Twórca JoJo’s Bizarre Adventure, Hirohiko Araki, podobno ostrzegł przed złem sztuki generowanej przez sztuczną inteligencję po tym, jak prawie potknął się o niesamowite odtworzenie własnej mangi.
W nowej książce Hirohiko Araki’s New Manga Techniques: How to Create a Villain (w tłumaczeniu na Wiki JoJo poniżej) artysta manga wyraża zaniepokojenie wpływem, jaki podróbki generowane przez sztuczną inteligencję będą miały na przemysł mangowy.
Araki opowiada, że niedawno natknął się na rysunek, który uważał za swój, dopóki nie dowiedział się, że w rzeczywistości to sztuczna inteligencja. Pomimo dodania do rysunków subtelnych i osobistych elementów, aby uczynić je naprawdę własnymi, prace, na które natknął się, zdołały uwzględnić to wszystko. Następnie Araki wskazuje na swoje podejście do rzęs, mówiąc, że nie można odróżnić podróbki sztucznej inteligencji od jego własnej.
Chociaż Araki uważa, że byłby w stanie stwierdzić, czy rysunek jest jego, czy nie, czy jest wystarczająco nowy, byłoby to znacznie trudniejsze, gdyby był to coś znacznie starszego. W miarę rozwoju sztucznej inteligencji będzie to coraz trudniejsze.
Hirohiko Araki o złu sztuki AI w dzisiejszym „świecie oszustów”. Martwi się wpływem, jaki podróbki generowane przez sztuczną inteligencję będą miały na mangę. Niedawno zobaczył obraz sztucznej inteligencji i był zszokowany jego podobieństwem do jego stylu artystycznego. – Nowe techniki mangi Hirohiko Arakiego (15 listopada 2024 r.) pic.twitter.com/NVNc2lUzXR16 listopada 2024 r
„Sztuka odzwierciedla czasy, a manga jest tego jednym z przykładów” – podobno mówi. „Widzenie świata oszustów pojawiającego się w mandze może równie dobrze oznaczać, że zmierzamy do przyszłego świata zdominowanego przez oszustów. Ten rodzaj„ zła ”w dzisiejszych czasach niewątpliwie będzie miał wpływ na mangę w przyszłości”.
Co więc z tym zrobić? Aby walczyć z podróbkami generowanymi przez sztuczną inteligencję, które można pomylić z prawdziwą transakcją, Araki sugeruje, że jedynym sposobem regulacji może być prawo. Można jednak łatwo wprowadzić przepisy faworyzujące „oszustów” nad twórcami. Pozostaje jeszcze kwestia, że niektórzy artyści mangi „niedbale” zarządzają swoimi prawami autorskimi i chronią je.
Biorąc pod uwagę przyszłość, której boi się Araki, widać, dlaczego może się martwić. Postęp w sztucznej inteligencji może przynieść korzyści w zakresie wykonywania przyziemnych zadań na przykład niektórym twórcom gier, choć wiąże się również z ryzykiem odebrania pracy twórcom, takim jak artyści i aktorzy. Niepokój, który już doprowadził do strajku w branży gier wideo i filmu. Problemy, na jakie napotykają, różnią się w zależności od branży, chociaż branża mangowa najwyraźniej ma wiele własnych problemów do przeżucia.
Oto najlepsza manga dzieła, które możesz przeczytać już teraz i, miejmy nadzieję, na zawsze wolne od sztucznej inteligencji.