym obszarze obejmującym odcinek Hindukuszu i stosunkowo krótką granicę Afganistanu z Chinami.

„Ponieważ uprawy opium w Afganistanie utrzymują się na niskim poziomie, mamy możliwość i obowiązek wspierać afgańskich rolników w rozwijaniu zrównoważonych źródeł dochodu, wolnych od nielegalnych rynków” – powiedziała dyrektor UNODC Ghada Waly.

Zrodlo