Senat zapowiedział wprowadzenie poprawki do konstytucji, która upoważniłaby Komisję ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych (EFCC) do prowadzenia dochodzeń i ścigania oficerów wojskowych oskarżonych o korupcję i inne przestępstwa finansowe.
Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Przeciwdziałania Korupcji i Przestępczości Finansowej, senator Emmanuel Udende, ujawnił to w poniedziałek, kiedy członkowie komisji odwiedzili siedzibę agencji antykorupcyjnej w Abudży.
Według przewodniczącego komisji Senatu większość wyzwań stojących przed EFCC mogłaby zostać rozwiązana poprzez konstytucję i proces budżetowy.
Potępił sytuację, w której agencja może prowadzić dochodzenia i ścigać służący personel wojskowy dopiero po wydaniu wyroku sądu wojskowego.
„Sytuacja, w której sąd orzeka, że w stosunku do wojskowego nie można prowadzić dochodzenia ani ścigać go, dopóki nie stanie on przed sądem wojskowym, naszym zdaniem jest sprzeczna z ustawą EFCC. Myśleliśmy, że zrobimy to poprzez zmianę samej ustawy o EFCC, tak aby miała ona uprawnienia do prowadzenia dochodzenia i wnoszenia oskarżenia” – stwierdził prawodawca.
Tymczasem Udende oświadczył, że komisja zapewni zwiększenie budżetu komisji, biorąc pod uwagę jej niezwykłe osiągnięcia za kadencji obecnego przewodniczącego Oli Olukoyede.
Udende powiedział: „Jako komisja chcemy pochwalić przewodniczącego i jego zespół za wykonanie wspaniałej pracy. Kiedy zobaczyłem raport, nie mogłem w to uwierzyć. I nikt nie zgłosił się, aby zakwestionować to sprawozdanie.
„Jako komisja jesteśmy zadowoleni, że wykonali dobrą pracę. Chcieliśmy przedstawić ten raport Senatowi do rozpatrzenia, ale jako komisja jesteśmy usatysfakcjonowani.
„Przeanalizowaliśmy wykonanie budżetu. Jesteśmy również usatysfakcjonowani, że wykonali dobrą robotę przy ograniczonych zasobach, którymi dysponują”.
Dostrzegł jednak brak zrozumienia ze strony wielu Nigeryjczyków, którzy zwykle oskarżają ustawodawców o zwiększanie budżetu za każdym razem, gdy przekraczają to, co nakazał organ wykonawczy rządu.
Wyjaśnił, że to, co władza wykonawcza przedstawia, jest projektem i staje się ustawą lub aktem dopiero po jego rozpatrzeniu i przyjęciu przez ustawodawców.
„Kiedy spojrzysz na agencję taką jak EFCC i powiesz, że tak bardzo potrzebuje, a ty umieścisz tam pieniądze, Nigeryjczycy powiedzą, że nie jesteś w stanie zapłacić tych pieniędzy. W latach 2015-2019 byłem zastępcą przewodniczącego komisji. Byłem członkiem komisji.
„Zdecydowaliśmy, że ta siedziba musi zostać ukończona. Zanim ogłoszono budżet, ludzie już nas wkurzali. To jest największy problem, jaki mamy w tym kraju – to, że prawodawcy nie mogą wykonywać swojej pracy” – powiedział.
Wcześniej Olukoyede zabiegał o współpracę legislatorów w walce z korupcją, podkreślając, że to korupcja jest przyczyną wszystkich wyzwań stojących przed Nigerią.
Szef EFCC, który zauważył, że mandat komisji jest bardzo krytyczny dla postępu Nigerii, zlecił ustawodawcom wsparcie agencji w wykorzenianiu korupcji w Nigerii.
„Znamy stan naszego bezpieczeństwa lub niepewności. Myślę, że jedną z kwestii bardzo krytycznych w przypadku niektórych z tych problemów jest kwestia korupcji.
„Część pieniędzy przeznaczonych na niektóre z tych problemów związanych z infrastrukturą jest w ten czy inny sposób albo przekazywana innym osobom, albo po ich zastosowaniu nie uzyskujemy żadnej wartości” – stwierdził Olukoyede.
Powtórzył swoje zobowiązanie złożone na sali Senatu podczas zatwierdzenia, że będzie walczyć z korupcją do zastoju poprzez różne inicjatywy polityczne, podkreślając, że w zeszłym roku EFCC odzyskało miliardy gotówki zarówno w walutach lokalnych, jak i obcych.
Chcesz podzielić się z nami historią? Chcesz się u nas zareklamować? Czy potrzebujesz reklamy produktu, usługi lub wydarzenia? Skontaktuj się z nami na e-mail: [email protected]
Zależy nam na skutecznym dziennikarstwie śledczym, służącym interesom ludzkim i sprawiedliwości społecznej. Twoja darowizna pomoże nam opowiedzieć więcej historii. Prosimy o przekazanie dowolnej kwoty TUTAJ