Senator kierujący dochodzeniem w sprawie „wojny narkotykowej” nalega, aby Marcos: Niech PH ponownie dołączy do ICC

senator Aquilino „Koko” Pimentel III – Senat PRIB

MANILA, Filipiny – Prezydent Marcos powinien ponownie rozważyć swoją decyzję podtrzymującą nakaz swojego poprzednika o wycofaniu Filipin z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w odpowiedzi na wołania o sprawiedliwość wygłaszane przez ofiary bezwzględnej wojny byłego prezydenta Rodrigo Duterte z narkotykami, przywódcę mniejszości w Senacie Aquilino „Koko” – powiedział w sobotę Pimentel III.

Marcos i Pimentel znaleźli się wśród 17 senatorów, którzy 24 sierpnia 2011 r. głosowali za ratyfikacją Statutu Rzymskiego – traktatu, który Filipiny pomogły sporządzić w 1998 r. w celu ustanowienia MTK.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Wycofując się ze swojego poprzedniego wsparcia dla wycofania się kraju ze Statutu, Pimentel powiedział, że ponowne dołączenie do trybunału z siedzibą w Hadze byłoby „polisą ubezpieczeniową” dla Filipińczyków na wypadek, gdyby dyktator objął stery Malacañang.

CZYTAĆ: Nie ma lepszego momentu na współpracę z ICC

Jako ówczesny przewodniczący Senatu Pimentel poparł decyzję Duterte o wycofaniu się z traktatu w marcu 2018 r. i argumentował, że zgoda izby nie jest konieczna do potwierdzenia decyzji prezydenta.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Zmiana serca

Wycofanie się stało się oficjalne rok później. MTK zachowuje jednak jurysdykcję w sprawie domniemanych zbrodni na Filipinach w okresie, gdy był stroną traktatu, od 1 listopada 2011 r. do 16 marca 2019 r. włącznie.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Pimentel powiedział, że po wysłuchaniu zeznań krewnych niektórych ofiar wojny narkotykowej podczas niedawnego dochodzenia Kongresu zmienił zdanie.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Prawnik Pimentel został wybrany do kierowania dochodzeniem Senatu w sprawie strategii Duterte „nie brać więźniów” przeciwko nielegalnym narkotykom i przestępczości, w wyniku której zginęły tysiące podejrzanych przestępców, w większości biednych.

„Polityka ubezpieczeniowa”

„Przyłączmy się ponownie do MTK, ponieważ widziałem, że wielu nadal wzywa do sprawiedliwości” – powiedział Pimentel w programie „Usapang Senado” w radiu dwIZ.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Nawet jeśli władza wykonawcza twierdzi, że prowadzi dochodzenie w tych sprawach, ci, którzy stracili swoich bliskich, nie są szczęśliwi tylko dlatego, że trwa dochodzenie. Chcą wiedzieć, co naprawdę stało się z ich bliskimi” – powiedział.

Powrót do płaszcza sądowniczego Statutu Rzymskiego zapewniłby Filipinom „drugi system wymiaru sprawiedliwości” – dodał senator.

„Nazywam to «polisą ubezpieczeniową»” – powiedział Pimentel. „To polisa ubezpieczeniowa na wypadek, gdybyśmy mieli przywódcę bezlitosnego, pozbawionego sumienia i zabójcę”.

Wiadomość do posłów

To samo zawołał senator opozycji, gdy przemawiał przed członkami społeczności dyplomatycznej podczas wydarzenia zorganizowanego przez Departament Spraw Zagranicznych w piątkowy wieczór.

W swoim przemówieniu Pimentel powiedział, że oddzielne przesłuchania prowadzone przez Senat i czteroosobową komisję Izby Reprezentantów otworzyły oczy rządowi i społeczeństwu.

„Widzieliśmy to w najgorszym przypadku, gdy nasze systemy zawodzą, na przykład gdy nasz system demokratyczny wybiera na przywódcę zabójcę pozbawionego sumienia i współczucia, a nasz wymiar sprawiedliwości wolno reaguje” – powiedział. „W takich przypadkach najlepiej jest mieć „polisę ubezpieczeniową”.

Ale Pimentel przyznał, że opuszczenie MTK było łatwiejsze niż przywrócenie członkostwa kraju w Trybunale Międzynarodowym.

Chociaż wycofanie się ze Statutu Rzymskiego było jedynie decyzją wykonawczą, stwierdził, że do ratyfikacji traktatu międzynarodowego zgodnie z wymogami Konstytucji z 1987 r. konieczna jest zgoda co najmniej dwóch trzecich Senatu.

Zdaniem Pimentela, aby ponownie dołączyć do MTK, musiałby najpierw wykonać ruch prezydent, a następnie poprosić Senat o ratyfikację.

Pozytywne działanie

„Przystąpienie do traktatu będzie trudniejsze. Potrzebne są pozytywne działania prezydenta” – stwierdził.

Przypominając swoje poprzednie stanowisko, Pimentel powiedział: „Byłoby lepiej, gdybyśmy nie odchodzili [the ICC].”

Duterte nakazał wycofanie się kraju ze Statutu Rzymskiego po tym, jak prokurator MTK Fatou Bensouda ogłosiła, że ​​rozpocznie wstępne rozpatrywanie postawionych mu skarg.

Trzy lata później Sąd Najwyższy jednomyślnie orzekł, że Duterte nie może samowolnie rozwiązać umów międzynarodowych bez zgody Senatu.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się pomyślnie.

Sąd orzekł na podstawie odrębnych wniosków złożonych przez senatorów opozycji pod przewodnictwem ówczesnego senatora Francisa Pangilinana i dwóch innych ugrupowań. —z raportem Inquirer Research



Zrodlo