W Anora, najnowszym komediodramacie w reżyserii Seana Bakera, występuje Dawno, dawno temu w hollywoodzkim filmie Mikey Madison w roli Ani, striptizerki i towarzyszki z dzielnicy Brighton Beach w Nowym Jorku, która zostaje wplątana w burzliwy romans – i małżeństwo – z Wanią (Mark Eydelshteyn), synem rosyjskiego oligarchy.
W ciągu ostatnich 12 lat filmy Bakera, Starlet, Tangerine, The Florida Project i Red Rocket, poruszały różne aspekty branży seksualnej, od gwiazd filmów dla dorosłych po transpłciowe prostytutki, a on powraca do tych samych tematów pracy , klasa i eksploatacja w Anora. „Jest tak wiele aspektów pracy seksualnej, a praca seksualna to tak naprawdę ogólne określenie wielu różnych zawodów na tym świecie” – Baker mówi GameMe+ na czerwonym dywanie London Film Festival.
W centrum uwagi na dużym ekranie
Rzucamy światło na ukryte premiery kinowe, o których warto wiedzieć, dzięki nowemu artykułowi w każdy piątek
„Więc po spotkaniu z prostytutkami, zaprzyjaźnieniu się z prostytutkami i wysłuchaniu ich historii zdałam sobie sprawę, że na tym świecie jest milion historii do opowiedzenia”. „To nie jest tak, że miałam zamiar tworzyć jedną po drugiej. Nigdy nie chciałem, żeby to był chuj, ale znajdywałem ciągłą inspirację”.
Madison mówi nam, że „Tangerine” z 2015 roku, nakręcony w całości iPhonem, zawsze był jednym z jej ulubionych filmów, na długo zanim poznała Bakera, i chwali go za to, że jest „prawdziwym reżyserem aktorskim”. „Jest bardzo wrażliwy, miły, bardzo chciał, żebym wyraziła siebie poprzez tę postać i chciał usłyszeć wszystkie moje pomysły, po prostu dał mi dużą swobodę twórczą, jeśli chodzi o powoływanie jej do życia” – mówi.
Nowy film Bakera dał mu szansę zagłębienia się w nową część branży seksualnej. „Anora to świat tancerzy towarzyskich i slasherów, więc w wyniku moich badań odkryłem zupełnie nową falę klubów dla panów, a jest to klub tańca na kolanach” – wyjaśnia. „To nawiązuje do tego, co nazywano „dance-dances” podczas I wojny światowej, kiedy żołnierze przychodzili do miasta, udawali się w określone miejsce i dosłownie płacili ani grosza, żeby z kimś zatańczyć. To jest wersja tego z 2024 roku: i wydało mi się to fascynujące i nie sądzę, żeby było o tym zbyt wiele w filmie i telewizji, więc taki był nasz cel”.
Anorę zafascynował dynamiczny występ Madison w roli upartej, ale bezbronnej Ani, więc Baker zdecydował się obsadzić ją po obejrzeniu jej w Krzyku z 2022 roku. Podczas gdy nastoletnia Amber z Woodsboro odgrywa zupełnie inną rolę, horror-komedia przygotowała Madison do roli w Anorze w inny sposób. „Ani to postać zupełnie inna od wszystkich, których grałam, ale myślę, że trening kaskaderski, który odbyłem w ramach przygotowań do „Krzyku”, zdecydowanie pomógł mi w wykonywaniu własnych akrobacji dla Anory” – mówi GameMe+.
„Szczerze mówiąc, fizyczność tej postaci była najtrudniejszą rzeczą, z jaką kiedykolwiek musiałam się zmierzyć. Nawet walka nie była tak naprawdę” – dodaje, odnosząc się do sprzeczki pomiędzy Ani a niektórymi poplecznikami ojca Wanyi w drugim akcie filmu które waha się pomiędzy farsą a niepokojem. „To była po prostu nauka tańca i nauki trików na rurze. To było niewiarygodnie trudne”.
Podobnie jak inne dzieła Baker, Anora jest pełna komediowych rytmów i niezwykłych postaci, ale film podkreśla także powtarzalny i pracochłonny charakter prostytucji – w ostatecznym rozrachunku bycie eskortą to praca, po prostu jak każdy inny. „Niesprawiedliwe piętno stosowane w przypadku prostytucji nie zniknęło” – mówi Baker. „Mam nadzieję, że dalsze tworzenie tych historii pomoże pozbyć się tego piętna”.
Anora jest już dostępna w kinach w Wielkiej Brytanii. Więcej informacji na temat tego, co warto obejrzeć, znajdziesz w pozostałej części naszej serii Spotlight na dużym ekranie.