Nie ulega wątpliwości zdolność radia do dalekiego zasięgu i przesyłania informacji. Studenci kl IES Perdouro de Burela z projektem Radio Saude.
We współpracy z lokalnymi służbami zdrowia i za pośrednictwem Projekt Neo IES, stworzyły miesięczną przestrzeń poświęconą zdrowiu.
Ten program ma specjalistów z różnych dziedzin i stara się przekazać rzeczywistość zdrowotną La Mariñaa także dobre rady, jak poprawić nasze zdrowie.
Pierwsza z przestrzeni rozpoczęła się pod koniec października i dotyczyła m.in. problemów związanych z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Studenci-mówcy, Sara Villarquide, Hugo Fernández i Iago Rodríguez, uznają złożoność tematów ale podkreślają także znaczenie ich rozpowszechniania, szczególnie wśród rówieśników.
Jak wyjaśnia koordynator Radio Saúde, Vanesa Vilaverdedotyczą wszystkich aspektów i organizacji zdrowotnych w środowisku, „takich jak ośrodek zdrowia, sam szpital, który jest punktem odniesienia dla całego regionu A Mariña, wczesna opieka, narkomania, wszystkie organizacje działające wokół sektora zdrowia”.
Na listopad planują mówić o przemocy ze względu na płeć, ale nie zabraknie pożywienia oraz inne sprawy istotne dla zdrowia ogółu.
Ten program jest częścią strategia promocji zdrowia i profilaktyki promowana przez Radę Miasta Burela.
Przestrzeń Radia Saúde jest nie tylko użyteczna dla słuchacza, twórców, Studenci-dziennikarze są zadowoleni i przy okazji doskonalą swoją ekspresję ustną. Wyjaśnia to koordynatorka Projektu Radiowego Neo SchoolMiruca Parga, „Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach i jest to bardzo dobre narzędzie do doskonalenia wypowiedzi ustnej, czyli języka mówionego, który jest równie ważny jak język pisany”.