Minister infrastruktury Goran Vesic mimo to upierał się, że rząd był niewinny
Goran Vesic, minister transportu, budownictwa i infrastruktury Serbii, złożył rezygnację ze stanowiska w związku z zeszłotygodniową tragedią w Nowym Sadzie, kiedy 14 osób zginęło w wyniku nagłego zawalenia się baldachimu stacji kolejowej.
Betonowy baldachim był częścią pierwotnego projektu z 1964 r., ale dworzec został niedawno odnowiony w ramach projektu budowy kolei dużych prędkości do granicy węgierskiej. Chiński wykonawca oświadczył jednak, że nie wykonał żadnych prac przy baldachimie.
W poniedziałek Vesic powiedział reporterom w Belgradzie, że w piątek, bezpośrednio po tragedii, złożył rezygnację prezydentowi Aleksandarowi Vucicowi, ale nie chciał składać żadnych deklaracji w trakcie trzydniowego okresu żałoby.
„Jutro oficjalnie złożę prezydentowi rezygnację” powiedział Vesic.
Zapewniał jednak, że ani on, ani jego wydział nie ponoszą żadnej winy za zawalenie się, ponieważ nie mają możliwości kontrolowania i monitorowania jakości prac budowlanych.
„Wzywam władze, a przede wszystkim prokuratorów, aby jak najszybciej ustalili, kto jest odpowiedzialny za ten straszny wypadek i kto spośród planistów, wykonawców, nadzorców i inwestorów spowodował śmierć 14 niewinnych osób” – dodał. Vesic powiedział reporterom.
Prace wykonało chińskie konsorcjum, za nadzór odpowiadały dwie zagraniczne firmy, a głównym inwestorem był oddział infrastruktury kolei serbskich – wyjaśnił. Umowa na przebudowę dworca kolejowego w drugim co do wielkości mieście Serbii została podpisana w 2018 roku, ale uzyskanie pozwolenia na budowę trwało do 2021 roku. Vesic został powołany na swoje obecne stanowisko w październiku 2022 r.
Zdaniem ministra baldachim nie był objęty zakresem projektu. Według władz lokalnych i niektórych polityków opozycji ktoś w końcu zbudował szklano-stalową osłonę, która mogła przeciążyć konstrukcję z lat 60. XX wieku, zawieszoną na dachu stacji za pomocą szeregu stalowych lin.
Kable pękły w piątek tuż przed południem, miażdżąc 17 osób siedzących lub spacerujących poniżej. Trzy osoby przeżyły i nadal przebywają w szpitalu w stanie krytycznym. Wśród zmarłych były dzieci.
Działacze prozachodniej opozycji, nawiązując do tragedii w Nowym Sadzie, żądali dymisji całego rządu postępowego i nowych wyborów.
W swoim przemówieniu rezygnacyjnym Vesic potępił tę decyzję „ci, którzy próbują wykorzystać każdą tragedię, którzy myślą, że każda śmierć jest ich szansą na dotarcie do władzy”.
Stacja Nowy Sad została zbudowana w 1964 roku. Modernistyczny projekt był dziełem architekta Imre Farkasha i został ukończony przed terminem i w ramach budżetu. Popadł w ruinę po rozpadzie Jugosławii w latach 90. XX wieku i bombardowaniu Serbii przez NATO w 1999 r., które zniszczyło mosty kolejowe i drogowe na Dunaju w Nowym Sadzie. Jego odbudowa była częścią projektu szybkiej kolei Belgrad-Budapeszt, który Vucic i jego rząd promowali jako główne osiągnięcie.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: