10 listopada podczas wystąpienia w programie CNN o stanie Unii senator Stanów Zjednoczonych z Vermont Bernie Sanders odrzucił pytanie gospodarza Dany Bash dotyczące tego, czy słabe wyniki Demokratów w wyborach w 2024 r. wynikają z wysyłania komunikatów na temat polityki.
„To nie jest przesyłanie wiadomości, Dana” – powiedział Sanders. Powiedział, że od dziesięcioleci gospodarka jest słaba dla przeciętnego Amerykanina.
„Należy to umieścić w ogólnym kontekście, w którym, jeśli można w to uwierzyć, w ciągu ostatnich 50 lat tygodniowe płace obliczone na podstawie inflacji są obecnie niższe niż 50 lat temu, co stanowi masowy transfer bogactwa z 90 procent do górnego 1 procent” – powiedział.
Jest to jednak wyselekcjonowana statystyka. Większość danych pokazuje, że płace w USA wzrosły powyżej stopy inflacji w porównaniu z sytuacją sprzed pięćdziesięciu lat.
Miara najczęściej stosowana przez ekonomistów do określenia wynagrodzeń skorygowanych o inflację, którą nazywają „płacami realnymi”, to „mediana zwykłych tygodniowych zarobków” dla pracowników pełnoetatowych w wieku 16 lat i starszych. Jeśli płaca według tej miary jest obecnie wyższa niż 50 lat temu, oznacza to, że w tym okresie płace dotrzymywały kroku cenom lub je przewyższały. Jeśli płaca w tym mierniku jest niższa niż 50 lat temu, płace pozostają w tyle za wzrostem inflacji.
Co więc pokazują liczby dotyczące „wynagrodzeń realnych”? Pokazują, że płace przewyższają inflację o skumulowane 10,7 procent w ciągu 50 lat, począwszy od ich poziomu w pierwszym kwartale 1979 r., czyli najwcześniejszych dostępnych danych. (To prawie 46 lat temu.)
Płace skorygowane o inflację wzrosły w ciągu ostatnich 50 lat, ale nie dramatycznie
Nie jest to dramatyczny wzrost; przekłada się to na wzrost wynagrodzeń o mniej więcej dwie dziesiąte procenta szybciej niż inflacja rocznie. Dane te pokazują jednak, że płace wzrosły powyżej poziomu inflacji.
Ekonomiści zalecają ignorowanie gwałtownych wzrostów danych o płacach w czasach Covid-19; nie wynikają one ze wzrostu płac, ale ze zjawiska zwalniania pracowników o niższych zarobkach w branżach takich jak hotelarstwo podczas pandemii. To pozostawiło na rynku pracy pracowników o wyższych zarobkach, w tym tych, którzy mogą pracować z domu, co spowodowało wzrost średniej lub mediany wynagrodzenia.
Przyjrzeliśmy się także innemu zbiorowi danych prowadzonemu przez Instytut Polityki Gospodarczej, liberalny zespół doradców. Grupa patrzy na płace skorygowane o inflację przez pryzmat dochodów, np. 10 procent osób o najniższych dochodach, 10 procent drugich od najniższego, 10 procent najwyższych i 5 procent najwyższych.
Dane Instytutu Polityki Gospodarczej pokazują, że w 2023 r. każda część spektrum dochodów była wyższa od poziomu z 1973 r.
W ciągu ostatnich 50 lat płace w każdej części spektrum dochodów wzrosły powyżej poziomu inflacji, ale szybciej w przypadku lepiej zarabiających Amerykanów
W tym okresie płace na najwyższych poziomach spektrum dochodów rosły szybciej niż płace na najniższych poziomach. Ale nawet płace najniżej opłacanych pracowników pobiły inflację w ciągu ostatnich 50 lat.
Kiedy poprosiliśmy biuro Sandersa o przedstawienie zeznań, rzecznik wskazał na inny zestaw danych dotyczących wynagrodzeń: średnie tygodniowe zarobki pracowników produkcyjnych z sektora prywatnego i pracowników nienadzorczych. Dane te skupiają się na bardziej fizycznej części siły roboczej.
Sanders wskazuje, że płace pracowników niezwiązanych z nadzorem są obecnie niższe, ale powołuje się na gwałtowny spadek sprzed 52 lat
Biuro Sandersa powiedziało PolitiFact, że senator porównuje obecną sytuację z lutym 1973 r., prawie 52 lata temu. Zwykle nie kłócilibyśmy się o dwuletnią różnicę, ale w tym przypadku wybór tej konkretnej daty ma duży wpływ na porównanie.
W latach 1971 i 1972 płace pracowników produkcyjnych i pracowników nienadzorczych w sektorze prywatnym wzrosły o 6 procent, co stanowi wzrost niespotykany nigdy wcześniej ani później. W obliczeniach Sandersa wykorzystano szczyt płac w lutym 1973 r.
Dean Baker, współzałożyciel liberalnego Centrum Badań Ekonomicznych i Politycznych, powiedział, że ten niezwykły wzrost płac można przypisać polityce kontroli cen prowadzonej przez ówczesnego prezydenta Richarda Nixona, która obejmowała zamrożenie cen na 90 dni, a następnie podwyżki cen, które wymagało zatwierdzenia przez „Komisję ds. płatności” i „Prowizję cenową”.
Jednak począwszy od początku 1973 r., kiedy Nixon zakończył kontrolę cen, ten sam wskaźnik płac spadał jeszcze szybciej niż rósł, osiągając prawie 9% w ciągu dwóch lat.
Jeśli porównać dzisiejsze płace ze szczytem z lutego 1973 r., tak jak zrobił to Sanders, płace są o 3,8 procent niższe w podzbiorze pracowników, który obejmuje pracowników produkcyjnych sektora prywatnego i pracowników nienadzorczych.
Jeśli jednak spojrzymy dokładnie 50 lat wstecz na najnowsze dane za wrzesień 2024 r., dzisiejsze płace są o 2,8 proc. wyższe niż we wrześniu 1974 r.
„To naprawdę przypomina przebieranie danych” – powiedział Douglas Holtz-Eakin, prezes centroprawicowego American Action Forum. „Żaden prawdziwy wynik nie powinien być tak wrażliwy na kilka punktów danych”.
Ponownie 2,8 proc. nie jest dużym wzrostem, zwłaszcza w ciągu 50 lat, ale jest to wzrost przekraczający stopę inflacji, a nie spadek, jak powiedział Sanders.
Baker dodał: „Robotnicy z pewnością nie otrzymali swojej części w ciągu ostatniego półwiecza, ale absurdem jest twierdzenie, że nie osiągnęli żadnego zysku”.
Podał kolejny powód do sceptycyzmu wobec statystyk Sandersa.
„Średni tydzień pracy jest obecnie prawie 10 procent krótszy niż 50 lat temu” – stwierdził Baker. „Pracownicy zdecydowali się wykorzystać więcej swoich zysków w czasie wolnym”.
Nasze orzeczenie
Sanders stwierdziła, że tygodniowe płace skorygowane o inflację „są dziś niższe niż 50 lat temu”.
Dwie miary najczęściej stosowane przez ekonomistów do określenia wynagrodzeń skorygowanych o inflację pokazują, że płace są obecnie wyższe w porównaniu z pięcioma dekadami temu.
Sanders przytoczył inny zestaw danych dotyczący pracowników nienadzorujących, pokazujący, że obecnie płace są niższe niż w lutym 1973 r. Jednakże ten miesiąc stanowił niezwykły najwyższy punkt płac ze względu na kontrolę cen za czasów Nixona. Kiedy zniesiono kontrolę cen, płace gwałtownie spadły.
Porównanie 50 lat, przyjmując za punkt wyjścia wrzesień 1974 r., pokazuje, że płace wzrosły o 2,8% powyżej inflacji.
Oceniamy wypowiedź FAŁSZ.