Starożytny napis sprzed 2600 lat w Turcji w końcu odszyfrowany: oto, co to znaczy?

Według badań profesora Marka Munna z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii rozszyfrowano liczący 2600 lat napis wyryty na pomniku w Turcji, znanym jako Arslan Kaya, czyli „lwia skała”. Ta starożytna rzeźba, która uległa znacznym zniszczeniom w wyniku wietrzenia i grabieży, zawiera odniesienia do Materan, bogini czczonej przez Frygów, starożytnej cywilizacji, która kwitła w regionie między 1200 a 600 rokiem p.n.e. Materan, często nazywana po prostu „Matką”, została centralny dla wierzeń frygijskich.

Szczegóły pomnika i znaczenie historyczne

Pomnik Arslana Kaya ozdobiony jest wizerunkami lwów i sfinksów, które w kulturze frygijskiej były symbolami siły i ochrony. Imię Materan, rozszyfrowane dzięki dokładnej analizie zniszczonego napisu, pojawia się obok przedstawienia bogini. Materan był później czczony przez inne kultury, znany jako „Matka Bogów” przez Greków i jako „Magna Mater” lub „Wielka Matka” przez Rzymian.

W momencie powstania inskrypcji region znajdował się pod wpływem królestwa lidyjskiego, które również darzyło dużym szacunkiem Materan. Inskrypcja, prawdopodobnie będąca częścią dłuższego tekstu, mogła szczegółowo opisywać osobę zlecającą i wyjaśniać znaczenie bogini.

Wyzwania w rozszyfrowaniu napisu

Tekst jest przedmiotem debaty naukowej od ponad wieku. Munn wykorzystał szczegółowe fotografie i materiały historyczne dokumentacja poskładać jego znaczenie, zauważając, że optymalne oświetlenie w dniu 25 kwietnia 2024 r. odegrało kluczową rolę w uchwyceniu szczegółów pomnika.

Rostyslav Oreshko, wykładowca Praktycznej Szkoły Studiów Zaawansowanych we Francji, powiedział LiveScience, że praca Munna potwierdza wcześniejsze odczyty z XIX wieku, które identyfikowały nazwę Materan. Mimo to Oreshko podkreślił, że badanie raczej utrwala dotychczasowe interpretacje niż oferuje zupełnie nowe spostrzeżenia.

Odszyfrowany napis rzuca światło na nieprzemijające znaczenie kulturowe Materanu i podkreśla wpływ Frygów na późniejsze cywilizacje.

Zrodlo