Pierwsza w historii Światowa Konferencja Ministerialna w sprawie położenia kresu przemocy wobec dzieci, która odbędzie się w tym tygodniu w Bogocie w Kolumbii, stanowi dla rządów niepowtarzalną okazję do inwestowania w naszą wspólną przyszłość.
Każdego dnia wiele milionów dzieci na całym świecie doświadcza przemocy w swoich domach i społecznościach, szkołach i obszarach dotkniętych konfliktami. To nie musi tak być. Każde dziecko ma prawo do życia w świecie, w którym jest szanowane, chronione i bezpieczne, a naszym obowiązkiem jest urzeczywistnienie tego.
Jako współgospodarze pierwszego w historii Światowa konferencja ministerialna w sprawie położenia kresu przemocy wobec dziecinalegamy, aby przywódcy wyobrazili sobie, a następnie działali, mając pewność, że osiągnięcie tego celu zrównoważonego rozwoju jest nie tylko kwestią aspiracji, ale także wykonalności.
Poprzez Agendę 2030 przywódcy zobowiązali się do stworzenia świata, w którym każde dziecko dorasta wolne od przemocy. Zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka rządy wyznaczają pierwsze globalne cele mające na celu położenie kresu wszelkim formom przemocy wobec dzieci. Jeśli nie przyspieszymy szybko postępu, nie uda nam się osiągnąć tych celów i zawiedziemy dzieci na całym świecie.
Każdego roku ponad połowa dzieci na świecie – ponad miliard chłopców i dziewcząt – staje się ofiarą przemocy – to statystyki, które świadczą o naszej zbiorowej porażce w ochronie naszych najsłabszych obywateli. Przemoc ta objawia się w wielu formach. Mocne uderzenie w twarz w domu lub w szkole. Zabójcza broń na ulicach. Przemoc ze strony krewnego w kręgu zaufania. Grad kul i bomb z czasów wojny. Cykl zaniedbań. Fala nadużyć w Internecie.
Konsekwencje trwają przez całe życie i obejmują pokolenia. Istnieje dramatyczna korelacja pomiędzy doświadczeniem przemocy w dzieciństwie a podwyższonym ryzykiem chorób psychicznych, chorób i problemów społecznych. Dzieci dotknięte przemocą w domu są znacznie bardziej narażone na niemal każdą inną formę przemocy i wyzysku, w tym w Internecie.
Niezwykle istotne jest uznanie, że przemoc, której doświadcza dziś miliard dzieci, w przyszłości zagrozi zdrowiu, dobrobytowi i stabilności naszych społeczeństw. Przemoc ta pociąga za sobą katastrofalne koszty społeczne i gospodarcze, niwecząc wszelkie inwestycje poczynione w edukację dzieci, zdrowie psychiczne i dobrostan fizyczny.
Nie ma drogi do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju bez znaczącego ograniczenia przemocy, której doświadcza co roku więcej niż jedno na dwoje dzieci.
Dobra wiadomość jest taka, że wiemy, co działa. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które rozumie, jak można zapobiegać przemocy wobec dzieci, i mamy obowiązek działać – od promowania pozytywnego rodzicielstwa i przerywania kręgu przemocy w rodzinie, po zapewnienie bezpiecznych warunków nauki w szkołach i wyposażenie pracowników pierwszej linii do ochrony dzieci w sytuacjach wysokiego ryzyka. W naszym coraz bardziej internetowym świecie ochronę można zapewnić od samego początku i zgodnie z projektem. Dla każdego rządu istnieje plan opłacalnych rozwiązań, który można dostosować do kontekstu krajowego.
Ma to znaczenie, ponieważ skuteczne zastosowanie sprawdzonych strategii przynosi skutek. Kraje we wszystkich regionach i na wszystkich poziomach dochodów osiągnęły znaczną i trwałą redukcję przemocy – aż do 50 procent w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Długoterminowa profilaktyka jest skuteczniejsza i tańsza niż leczenie następstw traumy.
Jednakże możliwości – i odpowiedzialność – zapewnienia bezpieczeństwa każdemu dziecku pozostają niewykorzystane. Postęp był niespójny, a reakcja polityczna nie odpowiadała skali wyzwania.
Na horyzoncie pojawia się szansa na transformacyjne zmiany. W tym tygodniu rządy Kolumbii i Szwecji we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia, UNICEF i specjalnym przedstawicielem Sekretarza Generalnego ONZ ds. przemocy wobec dzieci będą gospodarzami pierwszej Światowej Konferencji Ministerialnej w sprawie położenia kresu przemocy wobec dzieci w Bogocie w Kolumbii. To historyczne wydarzenie zgromadzi ponad 130 rządów, 90 ministrów oraz sojuszników zajmujących się dziećmi, młodzieżą, osobami ocalałymi, środowiskami akademickimi i filantropijnymi, aby wprowadzić transformacyjną zmianę.
Nadszedł czas na zdecydowane działania, które przyniosą przełomowe rezultaty dla miliarda dzieci dotkniętych przemocą każdego roku. Musimy nadać priorytet finansowaniu i wdrażaniu rozwiązań opartych na dowodach. Musimy zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i widoczność w ich domach, społecznościach, szkołach i Internecie, a także dołożyć wszelkich starań, aby każde dziecko będące ofiarą przemocy miało dostęp do potrzebnych mu usług wsparcia.
Stoimy przed wyborem. Jak Nelson Mandela stwierdził 20 lat temu podczas publikacji pierwszego raportu na temat przemocy wobec dzieci: „Bezpieczeństwo i ochrona nie zdarzają się ot tak; są one wynikiem zbiorowego konsensusu i inwestycji”.
Pod wieloma względami decyzja jest najłatwiejsza do podjęcia – zapewnić każdemu dziecku ochronę i zainwestować w naszą przyszłość. Wymaga to jednak przywództwa – odważnego działania proporcjonalnego do skali wyzwania. Konferencja odbywająca się w tym tygodniu to moment, w którym każdy rząd potwierdzi, że ochrona dzieci przed przemocą jest ich priorytetem.
Poglądy wyrażone w tym artykule są poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko redakcyjne Al Jazeery.