Młodzieżowy Ruch Postępowy Yewa (YYPM) przestrzegł dziennikarza śledczego Fisayo Soyombo przed przedstawianiem społeczności przygranicznych Ogun West jako punktów zapalnych przemytu.
W oświadczeniu podpisanym wspólnie przez jej przewodniczącego Adeoye Akinolę i sekretarza ds. reklamy Sunday Adeyemi grupa wyraziła konsternację w związku z tym, co określiła jako sensację i niezweryfikowane twierdzenia zawarte w ostatnich postach Soyombo w mediach społecznościowych.
W oświadczeniu wydanym w piątek w Abeokucie zarzucono dziennikarzowi niesłuszne określanie mieszkańców przygranicznych miast Ogun jako przemytników.
YYPM stwierdził, że twierdzenie Soyombo, jakoby tysiące pojazdów załadowanych zagranicznym ryżem stacjonowały w przygranicznych społecznościach Ogun w oczekiwaniu na przemyt do kraju, było bezpodstawne i stanowiło celową próbę zszargania reputacji regionu.
Grupa odnotowała, że społeczności przygraniczne w Ogun przekształciły się z ośrodków przemytu w węzły legalnego handlu transgranicznego, podkreślając, że handlarze i mieszkańcy szybko zaczęli wykorzystywać alternatywne przedsięwzięcia po wydaniu przez rząd federalny zakazu importu ryżu przez granice lądowe za rządów byłego prezydenta Muhammadu Buhariego.
„Kilku przedsiębiorców na tych obszarach poczyniło znaczne inwestycje w uprawę i produkcję lokalnego ryżu, dostosowując się do polityki rządu federalnego polegającej na promowaniu rodzimych produktów rolnych” – stwierdziła grupa.
Organizacja młodzieżowa podkreśliła ciągłą współpracę między mieszkańcami społeczności przygranicznej a nigeryjską służbą celną w celu ograniczenia przemytu i innej nielegalnej działalności gospodarczej.
„Jako grupa młodzieżowa opowiadająca się za rozwojem społeczności przygranicznych w Ogun West za niepokojące uważamy to, że raporty śledcze pana Soyombo nieustannie stawiają nasze miasta w negatywnym świetle.
„Jego ostatnie twierdzenie dotyczące dwóch tysięcy pojazdów załadowanych zagranicznym ryżem jest nie tylko bezpodstawne, ale także wyrachowana próba wprowadzenia władz w błąd i stworzenia niepotrzebnego napięcia” – dodał w oświadczeniu.
Uznając znaczenie dziennikarstwa śledczego we wspieraniu rozwoju narodowego, YYPM potępiło to, co określiło jako „sensacja, niepotrzebne upiększanie i wyzwiska” w twórczości Soyombo.
Grupa nalegała, aby dziennikarz skupił się na innych społecznościach przygranicznych w całym kraju, jeśli zamierza zbadać działalność przemytniczą, zamiast nieuczciwie atakować stan Ogun.
„Błagamy pana Soyombo, aby zaprzestał oznaczania przygranicznych społeczności Ogun jako bezpiecznych przystani dla przemytników. Zniesławienie psa w celu jego powieszenia nie powinno być częścią dziennikarstwa śledczego” – podsumowano w oświadczeniu.