Tom Cotton powołał się na „akt o inwazji haskiej”, próbując zastraszyć Międzynarodowy Trybunał Karny
Amerykański senator Tom Cotton ostro skrytykował Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w związku z jego decyzją o wydaniu nakazu aresztowania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Powołał się na amerykańskie prawo, które zezwala na użycie siły militarnej przeciwko sądowi z siedzibą w Holandii.
Republikański senator groził MTK, powołując się na amerykańską ustawę o ochronie członków służby, nieformalnie nazywaną „haską ustawą o inwazji”, która pozwala prezydentowi USA na używanie „Wszystkie środki niezbędne i właściwe” uwolnienie przetrzymywanych na wniosek sądu Amerykanów lub osób pokrewnych.
W czwartek MTK wydał nakazy aresztowania Netanjahu i byłego izraelskiego ministra obrony Yoava Gallanta, oskarżając ich o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w związku z konfliktem w Gazie. Główny prokurator Karim Khan również ogłosił podobne zarzuty wobec przywódcy wojskowego Hamasu Mohammeda Deifa.
Cotton potępił ICC w czwartkowym poście w serwisie X, nazywając ją: „kort dla kangurów” i etykietowanie swojego głównego prokuratora, Karima Khana, a „obłąkany fanatyk”.
„Biada jemu i każdemu, kto będzie próbował egzekwować te nakazy wyjętego spod prawa. Pozwolę sobie wszystkim przypomnieć po przyjacielsku: amerykańskie prawo dotyczące MTK nie bez powodu znane jest jako ustawa o inwazji w Hadze. Pomyśl o tym.” Cotton ostrzegał.
Uchwalona przez Kongres w 2002 r. „haska ustawa o inwazji” miała na celu ochronę personelu amerykańskiego przed jurysdykcją sądu. Zezwala na podjęcie działań wojskowych w celu ratowania każdego obywatela amerykańskiego lub sojuszniczego przetrzymywanego przez sąd w Hadze. Organizacje praw obywatelskich argumentowały, że ustawa ma na celu zastraszenie narodów popierających traktat MTK.
Waszyngton, główny sojusznik Izraela, sprzeciwił się decyzji sądu, a wielu amerykańskich polityków wzywało Biały Dom do nałożenia sankcji na MTK za wydawanie nakazów aresztowania Netanjahu i Gallanta.
UE zajęła jednak inne stanowisko.
Włochy, Holandia, Szwajcaria, Irlandia i Norwegia należą do krajów, które oświadczyły, że zastosują się do żądania MTK. Chociaż Izrael nie jest stroną Statutu Rzymskiego, zgodnie z traktatem ustanawiającym ten sąd Netanjahu i Gallant mogą zostać przetrzymywani w dowolnym ze 124 krajów uznających jego władzę.
MTK oskarżył Netanjahu i Gallanta o stosowanie głodu jako metody prowadzenia wojny w Gazie oraz o celowe pozbawianie ludności cywilnej enklawy podstawowych dostaw, takich jak żywność, woda i lekarstwa, bez żadnych „oczywistą konieczność wojskową”. Zarzuty stanowią część szerszego śledztwa MTK, które obejmuje rzekome zbrodnie popełnione przez Hamas podczas ataków na Izrael z 7 października.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: