MANILA, Filipiny – Sandiganbayan odrzucił wniosek o ponowne rozpatrzenie złożony przez pięciu byłych urzędników obecnie rozwiązanych korporacji będących własnością rządu i kontrolowanych przez rząd (GOCC) oraz organizacji pozarządowej w związku z decyzją sądu ds. walki z łapówkami w sprawie ich zaangażowania w fałszywe projekty zarobkowe ufundowany z beczki wieprzowej byłego prawodawcy z Misamis Occidental.
PRZECZYTAJ: 17 byłych dyrektorów WOŚP i organizacji pozarządowych uznanych za winnych oszustwa związanego z wieprzowiną
W swojej 19-stronicowej rezolucji z dnia 6 listopada Sandiganbayan podtrzymał swoją decyzję skazującą pięciu – Kabuhayana z Kalusugang Alay sa Masa Foundation Inc. prezydent (KKAMFI) Flerida Alberto, były zastępca dyrektora generalnego Centrum Zasobów Technologicznych (TRC) Dennis Cunanan; była spółka National Livelihood Development Corp. prezes Gondelina Amata i szef działu zarządzania aktywami Gregoria Buenaventura; i były Narodowy Agrobiznes Corp. (Nabcor) kierownik ds. zasobów ludzkich Encarnita Munsod — łapówkarstwa i malwersacji.
Ich wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, odrzucony ze względu na „brak zasadności”, składany był odrębnie od lipca do sierpnia br.
Na podstawie decyzji z 28 czerwca Trzeci Wydział sądu antykorupcyjnego uznał wspomnianych urzędników i 12 innych osób za winnych.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Alberto został skazany na karę do 110 lat więzienia, a Cunanan na maksymalnie 27 lat więzienia. Zarówno Amata, jak i Buenaventura zostali skazani na kary więzienia do 84 lat i 108 lat dla Munsoda.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Zgodnie z wcześniejszym orzeczeniem kary pozbawienia wolności dla tych urzędników były uzależnione od ich „udziału i spisku” w wielokrotnych przypadkach łapownictwa, sprzeniewierzenia funduszy publicznych poprzez fałszowanie i sprzeniewierzenie funduszy publicznych, w szczególności Priorytetowego Funduszu Pomocy Rozwojowej (PDAF) od 2007 r. 2009 byłej reprezentantki Misamis Occidental, Mariny Clarete.
Sprawę przeciwko nim wniósł do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w dniu 20 lipca 2016 r.
W skardze Rzecznik Praw Obywatelskich znalazł prawdopodobny powód do postawienia pozwanych w stan oskarżenia za naruszenie sekcji 3 (e) Ustawy Republiki nr 3019 lub Ustawy o przeciwdziałaniu łapówkom i praktykom korupcyjnym.