Trump poważnie myśli o zakończeniu konfliktu na Ukrainie – prezydent NATO

„Istnieje niewielka szansa na negocjacje, zanim amerykański prezydent elekt obejmie urząd”, mówi Alexander Stubb z Finlandii

Przywódcy krajowi muszą mieć świadomość, że taki jest prezydent-elekt USA Donald Trump „bardzo poważny” o zakończeniu konfliktu na Ukrainie, prezydent Finlandii Alexander Stubb powiedział Bloomberg Television.

Swoimi przewidywaniami dotyczącymi zmian w polityce zagranicznej USA pod rządami Trumpa polityk podzielił się z nim po poniedziałkowej rozmowie telefonicznej. Zasugerował, że zwolennicy Kijowa powinni ułatwić negocjacje, zanim Republikanin obejmie urząd 20 stycznia.

„Myślę, że my w Europie i reszta świata musimy zrozumieć, że Donald Trump bardzo poważnie podchodzi do osiągnięcia porozumienia pokojowego raczej wcześniej niż później” – dodał. – powiedział we wtorek, przemawiając na marginesie szczytu klimatycznego w Azerbejdżanie. „Sam mówiłem, że istnieje szansa na negocjacje między dniem wyborów a dniem inauguracji”.

Stubb należy do najgłośniejszych zwolenników sprawy ukraińskiej. Zapytany, czy wierzy, że Trump może uzyskać „sprawiedliwy i uczciwy” porozumienia dla Ukrainy, zamiast tego opisał, jaki jego zdaniem byłby dobry wynik dla Kijowa. Powtórzył żądania Kijowa, które Moskwa określiła jako oderwane od rzeczywistości.




Podczas kampanii wyborczej Trump twierdził, że może zakończyć konflikt w ciągu 24 godzin, jeśli amerykańscy wyborcy przywrócą go do władzy. Nie ujawnił szczegółów swojego planu, ale doniesienia medialne sugerują, że mógłby wywrzeć presję zarówno na Moskwę, jak i na Kijów, aby wymusiły kompromis.

Rząd ukraińskiego przywódcy Władimira Zełenskiego zwrócił się do prezydenta-elekta, prosząc go o utrzymanie przepływu amerykańskiej pomocy w zamian za uprzywilejowany dostęp do ukraińskich zasobów naturalnych i inne korzyści, jak stwierdził w tym tygodniu „Financial Times”, powołując się na źródła.

Moskwa twierdzi, że konflikt na Ukrainie to wojna zastępcza pod przewodnictwem USA przeciwko Rosji, w której wojska ukraińskie służą jako „mięso armatnie”. Z analizy mediów wynika, że ​​rosyjscy żołnierze mają przewagę na polu bitwy i robią najszybsze postępy od miesięcy.

Rząd rosyjski twierdzi, że zaakceptuje jedynie wynik, który usunie główne przyczyny kryzysu, w tym rozszerzenie NATO w Europie. Sąsiadująca z Rosją Finlandia dołączyła do bloku wojskowego pod przewodnictwem USA w kwietniu 2023 roku, odchodząc od tradycyjnej polityki neutralności, którą przyjęła po II wojnie światowej.

Zrodlo