Kara pozbawienia wolności przekraczająca górną karę jest nie tylko okrutna i nieludzka, ale także podważa godność osadzonych – stwierdził Sąd Najwyższy, podtrzymując wyrok skazujący kobietę za kwalifikowaną kradzież, nakazując jednocześnie jej natychmiastowe zwolnienie ze względu na staż pracy.
W 12-stronicowej decyzji ogłoszonej 15 marca 2023 r. i upublicznionej w środę Drugi Wydział Wysokiego Trybunału podtrzymał wyrok skazujący Jovelyn Antonio za kwalifikowaną kradzież.
Po raz pierwszy została skazana przez Okręgowy Sąd Okręgowy w Tarlac (RTC) w 2011 r. W tamtym czasie Antonio jako sekretarz GQ Pawnshop był odpowiedzialny za weryfikację autentyczności zastawionych przedmiotów.
Z akt wynikało, że wykorzystywała osoby do zastawiania fałszywych przedmiotów o łącznej szacunkowej wartości 585 250 funtów.
Antonio został skazany na perpetua reclusione – karę co najmniej 30 lat więzienia – i osadzony w Zakładzie Karnym dla Kobiet 24 listopada 2011 roku.
Trzy lata później Sąd Apelacyjny podtrzymał jej wyrok, co skłoniło ją do złożenia apelacji do Sądu Najwyższego.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
W swoim orzeczeniu w sprawie GR nr 223107 Wysoki Trybunał podtrzymał wyrok skazujący Antonio, zgadzając się, że prokuratura w wystarczający sposób udowodniła wszystkie elementy kwalifikowanej kradzieży.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Zgodnie z art. 308 znowelizowanego kodeksu karnego (RPC) kradzież ma miejsce wtedy, gdy ktoś zabiera cudzą własność bez zgody, z zamiarem osiągnięcia zysku i bez użycia przemocy, zastraszenia lub siły. Przestępstwo kwalifikuje się, gdy zostało popełnione z poważnym nadużyciem zaufania.
Sąd Najwyższy stwierdził, że Antonio wziął pieniądze od swojego pracodawcy, wykorzystując zaufanie, jakie pokładano w niej jako sekretarce GQ Pawnshop, w związku z oszukańczymi transakcjami obejmującymi podrabiane przedmioty.
Odpowiednia kara
Jednak w świetle skradzionej kwoty Wysoki Trybunał orzekł, że odpowiednią karą będzie prisión burmistrz, którego maksymalna wysokość wynosi 10 lat i osiem miesięcy.
Powołując się na art. 89 ust. 2 kpc, Sąd Najwyższy podkreślił, że odpowiedzialność karna wygasa z chwilą odbycia kary.
CZYTAĆ: Zwolniono ponad 600 więźniów
Ponieważ Antonio przebywał w areszcie od 24 listopada 2011 r. – w momencie wydania decyzji prawie 12 lat – odsiedziała już karę przekraczającą maksymalny wymiar kary.
„Każde długotrwałe uwięzienie jest nie tylko okrutne i nieludzkie, ale stanowi także «atak po sekundzie na duszę, codzienną degradację» godności i osoby osadzonych” – stwierdził Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu , napisany przez zastępcę sędziego Mario Lopeza.
Wysoki Trybunał zauważył również, że polityka zwalniania więźniów, którzy odbyli karę równą maksymalnej karze lub dłuższą, jest zgodna z zasadami określonymi w Standardowych zasadach minimalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczących traktowania więźniów, znanych również jako Reguły Nelsona Mandeli.